Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046

Nelamurit Ce vrei sa te faci cand vei fi mare?

De multe ori ii intrebam asta pe copiii la varste mai mici sau mai mari ... dar desi parintii spun ca e alegerea copilului, mai mult sau mai putin se baga in decizia copiiilor de a face o anumita cariera sau alta, fie ca direct sau subtil.

Daca ar fi sa hotarati pentru copiii vostri ce sa devina cand vor fi mari, ce ati vrea sa se faca?

Poate ca va intereseaza si alte subiecte deschise de mine:

Mos Nicolae si Mos Craciun, ce aveti in tolba?

Ce cursuri sunt potrivite pentru copiii?

Ce vrei sa te faci cand vei fi mare?

Ce aparatura va ajuta in casa?

Cum iti implici familia in treburile din gospodarie?

Care este modul vostru de a petrece timpul liber?

Tineti post?

Ce gatim de sarbatori?

Ce hobby-uri aveti? Va aduc venituri suplimentare?

Casa sau apartament? de ce?

Cum v-ati cunoscut jumtatea?

Ce regrete aveti?

Relatia parinti copii

Dar si subiecte mai vechi:
    Parintii de ingerasi in perceptia celorlalti

Sa nu fugim de ei ba mai mult sa ii ajutam

Copi cu copil

Cu rau e rau, dar mai rau e fara rau

Parintii si viitorul ginere sau viitoarea nora

Selectia naturala versus interventia medicala

O noua sarcina dupa o nastere prematura

De asemenea mai recomand un topic deschis in urma cu 1 an de o mamica de pe forum. As vrea sa aduc acel subiect in atentia mamiclor si viitoarelor mamici pentru ca acest forum este forumul meu de suflet si din pacate aici nu prea gasesc informatii utile despre acest subiect care ma intereseaza atat de mult Trombofilia si Sindromul Antifosfolipidic

Si un topic mai special cel al membrilor din Satu Mare va asteptam pe topic si speram sa ne intalnim si personal, sa facem un grup de prieteni care sa cuprinda atat mammici si tatici de bebelusi si copii mai mari sau mai mici, cat si gravidute si aspirante din Satu Mare

Dar si grupuri deschise de mine.
    Mamici de ingerasi
    Toate mamicile care au avut copii, dar Dumnezeu i-a iubit prea mult si i-a luat la El mult prea devreme

Nasterea prematura
    Invit toate mamicile care au nascut prematur (sau stiu povestea unui prematur) pentru a discuta pe aceasta tema. Chiar daca finalul povesti a fost fericit sau nu.

Sindromul Down si alte sindroame - Dublu, Triplu Test si amniocenteza
    Sindromul Down Puteti aici impartasii tot ce e legat de sindromul Down sau alte probleme. De asemenea informatii legat de dublu test, triplu test si amniocenteza.

Sotii nostri - oamenii din spatele nostru
    Ai un sot minunat - de ce sa nu recunosti sa i-o spui si lui. Sa ii spui te iubesc, sa il mangai cand si el sufera, sa ii fi si tu sprijin lui.

Trombofilia in sarcina
    Trombofilia problema neglijata de medici, una din cauzele pierderilor recurente de sarcina in luna mica de sarcina si una din cauzele opririi in evolutie a sarcinii oricand pe parcursul celor 9 luni.

Si poate vor mai urma.

Va astept la discutii si pareri.
    Modificata de paulici; 20.11.2010 la 11:34:33.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Mi-ar placea ca Diana sa devina ....fericita.Indiferent daca fericirea ei consta in a fi medic, politician, avocat, vanzatoare sau o simpla muncitoare.Bineinteles ca voi incerca sa ii explic unele lucruri, sa o incurajez in ceea ce face, sa ii ofer posibilitatea de a studia ce vrea si unde vrea...dar decizia finala va fi a ei.

Inca ceva....parerea mea e ca exista cazuri cand te simti mai implinit si satisfacut din punct de vedere profesional pe un post/job inferior pregatirii tale profesionale.O stiu din propria experienta....am fost mai happy intr-o fabrica ca muncitoare decat in sistemul bancar ca operator.De ce? Sincer nu gasesc raspunsul.....dar asa simt .

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Eu mica mi-am dorit sa ajung doctorita...acum mare am terminat o Postliceala ca asistent medical generalist si Facultatea de Geografie.
    Pt.fetita mea nu pot eu hotara,o sa incerc sa vad catre ce are inclinatie,sport,muzica sau carte...oricum o voi sprijini catre orice isi va alege

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Citat Postat de paulici Vezi mesajul
    Poate stresul si raspunderea imensa dintr-un anume post te fac sa te simti oarecum mai fericita intr-un post inferior ca si pregatire.
    Nu cred ca e vorba de raspunderea prea mare sau ca nu i-am facut fata....As vrea sa exemplific....In fabrica, colegii erau saritori, binevoitori, dara ramaneai in urma cu lucrul te ajutau fara a astepta ceva in schimb...in banca era meru o concurenta acerba, nu era spirit de echipa, erai ajutat daca ofereai ceva in schimb; in fabrica nu erai analizata cum/de unde te imbraci, in banca....cu asta incepea ziua...ai vazut ce bluza? e naspa; ai vazut pantofii aia cu 300 de lei? cum? nu ai bani sa ti cumperi?.....Si multe altele, ca mi-ar trebui 1o zile sa tot scriu....

....si revin la subiect...ce conteaza daca copila mea va dori sa aleaga un domeniu sau altul? atata vreme cat o face fericita, o sustin....

Floricica Avansata diana16's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2008
    Postari in forum
    1.679
    intr-adevar cum a spus Andreea, fiecare parinte isi doreste pentru copilul lui sa fie fericit...sincer nu stiu ce mi-ar place sa fie copilul meu..stiu ca as vrea sa fie, indiferent ce va face, multumit de munca lui. eu nu am sa-i spun niciodata ce meserie sa-si aleaga, este alegerea lui si am sa-l sustin si incurajez orice va alege...sper.

Floricica Avansata diana16's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2008
    Postari in forum
    1.679
    Citat Postat de diana_andreea Vezi mesajul
    Nu cred ca e vorba de raspunderea prea mare sau ca nu i-am facut fata....As vrea sa exemplific....In fabrica, colegii erau saritori, binevoitori, dara ramaneai in urma cu lucrul te ajutau fara a astepta ceva in schimb...in banca era meru o concurenta acerba, nu era spirit de echipa, erai ajutat daca ofereai ceva in schimb; in fabrica nu erai analizata cum/de unde te imbraci, in banca....cu asta incepea ziua...ai vazut ce bluza? e naspa; ai vazut pantofii aia cu 300 de lei? cum? nu ai bani sa ti cumperi?.....Si multe altele, ca mi-ar trebui 1o zile sa tot scriu....

....si revin la subiect...ce conteaza daca copila mea va dori sa aleaga un domeniu sau altul? atata vreme cat o face fericita, o sustin....
    intr-o banca sau alte institutii mai importante, oamenii ajung sa aiba venituri mai mari si uita de foarte multe ori de simplitate, modestie, de inocenta de a face lucruri bune, pentru ca asa simtim, fara sa asteptam nimic in schimb....ajungem de multe ori sa fim mai mult interesati de aspectul fizic, de banii pe care ii are cineva decat de sentimentele pe care le are sau nevoile sufletesti......

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari