Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052

Invatam copilul sa se apere? Cum?

Buna ziua, dragi mamici!

Fetita mea peste mai putin de 3 saptamani va implini 3 ani, asa ca mi-am permis sa deschid acest subiect aici, la prescolari si scolari.
    Sa va spun pe scurt care este problema noastra. Pana acum o vreme, eram foarte mandra de faptul ca Irini este un copil foarte pasnic, care nu se cearta niciodata (nici macar pe propriile ei jucarii) cu ceilalti copii. Este mereu bine-voitoare cu partenerii de joaca si nu a agresat niciodata niciun copil.
    Problema este ca de multe ori este tinta agresiunilor. A fost impinsa, trasa de haine, stransa de gat (nu la modul periculos, dar... oricum) dar am lasat sa treaca totul aproape neobservat si nu am facut nimic altceva decat sa ii spun Irinei sa le atraga atentia copiilor (adica sa le spuna sa nu o mai impinga, traga etc) si i-am pretins ca ea sa nu faca niciodata vreun gest asemanator. Acum, daca este agresata la modul asta, imediat le atrage atentia piticotilor si apoi isi continua joaca.
    Astazi insa, a fost palmuita foarte serios de un baietel (mai mare doar cu 6 luni decat ea) iar eu nu am stiut cum sa procedez :(((( Copilul a luat-o pe Irini la palme pentru ca se jucau prinselea (cazusera de comun acord toti copiii sa se joace asta) iar Irini l-a prins pe el de tricou. Fetita mea a fost fff surprinsa si tot ce a facut a fost sa se uite spre mine mirata si sa-mi zica "m-a batuuut!!!"

Astazi s-a intamplat sa fiu langa ea si sa o trag repede din valul de palme... si totul s-a rezumat la vreo 4-5 amprente pe fata si pe umeri... Bunica pustiului n-a avut nicio reactie, ca de fiecare data... baiatul e un fel de "domnul Goe"

Deci, eu ce masuri sa iau? In general nu prea cer sfaturi in ceea ce priveste educatia copilei, dar acum simt ca sunt in dilema...
    Ar trebui sa o invat sa se apere??? CUM???

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Eu le-am zis alor mei sa nu loveasca niciodata primii. Si apoi le-am spus ca daca cineva da in ei, sa dea doua inapoi, si mai ales lui Mihnea ca daca se bate, sa se bata serios, pentru ca el da cu mila, in toate bataile pe care le-a avut celalalt dadea cat putea de zdravan, iar Mihnea mai mult il mangaia. Eu in general nu ma bag daca au vreo paruiala cu prietenii de varsta lor, sunt copii pe care ii cunoastem de ani de zile, si ii las sa se certe si sa se impace singuri, sa isi creeze un echilibru, ramanand valabile cele ce am spus mai sus. Intervin doar cand conflictul e cu copii mai mari, sau necunoscuti.
    Modificata de roxie; 25.09.2012 la 15:16:32.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Ana mi s-a facut pielea de gaina cand am citit,imi imaginez cum s-a simtit Irini,sau chiar si tu,fiind insarcinata.Noi nu am trecut prin asa ceva cu toate ca la gradinita are si Gamze un "prieten" de care imi spunea la inceput ca o loveste.Acum sunt foarte apropiati,pentru ca atat educatoarea ,cat si parintii copilului au intervenit .Eu cred ca fara interventia parintilor,un copil nu se poate corecta.Nu Irini trebuie sa se schimbe,comportamentul ei este al unui copilas normal.Eu as vorbi foarte serios cu parintii copiilor care reactioneaza violent,daca nu iau masuri,atunci trebuie evitata compania lor.Poate ar trebui sa o inveti pe Irini sa reactioneze verbal in aceste cazuri,mai ales ca ea vorbeste foarte bine,sa nu se piarda cu firea si sa ia atitudine.Sa atentioneze copilul si parintele chiar,poate astfel se vor trezi si parintii lor la realitate.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Eu le-am zis alor mei sa nu loveasca niciodata primii. Si apoi le-am spus ca daca cineva da in ei, sa dea doua inapoi, si mai ales lui Mihnea ca daca se bate, sa se bata serios, pentru ca el da cu mila, in toate bataile pe care le-a avut celalalt dadea cat putea de zdravan, iar Mihnea mai mult il mangaia. Eu in general nu ma bag daca au vreo paruiala cu prietenii de varsta lor, sunt copii pe care ii cunoastem de ani de zile, si ii las sa se certe si sa se impace singuri, sa isi creeze un echilibru, ramanand valabile cele ce am spus mai sus. Intervin doar cand conflictul e cu copii mai mari, sau necunoscuti.
    Roxi se vede ca esti mama de baiat!Nici eu nu ma bag in certurile copiilor,cand ne intalnim cu prietenii nostri.Dar ei stiu foarte clar ca nu au voie sa se loveasca.Inca nu am avut si sper nici sa nu avem,altercatii prin parc sau in alta parte,ca nu stiu exact cum voi reactiona.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Eu m-am gandit sa dau copilul la cursuri de karate, nu doar pt a invata sa se apere ci si pt a invata ce inseamna disciplina. O colega de gradinita de-a baiatului a inceput cursurile saptamana trecuta si mama ei e foarte multumita, am auzit ca pt cei mici se fac niste cursuri mai speciale in care totul pare ca o joaca, nu e ceva agresiv. Plus ca li se explica exact situatiile in care trebuie sa se apere, cum trebuie sa se comporte in caz de un conflict etc.
    Bine, sa nu credeti acum ca la o cearta in parc copiii respectivi incep sa faca scheme de karate:))e ceva care ii ajuta pe viitor in situatii mai grave.

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Citat Postat de qwer1 Vezi mesajul
    Eu m-am gandit sa dau copilul la cursuri de karate, nu doar pt a invata sa se apere ci si pt a invata ce inseamna disciplina.
    E foarte bine, pentru ca daca se tine de karate si se duce zilnic, o sa ajunga sa se poata apara la 25 de ani :D Acum serios, toti cei care isi inchipuie ca artele martiale te transforma intr-un Jackie Chan, sa stiti ca aceasta imagine a artelor martiale este foarte umflata. Un mare campion la karate din Romania s-a luat la bataie intr-un bar. A venit unul si i-a crapat capul cu o sticla. Daca vin 3 pe tine, iei bataie orice centura ai avea. O sa vezi ca de fiecare data si la fiecare lectie de auto-aparare, e un singur agresor. Lectiile de auto-aparare sunt strict legate de un singur agresor care nu foloseste nici o arma. Pe strada mai rar te bati cu unul si-i arati cat de maestru esti in artele martiale, mai degraba te lovesti de 3 scandalagii care se iau de tine ca se simt in superioritate numerica, din care 2 au cutite si al 3-lea spray paralizant. Fix socoteala de acasa cu cea din targ. Legat de disciplina... invata sa stea locului si sa asculte niste instructiuni, ca la scoala. Apoi se fluiera de pauza si toti copiii incep sa se ia la tranta pe acolo. Sa nu crezi ca o sa se intoarca calugar Shaolin.

Vrei un sfat legat de auto-aparare? Da-l la sala de forta sau la bazinul de inot in adolescenta. Oamenii tind sa nu se ia la bataie cu malacul plin de muschi. Si are alt aspect estetic decat o centura.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de Foxman8472 Vezi mesajul

Vrei un sfat legat de auto-aparare? Da-l la sala de forta sau la bazinul de inot in adolescenta. Oamenii tind sa nu se ia la bataie cu malacul plin de muschi. Si are alt aspect estetic decat o centura.
    Chestia asta am auzit-o prima oara la sotul meu,fost luptator K1.Mi-a spus ca nu s-a batut in viata lui cu cineva si nu a fost provocat niciodata.Cand iesea pe strada,simtea teama in ochii oamenilor,desi este un om extrem de calm si pasnic.Bineinteles ca fac intotdeauna haz pe chestia asta,mi s-a parut ca exagereaza :).
    Legat de artele martiale,mi se pare un sport ca oricare altul si poate in timp un mijloc de a scapa dintr-o situatie mai putin comoda.Din pacate violenta imbraca forme mult mai dure,nu sta nimeni sa "se bata" cu tine cinstit.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    ...
    Ii ducem atunci la Krav Maga...

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Citat Postat de hande Vezi mesajul
    ...fost luptator K1.Mi-a spus ca nu s-a batut in viata lui cu cineva...
    Inseamna ca a avut cariera scurta in K1.

Scuze, mi s-a parut amuzant, sa nu crezi ca am inteles gresit, doar ca luat din context e ilar.

Legat de artele martiale ca sport, nu as putea zice ca se bazeaza atat de mult pe lucrarea muschilor, pe cresterea fortei sau a andurantei. E mai degraba tactica decat sport.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Inseamna ca a avut cariera scurta in K1.

Scuze, mi s-a parut amuzant, sa nu crezi ca am inteles gresit, doar ca luat din context e ilar.

Legat de artele martiale ca sport, nu as putea zice ca se bazeaza atat de mult pe lucrarea muschilor, pe cresterea fortei sau a andurantei. E mai degraba tactica decat sport.
    Eu ma refeream in viata de zi cu zi,nu in competitii.Funny,intr-adevar!

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Foxman, nici intr-un caz nu ma gandesc sa-mi transform copilul intr-un mic Jackie Chan:))) Dupa cum am specificat deja, in cazul copiilor atat de mici cum e al meu, cursurile sunt gandite ca un joc,e mai mult o distractie in timpul careia li se dau si cateva explicatii legate de modul in care trebuie sa reactioneze intr-o anumita situatie etc., nicidecum ca violenta sau mai stiu eu ce..Sigur, copilul trebuie sa fie totusi atras de activitatile care au loc acolo.Degeaba vreau eu sa il duc la dansuri de ex. daca nu e catusi de putin interesat sa invete. La inot merge deja.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari