Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita grigore_mea's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.11.2007
    Postari in forum
    4
    Fetita mea are 3 ani si 5 luni si nu doarme ,nu mananca daca nu stau langa ea. Credeti ca este rasfatul sau a devenit obisnuinta.La gradinita sta fara mine si chiar mananca .

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    E o obisnuinta data de rasfat. Zic eu. Ca .......... noi suntem mai mic, dar daca eu sunt prin preajma e mai rau, daca e la bunici sau la matusa, e ok si fara mine.

Floricica Novice iasminel's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2007
    Postari in forum
    494
    FETITA MEA ARE 4 ANI SI 10 LUNI INSA NU O POT DEZOBISNUI SA DOARMA FARA MINE NICI IN RUPTUL CAPULUI SA NU MAI SPUN CA NU POT SA O LAS CU ALT CINEVA INAFARA DE PARINTI SAU SORA MEA SAU TATAL EI BINEINTELES .POATE CU TIMPUL SE VA DEZOBISNUI SI NU VA MAI FI ATAT DE DEPENDENTA DE MINE .

Floricica Nou Venita grigore_mea's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.11.2007
    Postari in forum
    4
    Daca sta cu bunicii si matusa tot e bine .Felicitari puiut! Fetita mea nici cu tati nu vrea sa stea .Va pupic .

Floricica Cu Vechime maimuticagogosica's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2006
    Postari in forum
    6.276
    Si Florian a avut o perioada de dependenta din aceasta...a fost prapad cand a trebuit ca eu sa plec la serviciu si el sa ramana cu bunica....plangea rau rau de tot...dar in timp s-a obisnuit, acum chiar ma conduce pana la usa si imi zice "pa, mami, servici usor, o zi buna, sa-mi aduci ... x... lucru". Eu zic ca in timp se rezolva! La fel cum fac si cu gradinita, pana se obisnuiesc...dau putina apa la soricei dimineata..

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    eu nu cred ca e rasfat
    poate ei ii face placere ca tu sa fii lanaga ea
    sa o asisti la papica si sa stai cu ea pana adoarme
    eu cred ca e un lucru chiar bun sa doreasca sa faca lucrurile astea cu tine
    fetita mea s a obisnuit mult cu mama mea si intr un timp o dorea mai mkult pe ea decat pe mine si lucru asta ma deranja

Floricica Nou Venita flo75's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2008
    Postari in forum
    162
    cred ca nu trebuie să te deranjeze, sa fii bucuroas ca sta, eu can duc baietelul la mama o zi două și il sun, nu spune decât "vreau acsaă mama".
    Oricum mama e numai una, nu are cum să o iubească pe bunica mai mult. Nicodată. Să nu-ti faci griji pentru asta

Floricica Debutanta adelline's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2007
    Postari in forum
    1.036
    buna fetelor.si eu am sesizat aceasta dependenta la fata mea cea mare.Are 9 ani si cand era mai micuta si voiam sa o las la bunica ei sau la sora mea nu voia spunea ca, daca eu nu stau nu vrea nici ea.Desi le iubeste ff mult pe amandoua in vacante nu voia sa stea mai mult de o zi la ele si asta de dragul lor.Discutand cu sora mea care are acum baiatul de 18 ani am ajuns la concluzia ca conteaza cu cine sta atunci cand e micut daca fata mea nu a stat decat cu mine,sotul fiind la sv.si neavand cu cine sa o las s-a obisnuit numai cu mine Sora mea care a prins perioada de pana in \'89 trebuia sa inceapa sv cat mai repede posibil si il lasa la mama il lua doar cand avea zile libere si s-a obisnuit ff mult cu bunica si ma rog cu alte pers si acum cat e de mare isi face timp o saptamana si merge la bunica acolo e copilaria lui.In concluzie eu cred ca perioada de pana in 2 ani conteaza ff mult cu cine sta daca in majoritatea timpului sta numai cu o pers atunci va fi atasata de acea pres .Bine inteles ca mai depinde si de temperamentul fiecarui copil

Floricica Debutanta lavylory's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.02.2008
    Postari in forum
    708
    nici baiatul meu de 3 ani si 4 luni nu vrea sa doarma singur ...poate este obisnuinta...

Floricica Avansata madyflo's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    2.090
    am postat si eu un subiect identic.Ma confrunt cu aceiasi problema.Nu stiu cum sa il dezvat pe Robert de mine.

Floricica Nou Venita dode's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2008
    Postari in forum
    3
    eu am 3 baieti, cei mici dorm cu mine din cauza ca sotul meu este invalid si nu suporta biziiala noaptea, stiu deci ca i-am facut doar pt mine. Intr-o anumita masura tatal este deci absent ... desi traim in aceeasi casa, mincam aceeasi mincare dar el nu are rabdare sa vorbeasca cu noi mai mult de 5 minute... baietii il ocolesc, incerc sa ii obijnuiesc sa mearga seara sa ii spuna lui tata NOAPTE BUNA dar cu cit se fac mai mari cu atit refuza mai mult... inainte il si pupau , acum nu mai vor... copiii mei sint deci obijnuiti numai cu mine. Din cauza situatiei, si a faptului ca locuim in strainatate ... nici prieteni nu prea avem. Cite o vizita ne mai vine la fiecare 3-6 luni din partea rudelor mele. Cum casa plina cu copii si invaliditatea 100% a sotului necesita multa munca nu avem timp sa iesim in parc... ne limitam la mersul pe jos la cumparaturi si asta se numeste AFARA PA. Maxi merge cu bicicleta Mimi inca in carucior ca sa poata Mama cara alimentele pt familia mare de 5 persoane. Tata in urma noastra in carutul rulant automatizat... condus cu ajutorul unui joystick. De mici au fost invatati doar cu mine. Noaptea, ziua... sotul se agita cum auzea unul din copii urlind 5 minute.... din plinsetul bebelusului in timp s-a emancipat in tipatul furios al copilului obijnuit in brate... acum ne luptam cu VREAU ... Cert e ca de 3 ani jumate Maxi si de 2 jumate Mimi sint ca doua lipitori mici ! Nu plec sa decit noaptea cind dorm ei... congelatorul e in boxa nici prin cap nu imi trece sa plec fara ei sa scot ceva din congelator pentru ca tipa in usa pina ma intorc iar vecinii mei sint foarte isterici nu le place temperamentul copiilor mei (reclamatii pe la politie la ordinea zilei) nici la wc nu imi permit sa ma incui ca urla in usa de parca i-ar taia cineva. daca ma asez pe scaun si gasesc rar ocazia de a sta pur si simplu degeaba ei vin la mine in brate. Noaptea nu vor sa adoarma de teama ca plec din pat, au observat ca dispar noaptea din pat... ma duc sa imi termin treburile in casa ca sa nu ramin restanta, gatesc, calc si fac si eu un dus ... numai noaptea. de 2-3 ori se trezesc pe noapte sa ma caute. Imi e drag de ei dar stiu ca devine un obicei prost ! Maxi merge la gradinita din februarie nu prea am fost pe acolo ... cam 1 luna pusa cap la cap, din cauza ca eu ma imbolnavesc foarte des din cauza stressului si a oboselii, cind mergem totusi Maxi e imposibil de convins sa ramina acolo fara mine. de altfel el nu iese cu nimeni din casa daca nu vin si eu. vrea afara dar numai cu mine , in momentul in care i se spune ca mami nu merge el devine dezinteresat si refuza sa iasa afara. Mimi insa ar merge cu oricine dar noapteaaaaa.... fara mami NU. In septembrie incepe si Mimi gradinita . Nu-mi ramine decit sa sper ca el va accepta usor sa ramina acolo cele maxim 5 ore (perioada maxima), si ca nu se va obijnui si el prea tare sa stea cu mami in timpul care a ramas ... Anul trecut si Maxi ar fi iesit afara cu bunica venita in vizita, sau cu fratele lui mai mare (15 ani) acum NU. Intre timp s-au obijnuit cu apartamentul nostru, stiu ca Toaleta sau Baia sint spatii inchise si ca nu dispar dupa ce inchid usa , si ca tot de acolo ies, nu mai tipa. dar usa de la intrare a ramas tabu... Si eu sint de parere ca depinde mult de conditii dar si de temperamentul copilului... si de ce nu poate depinde si de caracter mostenit... In familia mea nu sint ei primii.. sora mea si nepotul meu au fost copii identice ! Nici nu pun rasfatul in calcul, nu cred ca exista rasfat ... de fapt orice parinte trebuie sa fie alaturi de copilul sau, sa il iubeasca si sa-l pupe, copilul trebuie sa simta afectiune din plin, nu sint adepta metodei pupatului in somn care mi se pare mai degraba primitiva. sanatate mamicilor si copiiilor vostrii.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari