Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Este potrivit ca un copil sa strige adultii pe nume?

Din ce in ce mai multi copii se adreseaza adultilor din jurul lor (unchi, matusi, vecini, prieteni de familie) pe numele de botez. Am vazut chiar si copii care isi strigau parintii pe numele mic si acestia acceptau fara sa ii corecteze. Mi s-a mai intamplat si mie ca fetele sa ne strige pe mine sau pe sotul meu Alina si Catalin dar le-am atras atentia sa ne spuna mama sau tata. Si eu imi strigam unchii si matusile pe nume dar il insoteam intotdeauna cu cuvintele unchiu' sau matusa dupa caz. Ce-i drept nepotii mei ma striga pe nume si nu ma deranjeaza dimpotriva daca mi-ar zice "tanti" cred ca m-ar face sa ma simt batrana. Voi ii lasati pe copii sa va strige pe nume? Daca da, in care cazuri perimiteti acest lucru si in care cazuri nu?

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Eu nu uit nici acum cand bunica mea imi spunea sa le spun "nenea" si "tanti" unor tineri mai mari ca mine cu vreo 10-15 ani. Eu avand pe atunci vreo 15 ani.

E drept ca lumea a evoluat, acum cu totii ne tutuim si ne spunem pe nume, si in multe companii se militeaza pentru asta, oricare ar fi diferenta de varsta dintre doua persoane.

Recunosc ca nepoteii mei imi spun pe nume si doar pentru cea mai mica dintre nepotele toata lumea mi se adreseaza cu Mătu', cumva ca sa o obisnuim pe ea sa-mi spuna asa. Asta mi se pare dragut, dar daca mi-ar spune un copil "tanti", cred ca m-as simti aiurea.

mada_lyna
    Guest
    nu sunt de acord ca fi-miu sa ma strige pe nume pe noi,parintii lui. insa dak cei din jur ii spun sa ii strige pe nume, eu n-am nimic impotriva.
    nu obisnuiesc sa ii spun ca el(un necunoscut) este nenea si ea este tanti ,ci dl si dna x. trebuie sa punem in balanta si ca este necesara o linie a bunului simt peste care nu se trece.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Baietelul meu acum incepe sa pronunte tot mai multe cuvinte...ce-i drept tareee scalcite:)))...si da striga pe nume la prieteni si asta pt ca nimeni nu a acceptat sa strige nenea sau tanti...la straini nici eu nu ii spuns a strige nenea sau tanti...insa noi suntem inca foarte mici, dar in princiul voi merge pe idee urmatoare...la parinti mami si tati ceea ce si face acum...doar ca il invat si cum ne cheama....si atunci el repeta dupa mine dar nu striga asa la noi...la bunici mamaie si tataie.....nu i-am spus buni pt ca eu asa am fost invatata....la prieteni striga pe nume....la straini nu striga pt ca nu poate spune doamna sau domnul...insa asa as vrea sa procedeze...sper sa si reusesc!:)

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Pe noi nu ne striga pe nume, decat daca o fac in joaca sau ca sa ne amuzam. Pe toti parintii prietenilor lor ii striga pe nume, si prietenii lor ne striga pe noi pe nume. Cred ca mi s-ar ridica parul in cap sa-mi spuna cineva tanti, nu suport cuvintele "nenea" si "tanti", ca si Madalina, folosim domnul si doamna sau domnisoara.

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Pe mine baietelul meu ma striga mami, mama, mam..chiar imi place ca ma striga in mai multe feluri. Deci clar NU mi-ar placea sa ma strige pe nume,nici pe mine nici pe sot! (oricum este inca mic..nu stie cum ne cheama ). Pe nume le poate spune prietenilor de joaca, rudelor care accepta acest lucru (spre exemplu fratele meu si cumnata au dorit de la inceput sa-i strige pe nume..nicidecum cu "unchiu"..."tanti/matusa"...ca urmare sunt "Mai"- Mihai si "Ori"-Lori). Pana la urma mama si tata sunt unici!

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Fetita mea nu mi-a spus niciodata pe nume. Pentru ea sunt mami; stie care e numele meu si uneori in joaca ma striga doar cu initiala numelui pentru ca asa imi zice tati, dar acest lucru se intampla foarte rar. Daca ar alege sa-mi spuna pe nume as respecta decizia ei, dar trebuie sa recunosc ca atunci cand ma striga "mami" mi se umple sufletul de bucurie. Referitor la matusi si unchi le spune pe nume, uneori tusha si tushu", desigur in joaca.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Fata mea imi spune mami intr-o perioada ma striga ,,ila,, nu stia sa spuna iza acum doar mami..bunicii ei ii spune ,,momo,, tatalui meu ii spune ,,tati,, pe sorma mea o striga ,,nana,, si pe fratemeu ,,lus,, Mai am o vecina pe care o striga ,,ica,, in loc de bunica si pe nasa ei ,,keresmomo,, pe nas ,,tati ladu,, in rest pe absolut toata lumea le spune ,,sarumana tanti/nenea,, nici nu as permite sa le spuna in alt fel altora care nu sunt din familie. :)

tabitha
    Guest
    In cercul nostru de prieteni,copiii ne spun pe nume.La fel si in familie,cu sora,fratele sau verisorii mei.Daca exista o persoana mai in varsta,cu care la un moment dat ne intersectam din anumite motive,fata mea se adreseaza cu domnule sau doamna.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Alina,ce mai este potrivit in lumea asta? Eu cred ca e ok si asa si asa,pana la urma asta tine de educatie de ceea ce vede copilul in jurul lui si de obiceiul locului respectiv.Eu le permit nepoteiilor sa ma strige pe nume si nu cred ca m-ar deranja foarte tare peste 15 ani ca si rebeca sa ma strige pe nume))))))) acum prefer din egoism recunos sa ma strige "mami" sau "mama",mai nou cand o cert imi zice:"Mama vitrega ce esti!"

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Alina,ce mai este potrivit in lumea asta? Eu cred ca e ok si asa si asa,pana la urma asta tine de educatie de ceea ce vede copilul in jurul lui si de obiceiul locului respectiv.Eu le permit nepoteiilor sa ma strige pe nume si nu cred ca m-ar deranja foarte tare peste 15 ani ca si rebeca sa ma strige pe nume))))))) acum prefer din egoism recunos sa ma strige "mami" sau "mama",mai nou cand o cert imi zice:"Mama vitrega ce esti!"

M-ai facut sa rad cu ceee ce-ti spune fiica ta cand o certi:))

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari