Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita melitta20ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2012
    Postari in forum
    1

Recunoasterea pericolului de catre un copil

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema, care in ultimul timp s-a intamplat deseori. Baietelul meu de aproape 4 anisori fuge de langa noi, si astazi aproape a fugit de la gradinita. Noroc cu educatoarea. E foarte rebel.
    Cum il fac sa constientizeze faptul ca trebuie sa asculte de adulti, sa nu mai ia totul ca pe o joaca tot ce ii spunem (pentru ca el asta face) si sa recunoasta un pericol.
    Noi i-am povestit de multe ori, ca poate sa i se intample ceva rau, daca fuge de langa noi, sau alte astfel de variante, dar vad ca nu au nici un efect.

Va rog sa imi spuneti ce sa mai fac.

Va multumesc. Melitta.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Trebuie sa-l supravegheati indeaproape si sa-i reamintiti explicandu-i pe interesul lui cat de periculos este sa fuga de langa voi. In cazul vostru perseverenta trebuie sa fie litera de lege.
    Inventati povesti despre cum si ce s-a intamplat cu alti copii care faceau la fel ca el, insa fara a-l speria. Bafta va doresc!

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Citat Postat de melitta20ro Vezi mesajul
    Buna ziua,

va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema, care in ultimul timp s-a intamplat deseori. Baietelul meu de aproape 4 anisori fuge de langa noi, si astazi aproape a fugit de la gradinita. Noroc cu educatoarea. E foarte rebel.
    Cum il fac sa constientizeze faptul ca trebuie sa asculte de adulti, sa nu mai ia totul ca pe o joaca tot ce ii spunem (pentru ca el asta face) si sa recunoasta un pericol.
    Noi i-am povestit de multe ori, ca poate sa i se intample ceva rau, daca fuge de langa noi, sau alte astfel de variante, dar vad ca nu au nici un efect.

Va rog sa imi spuneti ce sa mai fac.

Va multumesc. Melitta.
    Buna ziua,

Trebuie sa vedem cum a ajuns la aceasta varsta sa se manifeste astfel. Spuneti ca este rebel.
    Simtul pericolului, nevoia de siguranta, apararea din fata unei situatii riscante se formeaza in timp. In mod obisnuit, pana la aceasta varsta copiii reusesc sa-si reprezinte pericolul si sa raspunda atunci cand sunt intrebati: "Ce se intampla daca...?"
    Incercati sa vorbiti cu baietelul si sa vedeti daca el isi reprezinta in mintea lui situatia in care este, daca stie ce inseamna sa fuga de la gradinita, daca are in minte o diferenta intre inauntru si in afara, intre a fi la adapost si a fi in pericol etc.
    Asa cum v-a si raspuns cineva, aceste situatii sunt reprezentate bine in povesti. Copiii afla ca a fi in padure sau a fi singur este un pericol (latura educativa a povestilor este de a le aduce copiilor experiente pe care nu le-au trait efectiv dar pe care sa si le poata imagina identificandu-se cu personajele din povesti). Altfel spus, nu este nevoie sa pateasca pe pielea lui ca sa dobandeasca experienta ci ea poate fi transmisa prin cuvinte, scene, povesti, filme etc.
    Spuneti-mi si alte situatii in care ati constata ca se pune in pericol si daca a patit ceva pana acum. De asemenea, daca exista situatii in care este prudent (de exemplu cand se da in leagan sau cand merge cu bicicleta).

Pe curand
    Anca munteanu

Floricica Nou Venita michela73's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.06.2011
    Postari in forum
    86
    melitta eu cred ca tu ai stat in spatele lui si l-ai protejat
    mario are 4 ani jumatate dar de mic l-am invatat cu vorba ,dar au fost cazuri in care el nu ma asculta si l-am lasat sa se loveasca ca sa vad cum este,de ex:sarea pe pat,l-am lasat si a cazut si s-a speriat,umbla la cuptor cind era aprins,l-am lasat sa puie mina si a vazut ca se frige si multe exemple mai am
    acuma eu am alta problema,nu mai vrea sa imi dea mina cind merge pe strada,imi spune ca este mare si nu o sa iasa in strada deoarece trec masinile

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Citat Postat de michela73 Vezi mesajul
    melitta eu cred ca tu ai stat in spatele lui si l-ai protejat
    mario are 4 ani jumatate dar de mic l-am invatat cu vorba ,dar au fost cazuri in care el nu ma asculta si l-am lasat sa se loveasca ca sa vad cum este,de ex:sarea pe pat,l-am lasat si a cazut si s-a speriat,umbla la cuptor cind era aprins,l-am lasat sa puie mina si a vazut ca se frige si multe exemple mai am
    acuma eu am alta problema,nu mai vrea sa imi dea mina cind merge pe strada,imi spune ca este mare si nu o sa iasa in strada deoarece trec masinile
    Buna ziua,

Exista locuri in care poate merge singur (fara mana adultului) si locuri in care a va tine de mana este necesar. Ii puteti explica aceasta diferenta si se va bucura si va profita cand poate merge singur.
    "A fi mare" este visul oricarui copil dar uneori copiii se cred deja mari desi nu sunt inca. Este esential sa-i spuneti de ce este mare (ce poate face deja) si de ce este mic (ce nu poate face inca si va putea peste 1 an, 2 ani etc).

Floricica Nou Venita michela73's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.06.2011
    Postari in forum
    86
    multumesc pentru raspuns,recunosc ca sunt prea exagerata: acuma 13 ani am vazut un groaznic accident de masina ,o fetita de 4 ani s-a smuncit din mina mami ei ca sa treaca de partea cealata de strada ,unde era bunica ei cu tortul deoarece era ziua ei de nastere,fetita a murit pe loc in fata mea

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Astazi Irini a descoperit ca este foarte interesant sa se joace cu o punga de plastic, punandu-si-o pe cap. I-am spus ca pungile nu sunt pentru a se juca. Nu a inteles (nu a vrut sa inteleaga). A doua oara i-am spus ca e periculos (stie bine ce inseamna acest termen). N-a ascultat nici de data asta, punandu-si in continuare punga pe cap/fata. A treia oara i-am spus ca poate ramane fara aer, se poate asfixia si poate pati ceva foarte grav. Ma ignora in continuare. Asa ca i-am luat punga, i-am spus "uite ce se poate intampla", mi-am pus-o pe cap si m-am trantit pe jos, prefacandu-ma lesinata... Cam dura metoda, stiu... Irini a intrat putin in panica, tragea de mine si ma striga. N-am insistat pentru ca nu am vrut sa se sperie, dar cand m-am ridicat i-am spus "exact asta poti pati si tu". A inteles, a renuntat si punga si si-a vazut de jucariile ei.

Ea are foarte bine dezvoltat simtul pericolului, poate chiar prea mult... dar uneori mai are scapari ca cea de azi.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Eu am observat ca atunci cand parintii tind sa isi hiper-protejeze copiii in fata unor pericole la care ei ar trebui sa fie totusi expusi (ar trebui uneori lasati sa se impiedice, sa mai cada, sa isi prinda degetele, sa se loveasca etc -fara a pati insa ceva grav) rezultatul este ca piticii sa ignore in totalitate orice pericol.

Eu pe Irini am lasat-o sa experimenteze aproape orice dar i-am si impus reguli de la inceput!
    Cand am inceput sa iesim la plimbare pe jos, in momentul in care ieseam pe usa ii spuneam clar ca pe strada va trebui sa ma tina de mana. Altfel, ne intoarcem acasa. De vreo 2 ori chiar ne-am intors acasa... asa ca a inteles care este una dintre consecintele ignorarii regulilor. Acum stie ca doar pe UNELE trotuare poate merge libera. Iar cand e vorba de traversat strada, nici nu se pune problema sa nu ma tina de mana.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Eu stiu din povestile socrilor mei ca ei l au invatat pe sotul meu prin puterea exemplului celorlalti,adica daca vedeau la stiri ceva rau il chemau si ii ziceau uite ce a facut cutare si ce a patit,sau daca un vecin facea o greseala tot asa ii spuneau uite daca faci aia vezi ce o sa patesti.Laur(sotul meu) spune ca l au cicalit prea mult,dar poate asa e bine.Ca sa nu puna mana pe foc a luat o bricheta si i a aratat ca se poate arde,la cuptor la fel si asa am procedat si eu cu Antonia care are doar 1an si trei luni dar nu pune mana la cuptor,stie ce inseamna ca arde.Acum baietelul tau este inca mic sa ii arati cazuri de la TV sau stiu eu poate poti incerca.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari