Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 11
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Debutanta camicata1976's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2006
    Postari in forum
    958
    Am gasit pe net:

Inca din primele 8 – 10 luni de viata sugarul poate avea reactii sexuale - este atat de cunoscuta erectia sugarului. Inca de la aceasta varsta diversi stimuli pot avea drept consecinta o excitatie sexuala. Si pot apare orgasmele care sunt confundate de cele mai multe ori cu colici sau probleme respiratorii. Mangaierile pentru linistire sau adormire, masajul in timpul spalatului sau masajul pielii cu creme sau lotiuni, stergerea corpului dupa baie, schimbarea scutecelor, orice miscare facuta poate declansa o stare de excitare. Mai ales daca acestea sunt facute in zone potential erogene sau implica zone erogene : organele genitale, gura, anusul, sau pieptul, fesele, coapsele, soldurile, umerii. Mai tarziu apar acelesi senzatii si in alte momente cum ar fi dusul, jocul cu leagane, mersul pe bicicleta, caluseii, catararea sau coborarea in copaci, etc.

Copiii, atat fetele cat si baietii, invata de la o varsta frageda ca isi pot crea senzatii fizice placute prin stimularea tactila (atingere sau frecare) a anumitor zone ale corpului dar mai ales a organelor sexuale. Curand ei vor constientiza ca reluarea acestor manevre le produce de fiecare data aceeasi placere. Bineinteles ca aceste momente initiale, nu sunt constientizate ca fiind sexuale si nici nu sunt insotite de ganduri sexuale. Sunt constientizate numai ca fiind generatoare de placere si numai pentru placere se cauta reluarea lor. Masturbatia deliberata la copii poate apare in jurul varstei de 1 an. Frecarea este cea mai obisnuita actiune prin care copii isi creeaza placerea.

Ajunsi la pubertate, prin cresterea secretiei de hormonii produsi in organism de catre ovare si testicule, apar si schimbarile caracteristice – cresterea fizica, cresterea organelor sexuale, dezvoltarea caracterelor sexuale secundare. Aceste schimbari continua si in perioada adolescentei, in plus facandu-si aparitia, la baieti – ejacularea, la fete – menstruatia.

Floricica Debutanta irina-manuela's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2007
    Postari in forum
    635
    si la o varsta mai inaintata?
    cum ar fi aproape 3 anisori?
    ce asi putea face cu fetita mea?
    a vazut prin filmele de la tv fel de fel de faze si acu imita si ea!
    cum sa o dezvat?

Floricica Nou Venita muguet_27's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.01.2007
    Postari in forum
    152
    Mamicilor, voi cum va dati seama ca bebe are aceasta stare de excitare?
    Ma adresez mamicilor de baietei. Cateodata, cand il schimb pe Alex de scutec si il dau cu crema, observ ca i se intareste cuculetul. pana acum credeam ca se pregateste de pisu....sa inteleg ca bebe....micutu de el....

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Da, eu citeodata cind il schimbam, ca ac nu mai suntem cu pampaers, cind il deschideam, era tare cuculetzul, si atunci asteptam un pic, ca nu dureaza mult, si abia apoi il stergeam. Dar sunt normale, chiar semne de dezvoltare. Atita vreme cit nu ii auca masturbarea.

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    si eu l-am prins de multe ori pe Marius(are doar 4 luni si 3 sap) cu cuculetul sus,si in timpul baitei,la inceput ma asteptam sa faca pisu,dar nimic,

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    eu cred ca este normal.cand am nascut si mi l-au adus pe David in salon,l-am desfacut din scutecul de la spital ca sa-l imbrac in hainute.si...cuculetul ridicat.ce s-au amuzat asistentele...au zis ca va fi mare crai la viata lui:)))

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Nu stiam despre acest lucru. Si la Vladut al meu, in anumite momente, cand il schimb de scutec, la baita, observam ca are cuca mai intarita, dar, ca si voi, credeam ca se pregateste sa faca pisu'. Dar, surpriza.......

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    da, e oarecum normal, si dupa ce mai creste si scapati de scutec, o vreme tot acolo va fi cu manutele.
    Al meu baietel zice cand il intreb "ce faci la pasarica?", raspunzand "gagalit-o", adica a dragalit-o.

Floricica Debutanta georgiana mihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    baietelul meu de 9 luni isi trage mereu de puti-de cate ori ii schimb pampersul,chiar de are jucari in mana le lasa si duce repede mana.cred ca acuma isi descopera corpul si desi la inceput m-am speriat acuma consider gestul lui unul normal

Floricica Nou Venita serenuza's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2007
    Postari in forum
    19
    In urma cu patru ani un prieten si-a gasit fetita de 3 ani masturbandu-se, a ramas socat, fetiza lui era transpirata de la cat efort depuse. A mers cu ea la psiholog si i s-a spus ca este normal sa nu certe fata ca sa nu o traumatizeze, si sa nu vina alte complicatii, dar sa nu o lase singura in camera, sa ii gaseasca ocupatii diverse ca sa nu devina obisnuinta.

Floricica Avansata dienuka87's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2006
    Postari in forum
    1.448
    Se pare ca mai toate dintre noi ne confruntam cu asta!
    Si Roberto,imediat ce am lasat pampersul a inceput sa faca acest lucru!Mai ales cand statea si se uita la tv,sau statea cuminte...era cu mana la putza,si tot tragea de ea!La inceput am zis ca e o faza trecatoare,dar cand am vazut ca nu se lasa,l-am certat,i--am explicat ca nu e frumos si ca e rusine!
    Acum mai are acest obicei,numai cand se trezeste(ca se trezeste cu ea bat)dar cum ii atrag atentia,i-a mana imediat!

+ Raspunde
Pagina 1 din 11
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari