Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata madyflo's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    2.090
    De cate ori nu am facut lucruri pe care mai tarziu le-am regretat in ceea ce il priveste pe copilul nostru?Greseli pe care copilul nostru le percepe intr-un fel ca pe o amenintere,daca o putem numi asa.

Haideti sa incercam impreuna sa evitam aceste greseli minore care au consecinte nedorite in evolutia cresterii copilului.

Eu nu sunt o mama perfecta si cred ca nici un adintre noi nu este.Va propun 5 sfaturi utile care cred eu ca ar trebui sa le evitam .

DACA NU PAPI TOT CHEM DOCTORUL!

Adresandu-te in acest fel copilului reusesti ca intr-un scurt timp sa ii creezi acestuia o noua temere.Asociind injectiile si doctorul cu o amenintare nu vei reusi decat sa il faci pe copil sa nu se mai simta in siguranta atunci cand vei merge cu el la policlinica,la un control medical de rutina sau la dentist.

O varianta ar fi sa-l ispitesti de felurile de mancare,sa i le prezinti spectaculos sa gusti odata cu el din mancare.

DACA NU DORMI ACUM O SA TE PAPE BAU-BAU!

Daca nu reuseste sa adoarma mai bine ii mai spui inca o poveste.Daca ii este frica de intuneric nu rade de el ci linisteste-l spunandu-i ca poate sa te strige oricand sau eventual lasa-i o lampa aprinsa.

DACA NU TE PORTI FRUMOS TE SPUN LUI TATI!

O astfel de exprimare are cele mai mare sanse sa te aseze intr-o lumina proasta in ochii celui mic.El va considera ca nu ai control asupra situatiei si ca ai intotdeauna nevoie de ajutor pentru a face ordine si liniste.

O metoda mai buna de depasire a situatiei,a frustrarilor este aceea de a vorbi cu copilul tau si de a-i explica.Ai putea incerca asa:"Gata!Pana aici.Fiecare va merge in camera lui pana vom reusi sa ne calmam!"In acest fel copilul va intelege ca si el are un rol activ in a face pace.

DE CE NU POTI SA FI SI TU CA ALTI COPII?

Daca facem comparatii riscam sa facem mai mult rau decat bine.Nu este indicat sa il comparam cu un alt copil nici chiar cu o sora sau un frate mai mare sau mai mic.

ESTI UN COPIL RAU!

O afirmatie de acest gen reprezinta o greseala destul de grava.In primul rand copilul se va simti lezat.In al doilea rand nu el este rau ci mai degraba ceea ce a facut.Iar in al treilea rand riscati ca cel mic sa nu inteleaga de ce este acuzat.De aceea este preferat sa ii explici copilului pe intelesul lui,fara nervi,fara suparare de ce nu este bine ce a facut,cat de rau este ceea ce a facut,ceea ce nu inseamna ca el este un copil rau!

Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    2.090
    Eu recunosc ca mi-am pierdut cumpatul de multe ori si am spus lucruri pe care mai tarziu le-am regretat.Dar totul se invata din greseli!

Floricica Cu Vechime alina_popa_aly's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    Felicitari pt initiativa. E un subiect bun. Am gasit un articol al unei educatoare care cred eu ca se potriveste temei tale:

Școala părinților:”Învățați să fiți un bun părinte”
    Am sistematizat concluziile trase în urma discuțiilor libere cât și după prelucrarea datelor din chestionarele întocmite cu ajutorul psihologului.Cu siguranță, nu există o singură modalitate de a îngriji și educa propriul copil.Stilurile părinților sunt extrem de variate.În zilele noastre, unii părinți sunt atât de preocupați de carieră, sunt stresați de problemele cotidiene, sunt foarte ocupați încât problemele copiilor sunt trecute în plan secund.Îmi permit să dau câteva sugestii care să ajute părinții să ofere copiilor echilibrul emoțional și o dezvoltare psihică sigură, cu atât mai mult cu cât știm cu toții de foarte multe situații cu copii-problemă (copii abandonați, copii în grija altor persoane decât părinții, familii monoparentale e.t.c.)

.
    Ce poate face un părinte pt. dezvoltarea armonioasă a copilului?
    -să facă tot posibilul pentru a-i asigura o casă sigură, mâncare adecvată, controale medicale periodice și exerciții fizice
    -să fie atent la etapele dezvoltării copilului pentru a nu avea așteptări prea mari sau prea puține de la el
    -să încurajeze copilul să-și exprime sentimentele și să îi respectați opțiunile
    -este bine să li se explice că toți oamenii experimentează teama, durerea, furia și anxietatea; să fie ajutațisă-și exprime nemulțumirile în mod pozitiv, fără a recurge la isterii sau violențe
    -să încurajați respectul reciproc și încrederea; nu ridicați tonul chiar dacă nu sunteți de acord cu el sau cu ce spune acesta
    -să țineți în permanență deschise canalele de comunicare
    -ascultați-l pe copil și folosiți numai cuvinte sau expresii, exemple pe care el le poate înțelege
    -să-l încurajați să pună întrebări și să vă exprimați disponibilitatea de a discuta despre absolut orice subiect
    -să fiți onest și să vă concentrați pe exemple pozitive
    -să fiți un bun exemplu pt. copil pentru că acesta vă copiază
    -când sunteți incapabil să vă controlați propria frustare și vă simțiți depășit de comportamentul copilului, nu ezitați să cereți ajutor
    -să încurajați talentele copilului dar să-i și acceptați limitele
    -să stabiliți țeluri care să fie bazate pe capacitățile copilului, nu pe așteptările altcuiva;
    -să creați o atmosferă de sărbătoare pentru a evidenția realizările copilului
    -să nu comparați capacitățile propriului copil cu cele ale altor copii, ci apreciați-i unicitatea
    -să petreceți cu regularitate timp cu copilul d-voastră, ajutați-l să facă față suișurilor și coborâșurilor vieții
    -să fiți încrezători în capacitatea copilului de a se descurca în situații noi
    -să-l disciplinați constructiv, fără pedepse fizice
    -dacă-l iubiți necondiționat îl veți putea învăța cu ușurință care este valoarea unei scuze, a cooperării, a răbdării, iertării și considerației pentru ceilalți
    „A fi părinte este o slujbă foarte dificilă”-deci nu vă așteptați să fie totul perfect.
    . G.P.P. nr. 37, Oradea, educ. Bernad Floare

Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    Iata o poezie la citirea careia am lacrimat la propriu de fiecare data. E o lectie ffffffff buna, mai ales pt. parintii care pleaca in strainatate si-si lasa copiii in grija bunicilor sau a rudelor, chipurile pt. a castiga bani si a le crea lor conditii mai bune. Parerea mea, total eronata decizia acestor parinti.

LEAGANUL PISICII
    De Harry Chapin

Ieri, a venit pe lume copilul ce-l doream
    S-a intamplat asa cum o visam.
    Dar in calatorii eram plecat mereu
    Si-a invatat sa umble fara sa stiu eu
    Primele vorbe cand le-a spus, acasa nu eram,
    Si a crescut,si-l auzeam
    ,,Taticule, ca tine am sa fiu cand ma fac mare,
    Taticule, ca tine am sa fiu.”

Leaganul pisicii si lingurita de argint cea buna
    Baietelul cel trist si omul de pe luna.
    ,,Cand vii acasa, taticule?” ,,Nu stiu,
    Dar o sa stam de vorba, promit, cand am sa viu.”

Deunazi, baietelul a facut zece anisori
    ,,Multumesc, taticule, pentru minge, mi-a spus din ochisori.”,
    ,,Hai sa ne jucam
    Hai sa ma inveti s-o aruncam”,
    I-am spus: ,,Nu azi, ca sunt pe graba
    Si am cam multa treaba”.
    ,,In regula”, a grait
    Si a plecat spasit,
    Dar zambetul nu l-a parasit
    ,,Taticule,ca tine am sa fiu cand ma fac mare,
    Taticule, ca tine am sa fiu.”

,,Cand vii acasa, taticule?” ,,Nu stiu,

Deunazi s-a intors de la facultate,
    Si recunosc ca-I un barbat si jumatate.
    ,,Fiule, sunt mandru de tine. Nu poti sa stai?”
    A dat din cap si mi-a zambit, dar vai,
    ,,As vrea cheile de la masina sa mi le dai,
    Si ne vedem noi mai tarziu. Ce faci, nu mi le dai?”

,,Cand vii acasa, fiule?” ,,Nu stiu,

M-am pensionat de mult si baiatul meua plecat de-acasa
    L-am sunat deunazi, intr-o dupa-masa
    I-am spus: ,,As vrea sa te vad, daca n-ai alt program.”
    Mi-a zis:,, Cu drag, tata, dar am si eu ceva in plan.
    Vezi tu, slujba cea noua…si copiii au gripa
    Dar mi-a facut placere sa vorbesc cu tine, in pripa.”
    Cand am inchis, mi-am dat seama si mi-a fost rusine
    Ca intr-adevar s-a facut mare si e exact ca mine.
    Baiatul meu cel drag, este la fel ca mine.

Leaganul pisicii si lingurita de argint cea noua
    ,,Cand vii acasa, fiule?” ,, Nu stiu

Tata, mama, tare e convingator cantecul lui Harry Chapin! Ce ziceti de asta?

Parinti, puneti-va ochelarii aceia speciali si sa mai priviti o data pentru a constata cat de extraordinar este copilul dvs. si cat de bine ar putea reusi in viitor, daca il veti ajuta cu rabdare si rugaciuni, cu informatii pozitive si cu acea dragoste lasata de bunul Dumnezeu ce poate depasi orice obstacol!

Bibliografie: ZIG ZIGLAR ,, Putem creste copii buni intr-o lume negativa”, Ed. ,,Curtea Veche”, Bucuresti, 2000.

Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    2.090
    Sunt foarte interesante concluziile tale Alina si sunt de luat in seama.Cred ca sunt multi parinti care isi neglijeaza copii din cauza serviciului sau ce este cel mai grav isi varsa nervi pe nevinovatul copil din cauza problemelor de zi cu zi.
    Dar totusi ce vina are copilul pentru problemele noastre.
    Cunosc cazuri cand parintii spun:" a mea e proasta rau nu stie sa faca nimic"Si e pe bune.De ca sa ii taiem copilului orice elan inainte de a-l pune la incercare?

Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    2.090
    Alina,foarte emotionanta poiezia si...ceea ce ai spus.

Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    mai am o scrisoare care la un moment era la bloguri. Imi pare rau ca n-am notat cine a postat-o, dar eu am salvat-o atunci si mi-am imprimat-o. Asa ca am sa-mi permit sa o postez si aici.

Scrisoarea copilului pentru parintii sai

Manutele mele sunt mici, de aceea nu te astepta la perfectiune cand fac patul, cand pictez sau cand arunc mingea. Treaba pe care am facut-o eu, te rog sa nu o faci inca odata. Voi simti ca nu am facut fata asteptarilor tale. Incearca sa iei partea buna din tot ceea ce fac; bucura-te ca m-am chinuit sa ma inchei singur la bluzita, chiar daca m-am incheiat gresit, fii mandru ca m-am chinuit sa ma leg singur la pantofiori, chiar daca n-a iesit decat un nod.
    Piciorusele mele sunt inca mici, te rog frumos nu face pasii mari, ca sa pot tine si eu pasul cu tine. Nu uita ca sunt la inceput de drum. Ai rabdare cu mine. Voi invata totul, dar treptat, treptat. Nu ma grabi, nu ma condamna si nu te necaji pe mine! Lumea asta are atatea mistere pentru mine iar tu trebuie sa-mi fii invatator pe drumul vietii.
    Ochii mei sunt inca mici, nu au vazut lumea asa cum ai vazut-o tu. Te rog, lasa-ma sa aflu totul, fara sa ma pedepsesti pentru curiozitatea mea. Si nu ma limita inutil!
    Nu te enerva cand intreb prea mult, prea des si cateodata acelasi lucru. Eu nu cunosc lumea din jurul meu si nici nu am pe altcineva in afara de tine sa intreb. Fa-ti, te rog, timp si pentru mine, explicandu-mi ce stii despre lumea aceasta frumoasa si fa asta bucuros si plin de dragoste. Nu te teme sa-mi fixezi limite si reguli. Sigur le voi respecta daca esti consecvent in aplicarea lor. Insa daca astazi spui una si maine alta, sigur voi deveni confuz si nu voi mai sti ce este interzis si ce nu.
    Nu ma compara mereu cu fratii mei, cu colegii mei sau cu oricine altcineva. Sunt unic si niciodata nu voi fi la fel ca altii. Sigur am si eu ceva special, fa-ti doar putin timp si vei vedea si partile mele bune. Eu nu voi fi prea multa vreme copil, lasa-ma sa-mi traiesc copilaria si sa ma bucur de ea. Nu imi incarca programul cu tot felul de lucruri care nu sunt pentru varsta mea. Acum lasa-ma doar sa ma joc.
    Sufletul meu este foarte sensibil, sentimentele mele sunt foarte gingase. Nu ma face mai mic decat sunt! Fii intelegator la greselile mele si stangaciile pe care le fac mereu. Daca ma critici constant voi deveni stingher si lipsit de incredere in fortele proprii. Gandeste-te: poti sa-mi critici faptele fara sa ma critici ca persoana!
    Respecta-mi drepturile de copil si demnitatea. Nu ma umili si nici nu folosi violenta verbala sau fizica cu mine. Din asta voi invata numai sa ma ascund de tine, sa mint si sa-mi fie frica. La un comportament pozitiv voi raspunde intotdeauna pozitiv, deci incearca sa fii bland, iubitor si intelegator.
    Pastreaza-mi sufletul curat! Nu ma lasa sa vad si sa invat lucruri rele. Tu esti modelul meu. Nu ma minti, caci o sa cred ca minciuna este singura cale in viata; nu folosi forta, caci o sa cred ca forta este ceva normal in relatiile cu ceilalti; nu ma critica, caci astfel voi invata sa condamn; nu ma respinge, caci voi crede ca nu ma doresti si as incepe sa te urasc pentru asta. Ajuta-ma sa invat valorile morale: adevarul, cinstea, increderea, bunatatea, iubirea.
    Tu stii ca eu vin de la Dumnezeu si tot ce vine de la El nu are cum sa fie “bun de nimic”.
    Nu ma face sa ma simt vinovat pentru ceea ce sunt si pentru ca nu sunt asa cum ai visat.
    Eu sunt copilul tau si tu esti parintele meu. Asa ne-a dat Dumnezeu unul altuia.
    Accepta-ma si iubeste-ma asa cum sunt!

Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    Mersi mult mady. Sunt articole pe care le am in calc si referate si chestionare pt. parinti. E din cauza meseriei.

Intotdeauna am zis ca secretul unui copil de care parintii sa fie multumiti sta in educatia pe care o primeste. Insa daca un copil vede doar violenta in jurul lui, e certat mereu in loc sa i se explice cand greseste, la fel va proceda si el. Un copil certat mereu va raspunde la fel cu violenta la randul lui. Suntem modelul lor cel mai apropiat.

Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    2.090
    Alina,multumesc...Ceea ce ai postat tu cred ca este cel mai bun exemplu pentru a inmuia sufletul oricarui parinte.
    Aceasta scrisoare estu un bun exemplu...

Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    2.090
    Multi dintre noi desi ne credem parinti buni facem greseli grave.
    Cati dintre noi au inspiratia sa se opreasca din goana de zi cu zi pentru a-si asculta copilul.Pentru a-i asculta povestile?Cred ca foarte putini.De multe ori pentru a scapa mai repede preferam sa facem noi totul in locul lor.Dar in acest fel ii privam pe ei de dreptul de a invata si de a intelege.Ii privam de responsabilitatile cotidiene perntru ca sunt prea inceti prea lenti si noi nu avem rabdare sa asteptam.
    Nu ii lasam sa faca ce le place si cum le place pentru ca noi credem ca stim cum si ce fel este mai bine.Astfel le taiem lor orice elan de a face un pas inainte,de a fi siguri si multumiti de calitatile lor.

Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    Mady, am incercat sa caut ce e mai potrivit din ce am eu la subiectul tau. Mi-a placut mult subiuectul pt. ca mult prea multi parinti ajung sa aiba copii rasfatati si nu stiu unde au gresit. Ar trebui sa ne aplecam mai des asupra acestui subiect si asupra nevoilor REALE ale puiutilor nostri.

Acum poate ar fi foarte bine ca fiecare sa intre si sa posteze din greselile personale si ce a invatat din ele.:)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari