Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alina nicolaie's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2010
    Postari in forum
    7

Postare Refuza sa mai mearga la scoala

Buna seara.am o problema cu baietelul cel mic are 7 ani si de doua saptamani refuza sa mai mearga la scoala si sa asi mai faca temele.motivul este ca doamna nu il baga in seama.am vorbit si cu doamna la care mi-a recomandat sa.i fac un control la cap copilului poate are vreo problema.mentionez ca i.am facut si nu are nimic acum merge la psiholog dar nu stiu ce rezultat va avea pentru ca nu il incanta lucrul asta.va rog ajutati.ma ca nu stiu ca sa.i mai fac.

princess
    Guest
    Daca nu are copilul nici o problema reala, schimba clasa/scoala, psihologul ce v-a recomandat?

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    Citat Postat de alina nicolaie Vezi mesajul
    Buna seara.am o problema cu baietelul cel mic are 7 ani si de doua saptamani refuza sa mai mearga la scoala si sa asi mai faca temele.motivul este ca doamna nu il baga in seama.am vorbit si cu doamna la care mi-a recomandat sa.i fac un control la cap copilului poate are vreo problema.mentionez ca i.am facut si nu are nimic acum merge la psiholog dar nu stiu ce rezultat va avea pentru ca nu il incanta lucrul asta.va rog ajutati.ma ca nu stiu ca sa.i mai fac.
    E clar ca invatatoarea are o problema din modul in care ti-a recomandat sa vezi "daca nu are copilul ceva la cap". E clar ca ea are ceva la cap. Cati ani are? Probabil este o invatatoare din clubul celei care a fost demascata ca cerea spaga sau deja este aproape de pensie si nu mai are chef de scoala... parerea mea este sa muti copilul la alta clasa!

sadia
    Guest
    Auzi draga mamica .....i-a recomandai ei acelasi examen dar ffff amanuntit!Daca nu,sa stea somera ,cu siguranta le-ar fii mai bine copiilor si sistemului fara asemenea inculti..sa nu spun altfel!
    Copilul are motiv bun de nu-i mai place scoala ,asta-i clar,ceva se intampla la scoala cu acest "cadru didactc",fii atenta.....mergi mai devreme la scoala,inainte de a iesi de la ore,poate gasesti buba....
    Mai cata nesimtire!

Membru inregistrat la
    18.02.2010
    Postari in forum
    7
    Multumesc pt raspuns tuturor.nu il pot muta in alta clasa deoarece la cealalta tot ea preda.clasa unde este baietelul meu invata dupa-amiaza pt ca doamna lor si-a dat demisia dupa doua saptamani de la inceperea anului iar alta scoala nu este.psihologul a spus ca va sta de vorba cu invatatoarea sincer nu stiu ca va rezolva.va pup pe toate .o zi frumoasa.

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Stiu de un caz asemanator , in care copilul di insuficient sau suficient nu era scos , iar cand trebuia sa faca temele spune ca el nu intelege nimic . Mama lui l-a mutat la alta scoala iar copilul invata foarte bine si nu se mai plange . Asa ca ia masuri cat mai repede .

Membru inregistrat la
    18.02.2010
    Postari in forum
    7
    Multumesc diana pt incurajare.nu il pot muta la alta scoala pentru ca este singura. Singura speranta este ca de la anul viitor sa vina altcineva.multa sanatate celui mic.

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Multumesc pentru urarile de bine si totusi incearca sa il faci sa iti vorbeasca , sau vezi cum se comporta acum in vacanta care am inteles ca este la sfarsitul lunii . Vezi daca mai e asa nervos si agitat . Daca nu mai e asa , atunci vei sti sigur ca s-a intamplat ceva la scoala .

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Alina Nicolaie unde locuiești de este numai o școală și două clase ?
    Eu una nu mi-aș lăsa copilul să mai meargă la ore la învățătoarea aia , mai ales după ce ți-a spus să-i faci un control la cap. Cred că-i dădeam și o palmă la doamna ! Nesimțitele, la ce se mai fac învățătoare dacă nu-s în stare să se ocupe de copii, ea are obligația de a-i trata egal pe copii și de a avea răbdare cu fiecare în parte. Eu una nu aș accepta așa ceva ! Îmi imaginez cum se simte micuțul tău, și nici eu nu aș mai vrea să mai merg la școală în condițiile astea.
    Eu am trecut prin așa ceva când eram mică. Nimeni nu se ocupa acasă de educația mea, și nimeni nu mă ajuta să-mi fac temele, nu conta nimic din ceea ce însemna școală. Așa că eram leneșă, nu-mi dădeam silința, pentru că nu mă împingea nimeni de la spate ca să știu ce trebuie să fac. Așa că până în clasa a 7 a pot să spun că aveam note foarte proaste inclusiv la română, nu știam nici cum conjugarea verbului pentru că nu avea cine să mă pună acasă să-l învăț și să mă verifice..așa că profesoara de română mă trata la fel cum îl tratează învățătoarea asta pe copilul tău, îmi era frică de ea, avea boală pe mine, mergeam la orele ei dar mereu îmi era frică, când începea să asculte nu știam cum să mă ascund să nu mă asculte pe mine pentru că știam că mă așteaptă un 4. Am avut rubrica de note pline de 4 din cauza asta. Până în clasa a 7 a când am început eu să conștientizez și am început să învăț de una singură, fără să mai aștept să-mi spună cineva s-o fac. Și ce crezi..nu eram atât de idioată încât să nu pot învăța nimic. Și din clasa a 7 a am avut numai note foarte mari și mă simțeam atât de bine. Profesoara a început să mă iubească, mă trata foarte frumos, îmi cerea caietele să le xeroxeze pentru copilul profesoarei de engleză care avea probleme, avea un handicap destul de grav. Și atunci am văzut că se poate. Dar acum crede-mă că regret foarte mult că nu am învățat din clasa a I a, pentru că îmi era mult mult mai bine.
    Sfatul meu e să nu-ți lași copilul să treacă prin școală fără să asimileze muuuulte cunoștințe, va căpăta încredere în sine.
    Dar pentru asta, ocupă-te de femeia asta. Discută serios cu ea și încearcă să-ți dai seama ce fel de femeie e. Eu nu am de gând să-mi las copilul pe mâna oricui. Profesorii din ziua de azi nu-mi mai inspiră deloc încredere, până și ei au început să facă tot mai multe diferențe între copii. Și nu e ok. Copii care sunt marginalizați chiar și de profesori rămân cu traume, se simt inutili, și nu o să facă nimic dacă sunt descurajați.

Sper să își revină cel mic, fii alături de el, și rezolvă problema. Că ceva este, nu cred că l-a apucat din senin pe cel mic să nu mai meargă la școală. Sigur are motive!
    Modificata de Mamiii.lui.Maxiii; 23.01.2014 la 14:09:06.

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Și încă ceva, dacă și psihologul a spus că o să stea de vorbă cu profesoara, înseamnă că ceva chiar nu e în regulă.
    Sigur copilul i-a spus ceea ce se întâmplă la școală și sigur nu e de bine. Altfel nu cred că ar fi avut de ce să stea de vorbă cu ea. Părerea mea!

Membru inregistrat la
    18.02.2010
    Postari in forum
    7
    Te pup si iti multumesc pt raspuns.locuiesc in cornetu/ilfov si nu exista alta scoala aici.asa este cel mic a vorbit ce psiholigul si el ia spus cum se comporta doamna cu el ca isi face ora cu cei care raspund mereu si ca la el la banca nu ajunge deloc.pina acum psihologul nu a vorbit cu doamna cu toate ca azi avea ore in scoala si putea sa ai acorde cateva minute.dar stim foarte bine ca sistemul la noi in tara nu ne va ajuta niciodata.sint sigura ca ministerul invatamantului nici nu stie ca la aceasta scoala nu exista invatatoare.maine am sedinta la psiho sa vedem ce mai ne spune.o seara frumoasafrumoasa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari