Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita arysiso's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2010
    Postari in forum
    1
    Buna ziua,

Am o fetita de 7 ani care este in clasa I la Liceul de Arta.

Problemele au inceput acum 2 saptamani dupa vacanta de iarna.

Eu si sotul meu o ducem si o aducem in fiecare zi de la scoala. Chiar in prima zi de scoala am intarziat in jur de 10 minute si ea a trebuit sa stea sa astepte. Chiar daca nu era pentru prima oara cand astepta 5-10 minute, de aceasta data a facut o tragedie. A inceput sa planga, era speriata. Am discutat cu ea, i-am dat un telefon celular ca sa ne poata suna... si am crezut ca ii va trece. A doua zi a facut la fel cu toate ca am ajuns la timp la scoala, a treia zi la fel... am intrebat-o daca a lovit-o cineva sau s-a luat cineva de ea .. zice ca nu.. am vorbit cu invatatoarea si cu profesorii..singura explicatie este ca ii este foarte frica ca nu vom merge sa o luam de la scoala.. Astazi, la doua saptamani situatia este la fel. Ne suna in fiecare pauza pentru a se asigura ca nu intarziem la scoala.. Am ajuns sa merg si cu jumatate de ora mai devreme numai sa fie linistita. Nu stim ce sa mai facem .. Va disparea oare aceasta teama sau e cazul sa mergem la un doctor ? Tin sa precizez ca este un copil foarte sociabil si nu am avut niciodata probleme de genul asta cu ea la gradinita ...

Va multumesc.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    La fetita ta s-ar putea sa fie o teama de "abandon". Eu am patit asa cand eram un pic mai maricica de cat ea, aveam vreo 8 anisori. Pentru ca s-au incurcat programele, bunica mea credea ca vine sa ma ia tata de la antrenamente si tata credea ca vine sa ma ia bunica si uite asa am stat cam o ora si am asteptat si am crezut ca nu vor mai veni sa ma ia, ca nu am fost cuminte si ca m-au parasit.
    Desi mi-au explicat apoi ce s-a intamplat si m-au asigurat ca ma iubesc si ca nu ma vor parasi o buna bucata de vreme dupa ce ieseam de la antrenamente aveam inima stransa ca daca nu vin sa ma ia.
    Cred ca cel mai bine pentru voi si pentru fetita voastra ar fi sa apelati la un psiholog poate consilerul scolii ca sa rezolvati rapid problema.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari