Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cristinasergiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2007
    Postari in forum
    1
    am un baietel de 10 ani foarte istet si curios,as vrea sa stiu la ce varsata ar fi normal sa incep discutiile despre sex,organe genitale si altele de genul asta la modul cel mai serios.Pana acum el n-a intrebat niciodata nimic despre asta si ma mira avand in vedere ca este foarte curios de felul lui

Floricica Nou Venita ionescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2007
    Postari in forum
    1
    Parerea mea este sa astepti sa te intrebe el. Atunci vei sti sigur ca-l roade curiozitatea.

Floricica Nou Venita brigita botezan's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.06.2007
    Postari in forum
    20
    si eu am un baietel de 10 si 8 luni,l-am mai auzit ca mai spune cuvantul sex.Eu consider ca inca sunt prea mici sa le explicam.Copii intre ei discuta si afla multe lucruri,daca nu le inteleg,sa speram ca vin si intreaba si atunci trebuie sa le explicam.Cand era mic radea cand vedea ca se saruta cineva,i-am spus cand vede pe doi oameni ca se saruta inseamna ca se iubesc.Si acuma nu mai rade.

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Sa stiti ca nu sunt prea mici, parerea mea. Si decat sa auda cine stie ce prostii de strada, si sa plece in viata dezinformati, mai bine sa le spuna parintii, chiar daca pare mai repede, si noua ni se pare ca nu inteleg.
    Asta e opinia mea personala.

Floricica Nou Venita rodica_marin's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.09.2007
    Postari in forum
    2
    eu am o fetita de 8 ani si prima data cand a vazut un barbat dezbracat, pe la 4 ani, a exclamat "mami, mami, uite ce pasarica are nenea asta!!". nu i am spus niciodata povestea cu barza, stie ca in burtica stau copiii un timp, dar cum ajung acolo nu m am priceput inca sa i explic! cred ca vine de la sine cumva. pana atunci, aveti idee de un after school ok? scoala a inceput si n am gasit inca nimic ok, si nici timp sa caut nu mai am! iar o bona care doar sa l supravegheze nu mi pare destul!

Floricica Nou Venita iri74's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.09.2007
    Postari in forum
    17
    Baietelul meu are 9 ani si e in clasa a 4-a.De la sfarsitul clasei a 3-a doamna invatatoare ne-a sfatuit ca ar fi timpul sa avem discutii libere cu copii nostrii pentru ca ei deja stiu destule...Eu isa nu am avut curajul sa discut cu el cu toate ca atunci cand aude cuvantul sex si-l intreb ce inseamna, imi spune ca stie el mai multe decat mine...

Floricica Novice iasminel's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2007
    Postari in forum
    494
    PAREREA MEA E CA ATUNCI CAND COPILUL VA DORI SA AFLE SA FII PREGATITA SA II POTI OFERI RASPUNSURILE PE CARE EL DORESTE SA LE AFLE EU CRED CA TOATE VIN LA TIMPUL LOR SI NU AR TREBUI SA NE PANICAM.

Floricica Nou Venita harasim's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.11.2007
    Postari in forum
    17
    eu sunt copil am 11 ani si pot sa va ajut da eu cel putin la varsta mea nu mam kombinat dar colegii mei de cand eram in clasa a 3 a se sarutau pe buze cu altiii si vb despre sex e parerea mea

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    eu am vorbit cu cea mare de mult timp
    nu vreau sa afle de la colegi si prieteni de varsta ei prostii
    prefer sa afle adevarul de la mine
    voi nu va imaginati ce inventii isi spun unul altuia sau ce prostii
    si unii le si cred
    am mai spus asta dar in clasa a 8 am avut o colega care cand a auzit prin clasa vorbind de sex a inceput sa planga si sa spuna ca parintii ei nu au facut asa ceva ca pe ea a adus-o barza
    asa ca eu atunci mi-am promis ca copii mei nu o sa stie de asa ceva
    eu le spun adevarul si am dicutat cu cea mare de la inceput despre sex si despre tot

Floricica Nou Venita bombonel's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.10.2007
    Postari in forum
    96
    buna.Am baieti de 7ani si 6ani si sunt foarte curiosi.De curand am nascut deci mai am o fetita de 2 luni si binenteles ca erau curiosi cum a ajuns bebe ib burta mea.Le-am spus povestea cu barza si au crezut dar tot nu stiau cum au pus barza in burta bebe asa ca le-am spus ca barza e ferecata si numai ea stie cum apus bebe acolo.Au fost foarte nerabdatori pana am nascut

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Cred ca cel mai bine, asa cum a spus Ramona, este sa vorbim liberi cu copiii si sa le spunem adevarul (la nevelul la care il pot intelege) mai ales atunci cand ei sunt cei care intreaba. Cred ca atunci ei au aflat ceva, de undeva si vor sa vada ce le spune mama, tata, despre asta. Cred tot in acest moment se mai castiga un pic din increderea copilului pentru ca daca el a auzit o poveste despre cum vin copiii pe lume, una poate destul de aproape de adevar, iar noi le spunem despre barza...s-ar putea sa riscam sa pierdem din increderea copilului si data viitare va ezita sa mai intrebe.
    In ceea ce priveste varsta, din pacate generatiile acestea afla lucrurile acestea la varste la care noi habar nu aveam de asa ceva si nici nu ne puneam probelema. Cred ca trebuie sa ne modelam dupa nevoile lor de informatie si sa le oferim aceste informatii cat putem de bine si de corect.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari