Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Mana dreapta sau mana stanga?

Folosirea preferentiala a unei maini a copilului inseamna ca acesta poate fi dreptaci, stangaci sau daca foloseste ambele maini la fel de mult, atunci poate fi chiar ambidextru.

In general, folosirea unei maini mai mult decat pe cealata este determinata de dominanta cerebrala, adica una dintre emisfere este dominata de cealata.

Folosirea cu predominanta a mainii stangi se poate observa inca din periaoda in care cel mic este bebelus insa aceasta se poate stabili mai precis in jurul varstei de 2-3 ani. Sunt situatii in care copiii pot fi ambidextrii chiar pana la 6 ani.

Exista si un semnal de alarma insa, daca inainte de 18 luni, bebelusul foloseste numai una dintre maini atunci este bine sa fie semnalat acest aspect medicului pediatru deoarece poate fi vorba de o tulburare de dezvoltare motorie si nu de preferinta pentru folosirea acelei maini.

Nu este indicat in nici un caz, ca un copil stangaci sa fie fortat sa isi foloseasca mana dreapta sau chiar sa ii fie interzis sa foloseasca mana stanga deoarece faptul ca este stangaci nu il afecteaza cu absolut nimic. In plus, de-a lungul istoriei au fost o serie intreaga de personaje celebre care au fost stangace precum Julia Roberts si Charlie Chaplin, sau Picasso si Michelangelo.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu sunt dreptace insa imi amintesc ca aveam in scoala generala un coleg care era stangaci si din pacate pe vremea aceea copiii stangaci erau persecutati de invatatori si obligati sa scrie cu dreapta, imi amintesc mereu prin ce chinuri a trecut colegul meu din cauza unor conceptii gresite.
    Pe de alta parte, in liceu am avut o colega care la fel era stangace si la fel a fost obligata in scoala primara sa scrie cu mana dreapta, s-a conformat la scoala si scria cu dreapta insa acasa temele si le facea cu stanga si asa a devenit ambidexdra si avea un avantaj fata de noi toti, caci atunci cand obosea sa scrie cu dreapta muta pixul in stanga si era gata

mischa2000
    Guest
    la gradinita la fii-mea este un copil stangaci ...
    atat parintii cat si educatoarele sunt de acord ca trebuie lasat sa scrie cu stanga.

se pare ca in unele locuri au disparut prejudecatile.

cristina elena
    Guest
    Cristi al meu e stangaci. Daca ati stii ce frumos scrie!
    Eu n-as putea sa spun despre mine ca sunt ambidextra, sa zicem ca sunt semi-ambidextra Unele treburi casnice si nu numai le pot face si cu stanga. Chiar si la scris m-as putea avanta cu stanga.
    De mititel am observat la baiat ca prefera sa tina creionul cu stanga. Nu l-am obligat cu dreapta si am ignorat cu desavarsire 'vecinele': vai nu-l lasa cu stanga, obisnuieste-l cu dreapta.
    Mi se pare o prostie sa obligi copilul daca el e predispus sa fie stangaci.
    E ca si cum as obliga fetita ce e dreptace sa scrie cu stanga.

copaitzul
    Guest
    Eu scriu cu stanga,dar de mancat mananc cu dreapta...sotul e dreptaci,scrie,mananca cu dreapta....Iar Mariuca dreapta o foloseste(oricum e mititica), dar in rest cand mai ia o culoare in mana, dreapta o foloseste...sau cand mai vrea ea singura sa pape, tot dreapta...

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    Si David este stangaci...dar imi place atat de mult cum tine creionul in manuta...are atata stabilitate...niciunul dintre noi nu e stangaci...dar asa s-a nascut el.

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    eu am doi baieti care au tati diferiti si amindoi sunt stingaci
    niciodata nu le-am atras atentia,numai cind fac cruce trebuie sa fiu pe faza cu cel mic,ca e nu face cu mina stinga

Floricica Avansata ramona07's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2007
    Postari in forum
    1.803
    La noi cred ca e regula- la gemeni, toti gemeni pe care ii cunosc sant asa- unul e dreptaci si celalalt stangaci, dar asa cum a spus su Cristina, stangaciul tine creionul mai bine ca dreptaciul- si coloreaza foarte frumos..

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    Cel mic al meu are 2 ani si 3 luni si face aproape tot cu stanga. Sa ma astept sa fie stangaci sau e prea mic, ca sa imi dau seama?

cristina elena
    Guest
    La 2 ani si 3 luni n-as zice ca e prea mic.
    La tinerea creionului in mana (pentru scris, colorat) tot cu stanga incepe?
    Eu cred ca pe la 1 an jumate mi-am dat seama ca o sa am un stangaci. La 1 an si 10 luni a inceput cresa si mi-au spus si doamnele de acolo de 'stangacia' lui. Le-am spus sa-l lase asa.

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Am inteles ca proba pentru a afla daca este stangaci sau dreptaci un copil este sa ii dai sau ii arunci un obiect, si sa vezi cu ce mana il prinde. Sau sa vezi cu ce picior da cu sutul in minge. Fetele mele mananca si cu stanga si cu dreapta de exemplu, felul unu sau orice e mai lichid si se mananca cu lingura mananca doar cu dreapta, in schimb cu furculita folosesc ambele maini. Iar de colorat tot cu ambele maini coloreaza, isi muta creionul dintr-o mana in alta in functie de ce unghi le trebuie asupra desenului de colorat si de cat loc au pe masa sa isi sprijine mana. Pe Sara o vad ca se straduie sa foloseasca mai mult mana dreapta, cred ca de la gradinita au indemnat-o sa faca asa, si acum mai putin foloseste stanga la desenat, dar Sabina dupa cum ii pica ei mai bine.
    Modificata de yuxi; 29.12.2010 la 12:21:27.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari