Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891

Mame cu copii care au complexe

Am o fetita de 12 ani si este f compexata ca este grasuta,copii de la scoala contribuie f mult la acest fapt,daca mai sunt mamici cu astfel de probleme si le-au rezolvat va rog saimi impartasiti si mie din experienta voastra.

Floricica Nou Venita giulia36's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.11.2007
    Postari in forum
    52
    buna! Fetita mea si acum e complexata ca nu are abdomenul plat...ca are cateva kg mai mult decat....x sau y colega....Eu consider ca atat tu ca mamica , cat si ea trebuie sa aveti o discutie...sa-i scoti in evidenta calitatile pe care le are si sa-i explici ca nimeni nu este perfect si daca e mai grasuta acum..posibil ca mai tarziu sa mai slabeasca...trebuie sa aiba si vointa dar in primul rand pana atunci sa mizeze si sa se foloseasca de calitatile pe care le are. Deci nimeni nu este perfect si nu avem ce face.....Sanatosi sa fim, sanatatea e cea mai importanta....numai bine.!!![fetita care danseaza]

Floricica Senior arrriadna's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2008
    Postari in forum
    2.821
    Sal,
    Eu am fost mereu plinutza iar de complexe nu cred c-am scapat nici acum (ba da, acum ca sunt graviduta si nu-mi pasa...dar mai vedem dup-aia!).
    Incurajeaz-o pe fata ta sa faca sport: inot, aerobic, mergeti pe role cand aveti timp sau iesiti la badmington si volei. Poti sa o incurajezi sa danseze sua sa faca gimnastica si la ea in camera... 2 ore pe zi ajuta.
    Chiar daca nu va slabi nici cat negru sub unghie tot o sa se simta bine, pt ca "macar face ceva" activ.
    Daca isi va dezvolta elasticitatea va putea sa rada cu colegele, pt ca ea va putea face anumite miscari pe cand cele "slabe" nu. Iar asta ii va da incredere in sine. Eu stateam de vb cu cineva si ma lasam sa cad in spagat, ceea ce mi-a adus multe beneficii. Iar comentariile "Ete Dumbo" au devenit "ia uite-o frate, cata e si se misca mai bine ca mineee!"
    In plus poti sa iei o carte in brate si sa ii explici care sunt schimbarile hormonale la varsta ei. Este in preadolescenta, corpul creste si "are nevoie de resurse". Reglajul vine abia pe la 18 ani (eu am mai crescut 2-3 cm in inaltime la 22!), deci "alta treaba". Poti intra si pe parte afectiva, nu uita sa abordezi problema "baieti", ca e varsta curiozitatilor in ac privinta si, probabil remarca cum alte fete au deja "prieteni" iar ea nu. Adu-ti aminte ca traim in alt fel de societate decat noi la varsta lor... Indrum-o spre relatii amicale cu sexul opus si cam atat, eventual poti face din complexul ei un "uite, ca ceilalti baieti nu se pot imprieteni cu fetele f dragute pt ca nu vad la ele decat corpul, pe cand tu ai personalitatea si inteligenta de partea ta.."
    Io-s foarte trecuta prin ce trece fiica ta si tot ce ti-am scris (sa nu ma injuri) sunt venite fix din experienta. Ti-am zis ce m-a ajutat pe mine. In plus mai dau ocazional meditatii si stiu cum gandesc si fetele si baietii intre 8-14 ani... Sper sa nu te supi pt ce am scris si macar sa-ti dea idei.
    Pupicei si tin pumnii la discutii.
    Nervi de fier pt preadolescenta :))
    [cavaler] Hehehehe..

Floricica Nou Venita mariachim's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2005
    Postari in forum
    41
    Buna draga mea. Imi pare rau ca esti necajita pt copila ta. Insa cred si ca esta inca destul de micuta ca sa iti faci probleme pt silueta ei. Ai fost la un medic cu ea? Poate un set de analize n-ar strica...Copii sint rai, ca asa sit ei. Tu vorbeste cu copila ta si insufla-i incredere in propria-i persoana, spune-i ca e frumoasa asa cum este, ca pt tine ea e cea mai-cea...Sau du-o sa faca un sport, inot, gimnastica, ceva unde sa faca miscare...Sa fiti sanatoase si voioase, va pup

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    buna, incercati sa mergeti la un psiholog va poate ajuta f mult se poate lucra metafora terapeutica f bine si se obtin rezultate. trebuie vazut care este motivul luarii in greutate daca este ceva de natura metabolica sau psihologic(daca inglobeaza ceva sau pe cineva,ca masura de protectie etc)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari