Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita AncaStoleru's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.06.2014
    Postari in forum
    4

Sunt o influenta negativa asupra copilului?

Buna dragelor,

Sunt noua pe forum, sper pot gasi la voi sprijinul necesar. Sunt si eu innebunita, ca si mamica care povesteste in postul acesta, legat de cum putem gestiona influentele negative din viata bebelusilor nostri. Marturisesc ca noi avem 2 fetite gemene si avem probleme similare, pe care nu prea stim cum sa le gestionam.

As aprecia si suportul vostru, daca ati avut situatii similare.

Am mai postat si pe alte forumuri ca situatia e destul de disperata!

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Draga mea, daca doresti sa primesti ajutor pentru ca esti intr-o situatie disperata, dupa cum sustii, iti spui aici povestea ca sa citim AICI despre ce e vorba si sa te ajutam, nu dai link la un alt site facandu-i reclama.

Membru inregistrat la
    08.06.2014
    Postari in forum
    4
    In regula! Scuze pentru linkuri, nu m-am gandit ca o reclama, fiind un site care nu vinde nimic, ci doar o platforma cu sfaturi pentru parinti, poate dintre noi vor gasi si alte lucruri interesante acolo. Daca e nevoie, totusi, pot sa editez primul post sa sterg linkurile. Nu vreau sa fac reclama nimanui.

Revenind la problema principala. Socrii mei sunt din aceeasi localitate cu mine si ne vedem destul de des. Au in jur de 65 de ani si sunt foarte ancorati in conceptiile vechi. Pe vremea lor nu se steriliza chiar tot, pe vremea lor dadeau de toate si copiii nu faceau alergii, las ca nu are nimic daca le dau niste vin, alune, guma, etc. Fac foarte des comparatie intre ele, desi le spunem ca nu e in regula:"Ea e cea mai isteata!" sau "Ea e mai cuminte decat cealalta!". Tot timpul se suprapun peste noi in discutii cu sfaturi contrare fata de ce spunem noi copiilor. De ex: daca noi stabilim ca e suficient dulce, vine bunica si spune:"Lasa mai copilul sa pape, ca nu se intampla nimic!". Desi, spre deosebire de mamica din linkul de pe situl acela muffypedia nu s-a ajuns chiar sa ii invete pe copiii lucruri violente, toate chestiunile aceste ne ingreuneaza foarte mult demersul de educare al copiilor. Sotul meu mai ajuta din cand in cand, dar de multe ori prefera sa nu intre in discutie, si raman singura contra lor.

Cu siguranta au mai fost mamici care s-au confruntat cu situatii din acestea. Ce sfaturi aveti?

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    In primul rand trebuie sa vorbesti cu sotul si sa il faci sa vada ca tot ce munciti VOI DOI, deci nu doar tu, ca sa educati copiii se duce pe apa sambetei cand vin parintii lui in vizita. Sa ii arati sotului tau rezultatele negative pe care felul socrilor tai de a se purta cu copiii le au (copiii devin razgaiati, mofturosi, isterici, etc) si sa ii subliniezi care este cauza noului comportament al copiilor. Apoi, in fata socrilor, amandoi trebuie sa aveti aceeasi atitudine pentru ca daca nu sunteti amandoi de aceeasi parte a baricadei, o sa lupti tu mult si bine cu ei. Ce as mai face eu, de fiecare data cand vin socrii si se iveste o situatie in care ar putea sa faca invers de cum doresti tu - anticipezi putin ce vor face/spune si o iei inainte: la noi in casa regula este ca facem asa..... sau NU facem asa. Sunt casa ta, copiii tai, regulile tale. Spune-le sau sugereaza-le asta oricat de cate ori ai ocazia.
    Cam la atat ma pot gandi la ora asta matinala. E ceea ce as face eu, nu neaparat cea mai buna solutie.

Membru inregistrat la
    08.06.2014
    Postari in forum
    4
    In mod cert orice solutie am decide e nevoie sa o facem impreuna, si asta am si discutat cu sotul meu de nenumarate ori. Pana la urma trebuie sa ne impunem punctul de vedere in fata bunicilor, pentru ca responsabilitatea educatiei si cresterii copiilor nostri este a noastra. Asta trebuie sa intelegem si noi, asta trebuie sa inteleaga si bunicii. Pe siteul acela despre care vorbeam mai sus (ca sa nu mai facem reclama) se postase intre timp si parerea unei tipe care e psiholog. Idee centrala era de responsabilizarea a noastra ca parinti sa luam masurile necesare care asigura o educatie corecta pentru copiii nostri, cu orice costuri. Bunicii nu au rol in educatie, ci ei au rolul de a iubi si a se juca cu copiii. Si asta pot face, dar in limitele impuse de noi.

Sper ca punand lucrurile in forma asta si aici sa ma ajute sa le constientizez si mai bine si sa le pot aplica intocmai. Sper tare mult!

Multumesc pentru sfaturi! Daca mai sunt si alte idei va rog sa nu ezitati!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Anca, ce varsta au fetitele tale? banuiesc ca sunt foarte mici, pentru ca in general parintii de copii micuti (1-2 ani) sunt mai deranjati de faptul ca bunicii se amesteca in treburile lor. Cand copiii cresc, te mai tabacesti si tu ca mama, si nu mai dai importanta la toate fleacurile. Pentru mine, faptul ca soacra-mea nu e de acord cu ceva ce are legatura cu educatia/cresterea copiilor e un fleac (in urma cu vreo 3-4 ani era tragedie mare). Ma doare in cot de absolut oricine, sincer. NU am timp sa imi bat capul cu parerile lor. Am de crescut SINGURA doi copii. Sa ii spal, sa ii hranesc, sa ii distrez, sa ii educ. 24 de ore pe zi nu imi sunt suficiente pentru a face totul exact cum imi doresc. Asa ca de ce sa imi bat cuie in talpa si sa ma dau de ceasul mortii ca soacra-mea e de parere ca tre sa le dau mai mult zahar copiilor?
    Ete fleosc! :)))

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Anca, acum imi dau seama ca nu ti-am dat un sfat practic. Uite: fii *********!!! Sa iti intre pe o ureche si sa iti iasa pe cealalta! Asa o sa fie mai bine pentru toti :)

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Si eu m-am confruntat cu situatii din astea.Sanziana e indopata cu dulciuri, desi eu nu sunt de acord, de exemplu. Si astea se intampla de multe ori in lipsa mea, pentru ca daca as fi fost de fata, nu ar fi indraznit sa faca asa ceva. Stiu foarte bine ca eu am alte reguli. Le-am spus-o clar de multe ori. Insa ce te faci cu replica- las ca si noi am crescut copii si stim noi cum e mai bine! La asa ceva le raspund ca Sanziana e copilul meu si nu ma intereseaza cum si-au crescut ei copiii. Insa incapatanarea continua...Am ales sa-mi vad de ale mele si si sa-i formez Sanzienei niste deprinderi, daca se poate, de a respinge ce e neadecvat. Sper ca in timp sa mearga tactica asta.

Membru inregistrat la
    08.06.2014
    Postari in forum
    4
    Citat Postat de helleborerose Vezi mesajul
    Si eu m-am confruntat cu situatii din astea.Sanziana e indopata cu dulciuri, desi eu nu sunt de acord, de exemplu. Si astea se intampla de multe ori in lipsa mea, pentru ca daca as fi fost de fata, nu ar fi indraznit sa faca asa ceva. Stiu foarte bine ca eu am alte reguli. Le-am spus-o clar de multe ori. Insa ce te faci cu replica- las ca si noi am crescut copii si stim noi cum e mai bine! La asa ceva le raspund ca Sanziana e copilul meu si nu ma intereseaza cum si-au crescut ei copiii. Insa incapatanarea continua...Am ales sa-mi vad de ale mele si si sa-i formez Sanzienei niste deprinderi, daca se poate, de a respinge ce e neadecvat. Sper ca in timp sa mearga tactica asta.
    Te simt exact! Bunicii astia parca au fost toti la aceeasi scoala. Aceleasi replici care te toaca marunt: "Nu sunt primii copii pe care ii crest!", "Daca nu s-a intamplat pana acum, nici nu o sa se mai intample!", "Las ca nu moare copilul!", etc. Pur si simplu te scot din pantofi.

Probabil ca multe din lucrurile care ne derajeaza nu afecteaza foarte tare, luate individual. Insa toate, la pachet, pot duce la o incetinire a mersului normal al dezvoltarii. De exemplu faptul ca exageram cu dulciurile sau cu alimentele alergenice nu au neaparat un impact imediat si vizibil. Dar in timp isi lasa amprenta adanc. Unele nu sunt chiar ok sa le toleram!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari