Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Proteste la ora de culcare

De cateva luni bune, copilul cuminte Edi pe care il puneam in pat la 8 si jumatate, il mangaiam si se culca singur in maxim 15 min, s-a transformat in monstruletul Edi care urla, tipa, maraie, vrea apa, vrea pipi, vrea sandwich, vrea perna, nu mai vrea perna, vrea ursul, apoi iepurasul si tot asa pana se face ora 10.

Nu stiu cum sa mai procedez cu el sa se culce totusi fara atata scandal si la o ora decenta pentru ca dimineata la 6 si 15 cand trebuie sa il trezesc bineinteles ca scandalul de seara continua pentru ca ii este somn si vrea sa mai faca nani.

Am incercat sa il pedepsesc, sa nu il mai duc a doua zi in parc la tobogan (preferatul lui), sa ii vorbesc frumos, sa ii explic...l-am lasat si sa doarma cu mine in ideea ca o sa il incante si cum adoarme il mut la el in pat. Figura asta a tinut exact 3 zile, apoi n-a mai mers.

As vrea sa va intreb daca aveti macar si cateva sugestii pentru ca nu eu am epuizat toate optiunile si nici nu mai pot asa, cu scandal seara de seara.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami stii ce tine la noi?am tot felul de juucarii care canta si o adoarme imediat,melodii linistitoare care ii puneam cand era bebe.dar fata mea se culca abia de la 10jumate.oricum e un lucru f bun ca il culci de la ora aia.noi abia venim de afara sau din vizite la 8-9.e bine totusi.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si eu o mai amenint ca si a mea face din astea si nu sufar cand ma pun in pat sa inceapa cu cerutul asa ca inainte sa sting lumina o pun sa faca pipi,ii dau sa pape,ii dau jucaria preferata,si ea stie ca dupa ce sting lumina face nani,altfel nu iese in parc a doua zii,chiar am pedepsito o data,am profitat ca ploua afara si iam zis ca e pedepsita ca face fite,si de atunci nu mai face

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Am incercat si eu asta cu pedeapsa cu iesitul in parc insa cand a facut pipi pe el intentionat si intr-adevar a tinut figura dar cred ca asta e ultima solutie daca nu inceteaza cu maraitul. Azi de exemplu a fost pedepsit pentru circul de aseara si nu l-a dat tata in masinute (din nou activitate indragita) sunt curioasa cum se prezinta treaba in seara asta, desi...dupa cum il vad nu cred ca o sa renunte la circ.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Cred ca e buna ideea cu ritualul de culcare, adica o succesiune de actiuni care sa-l pregateasca de culcare. Spalat pe dinti, baita, apa, pipi, iepuras, ursulet, pupic, melodie de nani si daca nu adoarme intre timp sa stea linistit in patul lui, cu ochii inchisi pana adoarme. Pe mine ma punea tata sa spun in gand ”o oaie cu lana, o oaie fara lana” pana adorm si asa ma sturasem ca incepusem sa fac variatiuni si imi spuneam in minte ”un elefant cu trompa, un elefant fara trompa” etc.Cert este ca terorizarea intregii case trebuie stopata. Mami si tati vor sa doarma si au dreptul la intimitate. Copilul daca nu are somn sau nu vrea sa doarma, trebuie sa stea linistit in camera lui pana adoarme.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    De cateva luni bune, copilul cuminte Edi pe care il puneam in pat la 8 si jumatate, il mangaiam si se culca singur in maxim 15 min, s-a transformat in monstruletul Edi care urla, tipa, maraie, vrea apa, vrea pipi, vrea sandwich, vrea perna, nu mai vrea perna, vrea ursul, apoi iepurasul si tot asa pana se face ora 10.

Nu stiu cum sa mai procedez cu el sa se culce totusi fara atata scandal si la o ora decenta pentru ca dimineata la 6 si 15 cand trebuie sa il trezesc bineinteles ca scandalul de seara continua pentru ca ii este somn si vrea sa mai faca nani.

Am incercat sa il pedepsesc, sa nu il mai duc a doua zi in parc la tobogan (preferatul lui), sa ii vorbesc frumos, sa ii explic...l-am lasat si sa doarma cu mine in ideea ca o sa il incante si cum adoarme il mut la el in pat. Figura asta a tinut exact 3 zile, apoi n-a mai mers.

As vrea sa va intreb daca aveti macar si cateva sugestii pentru ca nu eu am epuizat toate optiunile si nici nu mai pot asa, cu scandal seara de seara.
    Este total gresit sa pedepsesti un copil atunci cand nu-si respecta programul de somn.Somnul este o necesitate pentru fiecare om,copilul nu trebuie lasat sa creada ca este o modalitate de a obtine anumite foloase,faptul ca se va da in tobogan a doua zi,nu va fi in nici un caz datorita faptului ca a dormit cu o seara inainte.
    Mi se pare ca atat ora de trezire,cat si cea de culcare sunt putin "fortate",dar banuiesc ca se intampla din cauza serviciului parintilor.
    Eventual ai putea sa-i citesti o poveste inainte de somn,sa stati de vorba,sa-l intrebi daca vrea o veioza aprinsa,o jucarie,etc.
    Nu stiu cat de bine vorbeste Edi,eventual ai putea discuta si cu el motivul indispozitiei lui inaintea somnului de seara.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de anca munteanu Vezi mesajul
    Cred ca e buna ideea cu ritualul de culcare, adica o succesiune de actiuni care sa-l pregateasca de culcare. Spalat pe dinti, baita, apa, pipi, iepuras, ursulet, pupic, melodie de nani si daca nu adoarme intre timp sa stea linistit in patul lui, cu ochii inchisi pana adoarme. Pe mine ma punea tata sa spun in gand ”o oaie cu lana, o oaie fara lana” pana adorm si asa ma sturasem ca incepusem sa fac variatiuni si imi spuneam in minte ”un elefant cu trompa, un elefant fara trompa” etc.Cert este ca terorizarea intregii case trebuie stopata. Mami si tati vor sa doarma si au dreptul la intimitate. Copilul daca nu are somn sau nu vrea sa doarma, trebuie sa stea linistit in camera lui pana adoarme.
    E mult spus "terorizarea casei",zic eu.Nu exista copil "ideal" care manaca,doarme,merge la toaleta,etc,atunci cand este timpul,sau cand vrem noi.Sunt anumite etape,mai putin placute,peste care putem trece doar cu rabdare,fara a fi extrem de stricti si incercand sa respectam anumite reguli din cartile de profil,unele dintre ele scrise de oameni care n-au crescut in viata lor un copil.
    Cu un copil mic in casa,somnul si intimitatea parintilor sunt undeva pe locul doi si este absolut normal,doar cineva fara copii si fara experienta ar putea afirma ca sunt posibile ambele lucruri.Sau cum ar trebui sa ne imaginam situatia de fata?Mama si tatal la somn,copilul singur in camera,indiferent daca starea lui este una pozitiva sau nu,ca doar avem drepturi ,nu?Chiar as fi curioasa, cati dintre noi am face asta?

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Geanina, total de acord.
    Gaby, tu adormi la comanda? La ora 8, jumate punct adormi?
    Faci acelasi lucru mecanic in fiecare seara?
    Nu adormi in functie de cat esti de obosita? De cat a fost sau nu ziua de epuizanta?
    Sofia adorme la pranz, intr-o zi la 12, intr-o zi la 3. Ce ar trebui sa ii fac?
    Seara..... in functie de chef, zi, activitati, vreme, etc.
    Azi a picat secerata la 9 jumate,
    Ieri noapte la 12 dansa pe shakia (shakira).
    Copiii nu sunt niste masini pe care le intoarcem ca pe ceas.
    Cand vom incerca sa intelegem asta, ne va fi tuturor mai usor.
    Daca tot stii ca se culca cu circ si se trezeste cu circ, de ce nu incerci sa injumatatesti circul? Sa adoarma seara la zece, fara circ si sa ramana circul doar dimineata. Pana se va regla si va intelege, macar ai doar un circ pe zi

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    Gaby,sincer si mie 8 jumate mi se pare cam greu de acceptat. Pai la vara ce faceti...cand o sa se insereze abia la 9 si ceva...voi deja dormiti?
    Incearca sa iti scoti tu intai din cap ideea ca il culci "ceas" la20.30...ca deja i-ai transmis si lui starea de agitatie.."a,gata..e20.30,hai la somn"!
    Eu vorbesc in cauza....ca si eu eram fixata pe ore cu somnu lu Denis ,asta tot in per cand eram cu cresa. Dar mi-am zis ca e nevoie ca si el sa simta chestia asta...sa vina natural,lejer...

Noi de ex suntem matinali..cam la 7 se trezeste si seara nu reusesc sa il culc mai devreme de 22.30 ca asa e acum...afara e clad,sta in curte -pai el abia la 8 seara intra in casa..a meu o sa fie baiat de batut "ulitele"..ca ba iese cu bicicleta cu tataie,ba bate mingea cu copii la poarta:))

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Copiii sunt diferiti si familiile lor la fel si programul lor, obisnuintele, nevoile, dorintele etc. Un program nu este o impunere si nici un abandon ci respectarea unor necesitati ale tuturor membrilor familiei. Cu timpul copilul poate accepta o ora de culcare si chiar daca nu adoarme atunci, are niste activitati linistite (o jucarie in pat, o melodie si mai tarziu...o carte).
    Ceea ce este important sa-i transmitem este ca nu e nevoie sa ceara apap, pipi, mancare etc daca nu poate dormi ci poate sa-si gaseasca ceva de facut astfel incat si ceilalti din casa sa-si vada de treburile lor.

Asociatia Romana de Psihanaliza Legaturilor de Familie si Grup "Enrique Pichon Riviere"

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Topicul a fost deschis prezentand o problema clara,iar noi,ca mame,am incercat sa prezentam solutii,sau sfaturi,pentru ca am trecut si noi la un moment dat prin aceasta problema.Indiferent de nevoile adultilor,felul lor de-a fi,diferentele dintre familii,etc,copiii trec in general prin aceleasi etape.Nu exista o carte despre psihologia copilului pe care s-o deschizi la o anumita pagina si sa rezolve problemele micutilor,putem umple o suta de pagini de vorbarie si problemele ar ramane la fel.Eu consider ca din moment ce ai ales sa faci un copil,nevoile tale ca adult raman undeva in plan secund,cel putin pentru o anumita perioada de timp,fara a fi considerat ca facem un mare sacrificiu.Este o etapa pe care noi ca parinti trebuie s-o parcurgem,daca cineva crede ca poate avea si un copil si propriile tabieturi ca si inainte,ori crede in basme,ori n-a crescut in viata lui un copil.
    La doi ani si un pic e greu de crezut ca un copil poate avea activitati individuale in propria camera inainte de somn,fara a deranja parintii,fara a incerca sa atraga atentia,sau fara a-si dori un parinte aproape.Daca exista cineva cu un astfel de copil,ne-ar prinde bine sfaturile cum a reusit aceasta performanta,sfaturi practice,nu generalitati din carti,care nu rezolva nici problema parintilor ,nici a copilului.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari