Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ursula's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2009
    Postari in forum
    6
    Ma aflu intr-o situatie din care nu stiu cum sa ies. Am un baiatel minunat de 4 ani, am reusit sa il cresc si sa il educ singura, cat se poate de bine. Dupa ce a venit el pe lume sotul meu a intrat intr-o criza de gelozie din care nu a mai iesit si care a degenerat urat de tot. De la simpla intrebare: Da' cu mine cum ramane?" A a juns la jicniri, injuraturi si uneori violenta si astea toate in fata copilului. L-am rugaa de atatea ori sa nu mai face scenele astea in fata copilului si el imi raspunde ca ma ascund dupa copil. Imi este teama de toate actiunile lui si de reperrucsiunile pe care le voir avea asupra lui Mihnea. Nu stiu ce sa fac, un divort il poate tulbura si mai tare pe Mihnea si oricum are nevoie de un tata nu?

Floricica Nou Venita adelinabobo's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2009
    Postari in forum
    8
    Dupa parerea mea nu exista decat 2 posibilitati, fie Mihnea va creste si va incerca cu toata puterea sa NU fie ca tatal sau fie, va fi copia lui fidela, pentru ca mare dreptate are proberbul ala cu aschia nu sare departe de trunchi. Mi se pare inadminsibil sa se comporte asa si sa te loveasca de fata cu copilul. Scuze dar cred ca sotul tau are o atitudine de copil mic si rasfatat care e gelos pe "fratele mai mic" care capteaza atentia mamei (asta dupa intrebarea lui "Cu mine cum ramane?).

Un divort nu este usor pentru nimeni, mai ales ca apoi ramai singura si trebuie sa o iei de la captat insa vad ca ti=ai screcut copilul singura in conditii de stres asa ca nu poate fi mai rau, sincer cred ca nimeni nu merita o asemenea viata.

Floricica Nou Venita winona's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2009
    Postari in forum
    13
    Si eu zic ca divortul in situatia ta este singura solutie buna. Asa vei putea sa iti cresti sa iti educi copilul sper bine, este mic si inca mai ai timp sa indrepti raul facut de tatal lui.

Floricica Cu Vechime viata's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    ai incercat sa ai o discutie serioasa cu el pe tema copilului?nu m-i se pare normal ca sa tipe in fata baietelului,sa faca scandal,sa nu cumva mai trzin timp,sa se reverse comportamentul tatalui,asupra copilului..trebuie luata o masura drastica..nu neaparat divortul...comunicarea poate rezolva multe...iubirea copilului ar trebui sa va apropie,nu sa va desparta,mult succes si sanatate tie si copilului

Floricica Nou Venita anamariad's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2009
    Postari in forum
    6
    draga mamica,am o fetita minunata de 8ani si 7luni.Tin sa-ti spun ca aceeasi problema am avut-o cu tatal ei cand abia se nascuse;revendica dreptul de "intai nascut',adica el primul venit in casa el are prioritate in toate iar fetita pe urma ca doar "nu moare,e copil".Dupa zece luni am avut curajul sa-l parasesc pentru ca eu ca mama sunt responsabila toata viata pentru copilul meu,iar daca el ca tata nu pricepe asta ,problema lui.Nu vad de ce ar trebui sa sufere copilul ca unul dintre parinti se crede mai presus de toti si are o asa mare doza de egoism.Am inceput atunci sa o cresc pe Stefi(asa se numeste fetita mea)singura fara nici un ajutor de la el.
    am cunoscut pe altcineva,ne-am casatorit dar dupa 4 ani a divortat pentru ca nu am vrut sa muncesc si sa traiesc in Italia cu el dar fara fetita mea.
    Acum sunt optimista,am apartamentul meu,am cunoscut pe cineva cu 6 ani mai mic decat mine,e extraordinar,nu-mi cere sa renunt la nimic pentru el.Din contra a renuntat el pentru a fi o familie mare si fericita.
    in viata trebuie sa sti sa faci sacrificii dar si pentru cine.Trebuie sa alegi!Nu intotdeauna ni se pare alegerea corecta pe moment,dar cu intelepciune de la Dumnezeu putem face multe ca sa nu suferim.
    Copiii nostri sunt inocenti si este de datoria noastra sa le pastram inocenta si sa le aparam drepturile.RASPUNDEM atat in FATA OAMENILOR cat si in FATA lui DUMNEZEU pentru ei!!!
    NICIODATA NU E PREA TARZIU SA ITI IEI VIATA IN MAINI SI SA O TRAIESTI!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari