Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Copillutzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2012
    Postari in forum
    19

Fetita mea de 6 ani indragostita!

In seara asta fetita mea de doar 6 ani a venit la mine, foarte rusinata, ca sa imi spuna ca ii place de un baiat. Ii place la el ca este cuminte, are un chip dragut, vorbeste frumos, se joaca cu ea, lucru pe care nu il fac multi colegi din cauza ca ea este mai energica si mai zglobie.
    Mi-a cerut sfaturi ce ar trebui sa faca ca sa fie "iubita" lui, pentru ca ea vrea de acum sa gaseasca pe cineva cu care sa se marite. Am ramas uimita de ceea ce mi-a spus si am incercat sa nu o demoralizez si sa ii arat ca sunt alaturi de ea, dar nu stiu in ce masura am reusit.
    Ma asteptam la astfel de intrebari pe la 10-11 ani, nu 6.
    Poate suna prostesc ceea ce spun, dar nu stiu cum ar trebui sa abordez "problema", mai ales ca ea este foarte incantata de "inculpat".
    Ce ar trebui sa ii spun pentru a nu-si pierde increderea in mine si sa imi povesteasca si pe viitor "problemele" si totodata sa o fac sa inteleaga ca 6 ani sunt alte lucruri mai importante decat "colegul cu chip frumos"?

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Hehe, al meu fecior s-a amorezat pentru prima data la 3 ani de o fetita frumoasa-foc, zglobie si dulce A suferit mult cand el a ramas la gradinita si ea a plecat la scoala, fiind mai mare cu 2 ani decat el!

In primul rand, nu trebuie sa-i iei in ras sentimentele, chiar daca tu consideri ca varsta fetitei e prea frageda! Oamenii nutresc sentimente de la nastere, isi iubesc mama din prima clipa, si toata viata va fi presarata cu diverse forme ale iubirii! Discuta cu ea, ca de la prietena la prietena, explica-i ca trebuie sa aprecieze la cineva nu doar chipul frumos, ci si alte calitati.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari