Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita bombonel's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.10.2007
    Postari in forum
    96
    cum reactionam la santajul copiilor?Baiatul meu cel mare de ceva vreme cand nu il las sa faca ce vrea a inceput sa imi spuna ca sunt cea mai rea mama si ca ar vrea sa se mute sa nu mai locuiasca cu noi ca ne uraste.Nici nu stiu cum sa reactionez

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    incearca sa-l ignori
    sa-i arati cum ar fi fara tine
    cand ar trebui sa-i faci ceva pe lac spunei : acum daca ai fi fost cuminte ai fi primit aia sau am fi facut aialalta

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Draga bombonel, aici este zona de discutii in direct cu Anca Munteanu, subiectele deschise de tine vor fi mutate, dar Anca tot iti va raspunde.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Cred ca este vorba despre aceeasi problema pe care o sesizezi si in alt topic pe care l-ai deschis. cee ce spoune, este modul in care poate sa exprime ceea ce simte, gelozie, furie, frustrare...

Floricica Nou Venita marilena7's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2008
    Postari in forum
    14
    Buna! Am doi baieti : cel mare,Tudor are 15 ani si doar de vreo 2 ori a spus asa ceva ,pe la 12-13 ani dar, i-a trecut repede(nu prea l-am luat in serios).Tudor nu a "profitat" si nici acum nu este " lingusitor". Cel mic, George are 4 ani si 8 luni dar " lucreaza" altfel:...cand sunt nervoasa sau suparata imi spune(hotomanul)"mami chiar si cand tipi esti frumoasa si te iubesc!" ...ei,mai poti spune ceva?!Insa stiu amandoi sa nu depaseasca limitele.Incercati sa vorbiti cu copilul dvoastra, sa vedeti ce il nemultumeste; invitati prietenii sa il vedeti cum se comporta in prezenta lor,faceti iesiri (mamici si copii)...cam astea ar fi unele sfaturi de la mine. Va pup si numai bine!!!!!!!!!!

Floricica Nou Venita solsa80's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    84
    buna fetelor imi face placere sa pot scrie si eu cu voi am doi copii o fata si un baieat

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    buna mamici! va intereseaza lenjerii de bumbac 100%la pretul de 70 ron? lenjeriile le fac la dimensiunile pe care le doriti! au un imprimeu super haios, pt detalii ma puteti contacta pe mail la leiiana@yahoo.com sa auzim numai de bine

Floricica Avansata aureliastav's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.08.2008
    Postari in forum
    2.075
    buna seara am o fetita de 5ani si 6 luni o duc la gradinita de la varsta de 3 ani jumate si va pot spune k si pana in ziua de azi imi plange la gradinita pur si simplu nu mai stiu ce sa ii mai fac nu mai stiu ce sa o mai mint dar degeaba.cum se scoala dim nu are nimik mananca se spala o inbrac plecam dar knd este sa ajungem la gradi o apuk bazaitu.si este mare totusi ar trebui sa inteleaga degeaba .o las plangand iar cand ma intorc s-o iau la 11 30 nu mai are nimik dar imi spune doamna k nici nu participa la ore,chiar nu stiu ce sa-i mai fac

Floricica Nou Venita yonelys's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2008
    Postari in forum
    127
    buna ziua

Floricica Nou Venita stefisor2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2008
    Postari in forum
    19
    Si baietelul meu Teo de 4 ani jumatate e foarte neastamparat si obraznic. face numai ce vrea el si imi raspunde "in contre" tot timpul. Ce sa fac?

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Sunt multe lucruri pe care parintii le fac in asfel de situatii, adica fecare face ce poate, cum s-ar zice. unii incep cu pedepsesle, altii dvin indiferenti la cererie copilului, alti incearca sa inteleaga problema, altii se culpabilizeaza pentru ca n-au pus limite la timpul cand era cazul.
    Eu considera ca cel mia important este sa intelegem situatia, sa aflam cum s-a ajuns aici, sa observam copilul si sa vedem care sunt necesitartile lui afective pentru a vedea ce cere si de ce a ajuns sa se comporte asa. Astfel incat intr-un viitor nu prea indepartat sa reusim sa "scapam" de manifestarile nedorite fara ca cel mic sa aiba de suferit, ba chiar sa-i mearga mai bine atat lui cat si celorlalti membrii ai familiei. Pentru asta este adesea nevoie de un ajutor din afara, de o consiliere in care aceste probleme sa fie puse si spuse ca sa inceapa sa fie rezolvate.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari