Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121

Nelamurit Daca tata il cearta pe copil,interveniti?

Daca copilul a facut o prostioara,si tata il cearta,interveniti?
    Daca DA,Cum interveniti? Ce masuri luati?
    Daca NU,de ce?

mischa2000
    Guest
    de obicei eu il pun pe tata sa o certe ...

iubytzik22
    Guest
    eu il cert de obicei si tasu il pupa toata ziua....si ma iubeste la fel de mult ca si tasu....

oanachampion
    Guest
    Nu intervin. Daca nu-mi convine motivul pt care i-a certat, il sugrum dup-aia, in particular... Oricum, de multe ori il pun eu pe sotul meu sa le faca observatie...

cristina elena
    Guest
    Eu voiam sa zic: depinde pe care copil il cearta
    Nu intervin atunci dar vorba Oanei, il sugrum eu dupa aia
    Zapacesti copiii daca unul cearta altul ia apararea.

Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Eu ma enervez cand ii interzic ceva la unul dintre baieti si tati dupa 30 de minute il lasa sa faca.
    Daca ii cearta si vin la mine sa le iau apararea,ma fac si eu ca-i cert:)
    eu consider ,daca unul dintre parinti ii cearta si celalalt le ia apararea nu e bine

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Si eu merg pe principiul alinei...avem conventie daca fata greseste si unul o cearta nimeni sa nu ii ia apararea, fiindca ea va percepe ca de fapt cineva e deacord cu ea...daca nu imi convine pentru ce a fost certata ii atrag atentia mai tarziu in partcular...insa de obicei el nu o cearta, eu ii mai zi "Vezi ce face fi-ta?" si atunci mai ia atitudine.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Eu intervin numai pt a-i atrage uneori atentia sotului sa nu ridice vocea prea tare, ca el oricum are o voce patrunzatoare si vorbeste mai tare decat restul din casa.
    Si eventual ii mai atrag atentia sotului asupra duritatii pedepsei. De ex, el are tendinta sa sara la chestii "fara TV 1 saptamana", cand eu sunt de parere ca si 2-3 zile ajung.
    In rest, nu iau apararea nimanui. Daca copilul a gresit, trebuie sa suporte anumite consecinte.

Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Citat Postat de mama leone Vezi mesajul
    Eu intervin numai pt a-i atrage uneori atentia sotului sa nu ridice vocea prea tare, ca el oricum are o voce patrunzatoare si vorbeste mai tare decat restul din casa.
    Si eventual ii mai atrag atentia sotului asupra duritatii pedepsei. De ex, el are tendinta sa sara la chestii "fara TV 1 saptamana", cand eu sunt de parere ca si 2-3 zile ajung.
    In rest, nu iau apararea nimanui. Daca copilul a gresit, trebuie sa suporte anumite consecinte.
    Si eu mai sar calulul cu pedepsele si cica le interzic desene o saptamana,dar nu dureaza nici macar 2 zile:))

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Citat Postat de alinna Vezi mesajul
    Si eu mai sar calulul cu pedepsele si cica le interzic desene o saptamana,dar nu dureaza nici macar 2 zile:))
    Vezi, exac asta incerc sa evit. Daca dau o pedeapsa, apoi vreau ca ea sa fie tinuta pana la capat. Fiindca daca eu renunt la jumatatea drumului, nu-i transmit un mesaj bun copilului.

Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Citat Postat de mama leone Vezi mesajul
    Vezi, exac asta incerc sa evit. Daca dau o pedeapsa, apoi vreau ca ea sa fie tinuta pana la capat. Fiindca daca eu renunt la jumatatea drumului, nu-i transmit un mesaj bun copilului.
    De o perioada ii privez de desene si tv pana la sf zilei,si tine.
    Pedeapsa gen,treci la colt,nu tine la noi,

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari