Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita stefir's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    2
    In fiecare zi cand mergem la gradinita plange.Nu stim ce sa mai facem.Cand o intrebam de ce plange spune ca ii este dor de mami.Precizez ca are 4 ani si in restul zilei este cuminte.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    De cand merge la gradinita? De cand plange? Ce exprima plansul lui, ce simtiti cand il vedeti plangand? Plansul este si el o forma de exprimare a unor trairi, poate forma copilului de a-si lua "la revedere", de a se desparti de dvs.

Floricica Nou Venita andreea212's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.04.2009
    Postari in forum
    2
    Poate vede ceva ce nui place acoloo...sau o sperie ceva sau cineva.....si de aia plange si zice ca vrea la mami.....

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    De obicei lucrurile noi sperie intr-o anumita masura. Mersul la gradinita poate fi asemanat cu mersul in alta tara al unui adult. Oameni necunoascuti, activitati noi si in plus separarea de ce este familiar si cunoascut adica parintii, casa, jocurile de acasa. Asta nu inseamna ca nu este nevoie sa gaseasca modalitati de a se adapta la nou si de a face fata in situatii necunoscute. Doar ca separarea de mama este dificila.

Floricica Nou Venita stefir's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    2
    Din toamna 2008 a mers la gradinita cu program normal.Acolo din cand in cand plangea ca nu vrea sa stea ca nu se juca nimeni cu ea,sau ca nu se jucasera anumite fetite cu ea (fetitele avand 6 ani iar fata noatra 4).Mai avem un baiat (6 ani) care merge la aceeasi gradinita cu sora lui, in aceeasi grupa, nu avem probleme cu el. De 1 luna i-am mutat la o gradinita cu program prelungit. Copii sunt impreuna, dar fata plange cand trebuie sa plece mami si s-o lase acolo. O lasam plangand si tipand ca vrea la mami. Plansul ei seamana cu un plans de disperare, de abia o tin doamnele educatoare sa nu fuga dupa mami sau tati. Ce sa facem? Acasa nu avem cu cine o lasa, fiind angajati.

Floricica Nou Venita alex2002's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    1
    Buna. Imi permit sa-mi dau cu parerea la problema cu plansul la gradi. Si noi am avut o astfel de problema, in sensul ca nu am avut probleme la inceput ca mai apoi baietelul nostru sa planga si sa tipe dupa noi la plecare dimineata. O buna perioada nu a vrut sa ne spuna adevaratul motiv ca mai apoi sa ne dezvaluie ca "doamna in alb" la batut. Aceasta doamna in alb era ingrijitoarea care probabil ca a dat in el. Am aflat de la copil dupa multa rabdare, intrebari de tot felul puse in joaca si pana la urma am aflat care era motivul pentru care copilul meu plangea la despartire dimineata. Sper din tot sufletul sa nu fie acelasi motiv, dar nu ai de unde sa sti, pentru ca daca intrebi educatoarele sau ingrijitoarele ai sa primesti raspunsul ca, copii nostri sunt tratati ca niste printi si printese. Multa rabdare si vei afla adevarul.

Floricica Nou Venita stan brandusa's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2009
    Postari in forum
    4
    BUNA MAMICI SI IO SUNT NOUA PE FORUMU VOSTRU SI AS AVEA LA VOI O INTREBARE.TIN SA MENTIONEZ CA AM UN BAIETEL DE 3 ANI SI NU VREA SUB NICI O FORMA SA MAI MEARGA LA GRADI.DE DIMINEATA CAND NE TREZIM INCEPE CONCERTU CU PLANSETE SI FUGARELI PRIN CASA CA EL NU VREA SI NU VREA LA GRADI.NU STIU CE METOD S MAI APLIC DE A-L FACE SA INTELEAGA CA TREBUIE SA MEARGA ACOLO .DATI-MI VOI UN SFAT SAU VOI CE METODE ATI APLICAT PUILOR VOSTRI LA INCEPT?

Floricica Nou Venita carmendia's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2008
    Postari in forum
    284
    Astazi dupa doua saptamani de vacanta de abia s-a trezit dimineata si m-a rugat sa nu-l duc astazi la gradi dar promite ca maine va merge. De plans nu mai plange dar cand nu are el chef sa mearga nu merge. Dupa prima zi isi revine.

Floricica Nou Venita f_jenica's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.04.2010
    Postari in forum
    1

buna

si eu sunt noua, sper sa aveti rabdare cu mine. Sa va povestesc ce am patit eu cu Vladut care are 3.7ani si a plans din prima zi de gradi si chiar si acum. La inceput am inteles ca plange, ma gandeam la ruperea de familie, totul era nou, nu cunostea decat un baietel dar totusi plangea ca din gura de sarpe , ma lua cu " mie dor de mami si de jucariile de acasa", nu vreau la gradi pt ca nu e d-na nu stiu care si daca era una plangea dupa cealalalta si tot asa. Acum zice ca plange pt ca "sunt patuturile mici" , am ajuns sa nu ma mai impresioneze deloc, deoarece m-am convins ca nu are un motiv adevarat si sunt doar .... smecherii de-ale lui, cum spune el uneori. De ce spun asta? pt ca se mai intampla sa plinga si la plecare , de ce credeti?.........pt ca vrea sa mai stea. Si atunci vin si spun, nu este nimic grav, inseamna ca acolo totul este bine, dar plansul la el face parte din program si asta este, pt ca la nici 3-4 min dupa ce il bag in clasa nu i se mai aude vocea, ba din contra, se apuca la joaca si a trecut totul. Acum merg inainte si sa planga cit o vrea pana la sfarsitul gradinitei, 2-3 min nu are nimic. recunosc ca mai sunt zile cand nu plange deloc, deloc. mentionez ca este la program prelungit, si in restul zilei nu plange niciodata .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari