Buna fetelor. Sunt noua si sper sa ma descurc sa ajung "la voi". Avem si noi o problema. Baietelul meu are 5 ani si din luna ianuarie a schimbat gradinita particulara cu o alta de stat. Acum au inceput problemele: el se plange ca nu e acceptat de copii in joc, educatoarele se plang ca se izoleaza. Ele mai spun ca nu este atent, ca nu are rabdare si ca nu este la nivelul de cunostinte corespunzator datorita vechi gradnite care era particulara. La vechea gradinita mereu a fost printre primii si mereu laudat. Cine are dreptate si cine greseste? S-a schimbat copilul meu sau, desi considerat foarte istet, educatoarele nu isi dau silinta sa il integreze in colectiv? Lucrul acest l-am remarcat si la serbare (prima la gradinita noua) cand a fost marginalizat la partea de dans si prezentare si poezia lui a fost mult mai scurta si mai simpla decat a celorlati. Pai ori e destept foc. . . Asa spun educatoarele. . . . Ori nu-i n stare sa recite doua strofe. . . . Ce sa mai cred? Gresesc eu? Nu isi dau ele silinta sa il integreze in colectiv? Este el un copil dificil, desi acasa este foarte sociabil si prietenos, vorbaret si cuminte? . . . . Am o singura teama : sa nu ii distruga incredrea in propiile puteri si chiar sa devina un copil complexat si cu probleme de comportament. Toata lumea care l-a cunoscut a avut doar cuvinte de lauda. De ce acum peste nooapte s-a schimbat cu 180 de grade? Ce pot eu sa fac? Cum sa reactionez?