Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alinutzatomy's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2009
    Postari in forum
    3

Emotivitatea la copii

Buna ziua.
    Am un baitel de 3 ani si 3 luni si merge la gradinita. E ok, ii place, doar ca dimineata despartirea e cam grea si plange cand il las. S-a obisnuit sa il ia educatoarea in brate, si dupa ce ies pe usa nu mai zice nimik. Mi-a spus educatoarea ca e cam emotiv atunci cat trebuie sa spuna o poiezie sau un cantecel. Ea se pregateste de serbarea de Craciun si crede ca copilul nu e foarte pregatit sa apara pe scena(sau ma rog s-ar putea sa refuze sa spuna ceva la serbare).Mentionez ca nu are nici un fel de probleme(deficiente de vorbire sau altceva).Mi-a spus sa il mai pregatesc acasa si sa ii spun ca va participa la serbare, unde vine mosu....si alte cele.
    Credeti ca are copilul ceva sau pur si simplu unii sunt mai emotivi altii mai indrazneti?
    Ar trebui sa fac ceva?
    multumesc ca a-ti avut rabdarea sa cititi randurile mele si astept un raspuns.
    O zi frumoasa!!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Eu cred ca asa e felul lui...voi parintii lui cum sunteti...eu una imi place sa fiu in centrul atentiei dar nu m as descurca sa vb in fata unui public,m as bloca...eu am fost ft emotiva in copilarie,plangeam din orice.Poti incerca sa repeti cu el acasa si sa ii explici ca daca reuseste sa isi spuna poezia,mosul ii va aduce un cadou frumos.Eu am o prietena care are un baietel de 5ani,o minune cu ochii albastri si tot asa a avut serbare si cand i a venit randul sa isi spuna poezia si a bagat mainile in buzunar si se plimba prin clasa si zicea eu nu zic nimic,eu nu zic nimic :))..dar el nu e emotiv doar un mic golan.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Fiecare copil este unic este normal ca fiind in primul an de gradi sa fie mai timid...o sa si dea drumul si parerea mea este ca daca el nu vrea sa zica poezie la serbare mai bine sa nu l terorizati doamna i poate gasii un alt rol in care trebuie sa faca alceva....nu sa vorbeasca...asta daca este suficient de implicata in munca cu copii nu l timorati ca va fi mai rau...acasa cantai si recitai poezii des...si pune l sa repete apoi spunei bravooo sunt foarte mandra de tine dar fara sa insisti....succes piticului la serbare !

Floricica Nou Venita alinutzatomy's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2009
    Postari in forum
    3
    multumesc de incurajari
    ce-i drept si eu sunt emotiva,...si nu insist cu numik asupra lui.Ma gandeam doar ca poate ar avea probleme,....sau poate ca alte mamici s-au confruntat cu asa ceva.
    In drum spre gradi cantam in fiecare dimineata(pt ca drumul e ceva mai lung-stam in afara orasului) si asta o fac la initiativa lui,...eu nu-l oblig cu nimik
    Uneori cred ca e prea linistit, desi face si el nazbatii si seara vrea sa dam drumul la muzica si sa dansam si sa cantam

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Daca ati reusit sa va recunoasteti in aceasta stare de emotivitate, il puteti ajuta pe baietel dupa ce va intelegeti pe dvs. Intotdeauna accesul la copilul din noi, la copilul care am fost ne este de foarte mare folos cand suntem parinti. Asadar emotivitatea dvs este cheia care va ajuta sa aflati ce simte el si sa-l puteti ajuta :-)

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Emotivitatea la aceasta varsta nu este o problema majora.Si fetita mea in primul an de gradinita era emotiva si abia ca sa auzit cand a spus poezioara la serbare.Emotiile isi spun cuvantul.Denisa e un copil deschis , jucaus dar cand interactioneaza cu persoane noi pe care nu le cunoaste intervine emotivitatea pentru putin timp pana cunoaste si se imprieteneste cu aceea persoana ...deci nu e cazul sa iti faci probleme draga mamica.
    Modificata de llorikiss; 29.11.2011 la 17:46:50.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari