Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita tibetanaroz's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2009
    Postari in forum
    2
    Buna ziua

Sunt mamica unui baietel de 4 anisori pe nume Tibi si a unei fetite care tocmai a implnit 4 luni, pe nume Adelina. Problema cu care ma contfunt este diferentirea intre pe pe care o fac rudele/prietenii. Noi niciodata nu am dat mai multa atentie unuia fata de celalalt. Insa prietenii/rudele care vin in vizita il ignora total pe Tibi si o sufoca pe Adelina. Stiu ca asta este tendinta cu copiii mici insa saracul Tibi se simte atat de exclus si este dureros pentru un copil sa vada asta. Nu mai zic ca vin la noi cu tot felul de cadouri pentru Adelina iar lui Tibi nici macar o ciocolata. Normal ca e suparat copilul si mi-e teama sa nu prinda ura pe Adelina. Ce ma sfatuiti sa fac? Cum sa procedez...ca e greu de "educat" vizitotorii"...

Floricica Nou Venita madalinamunteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2009
    Postari in forum
    54
    Buna, fetina mea implineste luna aceasta 5 anisori, iar baietelul are 4 sapt. Pana acum nu am avut deloc probleme cu gelozia intre ei. Eu am procedat astfel: ori de cate ori am avut musafiri care au adus cadouri baiatului, pe ea am tinut-o langa mine, si am adus vorba in discutiile cu musafirii cat de cuminte este si cat de mult isi iubeste fratiorul, cat de atenta este cu el, cum il mangaie usor si cum ma ajuta ea atunci cand ii fac baita sau il schimb aducandu-mi diverse lucruri de care am nevoie. Nimic din toate astea nu sunt minciuni, ea chiar face toate lucrurile acestea iar eu o laud mereu si ii spun ca sunt mandra de ea. Atunci cand musafirii uitra sa ii aduca baietelului tau o "mica atentie", ofera-i tu atentia de care are nevoie, chiar daca aceasta inseamna o vorba de lauda.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari