Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Varsta intrebarilor existentiale

Miruna mea a inceput sa puna tot felul de intrebari care mai de care mai de care mai dificile. Acum cateva saptamani ne-a intrebat brusc si dintr-o data, fara nicio legatura cu ceea ce faceam in momentul acela: "Mami, cum poti sa faci copii?". Cand ne-am revenit din socul initial, i-am explicat ca atunci cand va fi adult, dupa ce termina scoala si o sa aiba si ea un serviciu o sa intalneasca un barbat care se va indragosti de ea si ea de el si o sa se casatoreasca si o sa faca copii. A fost multumita de raspunsul meu si eu multumita ca nu a fost nevoie sa intru in mai multe detalii(sau sa ma eschivez). In ultimele saptamani purtam discutii (destul de dese si dificile pentru mine) despre moarte. Din seria intrebarilor despre moarte citez:
    De ce mor oamenii?
    Mami si eu cand o sa mor? (Raspunsul meu a fost: Nimeni nu stie cand o sa moara, invariabil a urmat intrebarea: De ce? )
    Mami, unde murim, acasa?
    Ce varsta o sa am cand o sa fiu inger?(dupa ce ii explicasem in prealabil ca oameni care mor se duc la Doamne Doamne si ajung in Rai si devin ingeri)

Recunosc ca ma pun la grea incercare intrebarile ei. M-am gandit ca mai sunt si alte mamici care se confrunta cu situatiile astea si ma gandeam sa facem schimb de experienta, poate ne mai inspiram una de la alta pentru a da raspunsuri cat mai ok copiilor nostri curiosi.
    Nu sunt de acord cu povestile de genul: "Pe copii ii aduce barza" si incerc intotdeauna sa ii prezint adevarul(macar partial) pe intelesul ei. Nu vreau sa afle de la alti copii adevarul si sa creada ca eu am mintit-o si de aceea ma straduiesc sa ii prezint lucrurile cat mai aproape de realitate(indulcit putin, avand in vedere tema ultimelor conversatii), intr-o forma care sa nu o sperie.

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Eu mai am de asteptat la capitolul asta, dar marturisesc ca ma gandesc cu groaza cand va incepe sa ma intrebe tot felul de chestii si va trebui sa ii raspund pe intelesul lui dar sa aleg cu grija cuvintele ca sa nu inteleaga altceva, pentru ca isi poate creea o idee falsa asupra dilemei si probabil va trai cu ea toata viata gandidu-se " asa mi-a zis mama. " ! Incerc sa ma documentez cum pot asupra acestui aspect, pentru ca imi imaginez ce greu va fi. De exemplu cred ca m-as bloca daca ar trebui sa ii raspund la intrebarile care le-ai scris tu despre moarte. Chiar nu stiu ce i-as zice !

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Caz
    Valeriu are trei ani. Mergând pe stradă cu tatăl lui, îl întreabă, din senin, despre
    nori. "Ce sunt norii?" Cum să explici unui copil de 3 ani despre evaporare, condesare,
    vapori de apă? Nu are nici unul dintre instrumentele necesare pentru înțelegerea
    fenomenului științific. Tatăl alege să-i dea un exemplu bazat pe cunoștințele
    anterioare ale copilului: "Ții minte cum se face vata din zahăr?". Valeriu
    dă din cap cu entuziasm ("hm, ce gust bun are!"). Tatăl continuă: "Așa se formează
    și norii, numai că nu din zahăr, ci din stropi de apă. Vântul este motorașul care
    îi învârte până îi transformă în văIătuci ușori care se ridică la cer". Valeriu e încântat:
    "Ce gust au?", se interesează el. Din nou, tata face apel la experiența micuțului:
    "Ce gust are vata de zahăr?". "Dulce!" "Deci, ca zahărul din care se face.
    Prin urmare, ce gust crezi că vor avea norii?", "De apă!", conchide Valeriu, mândru
    că a găsit singur răspunsul.
    Desigur, la trei ani, copiii îsi pot imagina că toate lucrurile au un gust
    al lor. Explicația tăticului nu este una academică, dar nici nu este eronată
    si,lucrul cel mai important, a fost înțeleasă de Valeriu.

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    stiu ca si eu mai am de asteptat la capitolul intrebari,bineinteles ca nu stiu ce voi raspunde dar ma gandesc ca v-a trebuie sa fiu cat mai convingatoare si sa nu bag in capul copilului cine stie ce SF-uri,uite de asta imi place mie forumul asta unde invatam de la mamici cu experienta,tot legat de topic,cand am ramas insarcinata,bunicul meu mi-a spus o glumita suna cam asa:

tata,mama si copilul de 3 ani merg cu masina intr-o vacanta,copilul pune intrebari,tati,de ce cerul e albastru?tata: nu stiu ,copilul:tati:de ce se misca casele? tata: nu stiu ,copilul:tati,de ce pasarile zboara si noi nu? tata:nu stiu,jumatate de drum copilul a tot intrebat si intrebat raspunsul fiind acelasi,la un moment dat mamica ii spune copilului:taci mai copile nu mai pune atatea intrebari la care tatal:lasa-l mai femeie cum vrei sa stie daca nu intreaba.

Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Citat Postat de Lilyssss Vezi mesajul
    stiu ca si eu mai am de asteptat la capitolul intrebari,bineinteles ca nu stiu ce voi raspunde dar ma gandesc ca v-a trebuie sa fiu cat mai convingatoare si sa nu bag in capul copilului cine stie ce SF-uri,uite de asta imi place mie forumul asta unde invatam de la mamici cu experienta,tot legat de topic,cand am ramas insarcinata,bunicul meu mi-a spus o glumita suna cam asa:

tata,mama si copilul de 3 ani merg cu masina intr-o vacanta,copilul pune intrebari,tati,de ce cerul e albastru?tata: nu stiu ,copilul:tati:de ce se misca casele? tata: nu stiu ,copilul:tati,de ce pasarile zboara si noi nu? tata:nu stiu,jumatate de drum copilul a tot intrebat si intrebat raspunsul fiind acelasi,la un moment dat mamica ii spune copilului:taci mai copile nu mai pune atatea intrebari la care tatal:lasa-l mai femeie cum vrei sa stie daca nu intreaba.

Buna gluma, Lily :)))))

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    :))) ce treaba amuzanta!

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Alina, ordinea in care i-ai spus fetitei tale ca se petrec lucrurile atunci cand se naste un copil e discutabila:)) Pe mine ma tot intreaba Andrei acelasi lucru, si i-am spus ca atunci cand un barbat si o femeie se iubesc, Doamne-Doamne le trimite un copilas...Numai ca varianta aceasta nu mai tine mult timp, trebuie sa i-o spun pe cea reala, pana nu afla de la scoala cine stie ce grozavenie.
    Apropo de moarte, eu aveam vreo 7 ani cand am realizat ca toti murim...am avut un acces de plans, nu imi imaginam cum e sa nu mai existi...E un subiect foarte delicat si trebuie sa avem mare grija cum le explciam copiilor trecerea in cealalta lume...

Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Stiu ca e discutabila Roxana, dar ma gandesc a daca ii repet suficient de des ii intra in cap si face lucrurile in ordinea asta . Sunt constienta ca ei sunt indivizi de sine statatori si ca vor face lucrurile asa cum vor vrea sa le faca iar noi parintii nu putem face nimic altceva decat sa ne adaptam si sa ii sustinem. Discutam bieninteles de deciziile pe care le vor lua in viata de adult. Oricum am ajuns la concluzia ca fie ei mari sau mici copiii tot fac cum vor ei insa cred ca datoria noastra e sa incercam sa le sadim in minte niste principii dupa care sa se ghideze mai tarziu.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Eu desii sigur voi fi criticata,ii spun mereu adevarul Rebecai dar mai "cosmetizat",consider ca este destul de maricica sa nu o mint (5 ani) si este si mai matura putin.Cand m-a intrebat ce este moartea,i-am raspuns ca este un somn adanc din care nu te mai poti trezii si am dus-o la mormantul bunicului ei (care a murit exact cand eram gravida cu ea) s-a asezat langa mormant si a zis "mami dar nu-i este frig acolo in pamant? " si i-am explicat ca are o casuta de lemn si este foarte calduroasa.Mai greu cand m-a intrebat :"dar si tu cu tati veti murii?" si i-am spus ca da dar nu acum si doamne doamne ne va pune in somnul vesnic cand va crede el ca e timpul,dar ca noi o vom iubii si de acolo..si a zambit zicand ca mi va aduce cele mai frumoase flori si ca-i va fi dor de mine.In legatura cu intrebarea:mami de unde vin copiii?" i-am spus ca doamne doamne ii pune in burtica mamelor prin intermediul taticilor care trebuie sa stranga in brate mamica si sa o iubeasca mult...Consider si vreau sa cred ca nu este normal sa mintim copiii care oricum in clasa 1 sau 2 vor afla de la colegi si va fi mai greu...asa am preferat sa vb cu ea de acum,psihologul mi-a spus ca am facut fff bine ca asa emotional nu va fi o crispata si nu va vedea ca ceva nefiresc acele lucruri .

Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Eu desii sigur voi fi criticata,ii spun mereu adevarul Rebecai dar mai "cosmetizat",consider ca este destul de maricica sa nu o mint (5 ani) si este si mai matura putin.Cand m-a intrebat ce este moartea,i-am raspuns ca este un somn adanc din care nu te mai poti trezii si am dus-o la mormantul bunicului ei (care a murit exact cand eram gravida cu ea) s-a asezat langa mormant si a zis "mami dar nu-i este frig acolo in pamant? " si i-am explicat ca are o casuta de lemn si este foarte calduroasa.Mai greu cand m-a intrebat :"dar si tu cu tati veti murii?" si i-am spus ca da dar nu acum si doamne doamne ne va pune in somnul vesnic cand va crede el ca e timpul,dar ca noi o vom iubii si de acolo..si a zambit zicand ca mi va aduce cele mai frumoase flori si ca-i va fi dor de mine.In legatura cu intrebarea:mami de unde vin copiii?" i-am spus ca doamne doamne ii pune in burtica mamelor prin intermediul taticilor care trebuie sa stranga in brate mamica si sa o iubeasca mult...Consider si vreau sa cred ca nu este normal sa mintim copiii care oricum in clasa 1 sau 2 vor afla de la colegi si va fi mai greu...asa am preferat sa vb cu ea de acum,psihologul mi-a spus ca am facut fff bine ca asa emotional nu va fi o crispata si nu va vedea ca ceva nefiresc acele lucruri .

Nu cred ca exista vreun motiv pentru care sa fii criticata. Si mie mi se pare ca ai procedat corect si eu sunt pentru a le spune adevarul copiilor, cosmetizat, asa cum ai spus si tu si pe intelesul lor. In plus chiar cred ca fiecare face cum crede ca e mai bine, sa nu uitam ca binele este relativ, adica ce e bine pentru mine poate sa nu fie bine pentru tine si invers. Chiar nu cred ca ai de ce sa fi criticata, sincer!

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    M-a emotionat putin stilul in care i-ai raspuns la intrebarile legate de moarte. Mi se pare cel mai frumos si totodata adevarat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari