Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita crisad's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.10.2007
    Postari in forum
    3
    buna mamici si tatici sunt mai noua aici pe acest site si va cer ajutorul

am si eu un puiut alex de 2 ani si 9 luni cu care -stiu ca nu e bine-dorm de la varsta de 7 luni cred am incercat sa-l las sa doarma dupa ce adoarme dar noapte inca se mai trezeste de 3-4 ori pe noapte plangand ,ma duc sa-l linistesc si adorm langa el

nu stiu ce ar tb sa mai fac am tot citit prin carti ,pe forumuri cred ca nu sunt destul de hotarata

astept sfaturi din partea voastra

multumesc

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Bine ai venit printre noi! Speram sa iti placa aici la noi si sa stai alaturi de noi cat mai mult

Am gasit undeva o lectie de adormit, care se presupune ca ar merge, eu nu sunt inca mamica, de aceea nu cred ca sfatul meu este intr-adevar sa zicem "specializat", insa sunt sigura ca vor fi mamici care iti vor raspunde! Eu ma chinuiam cu fratiorul meu mai mic sa adoarma si nici acum nu ne intelegem cu somnul de dupa-masa si are aproape 6 ani, deci imagineaza-ti. hihi. uite "lectia de adormit" pe care am gasit-o:

LECTIA DE ADORMIT

Am aflat o lectie de adormit copilul, in cazul in care s-a invatat sa adoarma leganat, plimbat, mangaiat s.a.m.d.

Asadar vine seara, bebe e obosit, deci vrea sa doarma. Il pui in patut, il invelesti, il pupi si te indepartezi .
    Daca bebelusul e invatat sa adoarma leganat o sa bazaie, evident. Il lasi UN MINUT mai intai sa planga. Dupa aceea te apropii si faci acelasi lucru. Invelit, pupat, disparut.

Daca bebelusul incepe iar sa planga, a doua oara il lasi 3 MINUTE , sa planga sa faca ce o vrea. Iar venit, invelit, pupat si iesit.

De data asta stai afara 10 MINUTE. E greu dar trebuie sa fii tare. Daca tot plange lasa-l a planga timpul asta de 10 minute, dar nu o sa dureze atat. Dupa aceste 10 minute repeti povestea: invelit, pupat disparut in ceata.. garantat o sa adoarma.

De invatat singurel sa doarma nu stiu cum sa te ajut, dar iti doresc succes! Si asteptam sfaturi de la mamici cu pitici

Floricica Nou Venita iatanank's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2007
    Postari in forum
    101
    Al meu are 3 ani si 4 luni si nici nu concepe sa nu doarma fara mine.Dar nici nu ma deranjeaza in mod deosebit.Il mai tin un an langa mine noaptea si apoi cred ca o sa inteleaga sa doarma si singur.SPER.

Floricica Avansata dienuka87's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2006
    Postari in forum
    1.448
    E foarte greu sa ii dezobisnuiesti sa doarma singuri,odata ce au fost asa invatati.Ei stiu ca mami si tai cedeaza!
    AL meu doarme singurel de la 2 ani.Inainte stateam langa el,pana ce adormea,si apoi ieseam(pur si simplu voia sa ma simta langa el si atat).Apoi il puneam in pat,ii ziceam ca e mare,si trebuie sa doarma singur,pt ca in curand va merge la gradi,si vor rade copii de el!

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Uite cum am procedat eu.
    Eu ajunsesem sa dorm cu Alex in pat, sotul dormind in cealalta camera, deoarece nu incapeam toti trei.
    Pe la 1 anisor, incercasem sa il adorm langa mine in pat si apoi sa il mut in patut, dar nu reusea sa doarma toata noaptea in patut ca se trezea in toiul noptii si tot langa mine ajungea.
    Asadar, intr-un moment de inspiratie sa ii zic, am inceput cateva seri la rand, sa ii explic, inainte de culcare, ca copilul va dormi in patut, si mami va dormi in patul mare, iar daca noaptea vrea sa ma vada se ridica in fundulet si ma vede. A trecut o noapte, doua, trei, apoi a invatat lectia care i-o spuneam in fiecare seara, la care incepe sa rada, si imi arata cu degetul ca el doarme in patut. Totusi nu imi venea sa cred, ca in ciuda varstei lui de 1 anisor, a inteles ce i-am spus. De atunci copilul meu adoarme singurel seara, cu lapticul, si doarme toata noaptea in patut. Mi-am propus ca oricat de greu imi va fi, sa nu cedez.
    Apoi, cam dupa 1 luna sau doua, m-am mutat in camera cealalta, copilul meu dormind singurel in camera si in patut.
    Asa ca nimic nu este imposibil, doar ca trebuie sa ii explici copilului, sa nu il iei prin surprindere cu deciziile tale, mai ales ca are o varsta destul de mare la care intelege multe. Bafta multa.

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Am uitat sa mentionez...ca si Alex al meu se trezeste inca noaptea de cateva ori, dar avem usile deschise, il aud, si ii dau lapticul si adorame la loc.

Floricica Nou Venita crisad's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.10.2007
    Postari in forum
    3
    of si eu mi-am propus de multe ori sa-l las singur in camera dar se trezeste de multe ori noapte plange si ma duc sa-l linistesc si adorm acolo .nu-mi explic de ce e asa agitat noaptea plange viseaza mult
    de 2 saptamani merge la camin si acolo adoarme singur acasa vrea cu mami de gat mi-e tare drag sa dorm cu el dar stiu ca e bine sa doarma singura acum jumatate de noapte dorm cu tati jumate cu alex ....

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Al meu are acum 2 ani si 7 luni, dar doarme si adoarme singur de la 6 luni.
    Cam pe la 6 luni nu mai adormea nici sugand, nici jucandu-se, si intr-o seara m-am enervat si i-am spus ca va dormi singur, in patutz. Ca pana atunci adormea sugand si eu il puneam la el in patutz.

Si in prima seara a plins o ora, a doua seara a plins 20 d eminute, a treia seara nu a mai plins deloc, iar de acolo incolo nu a mai fost plins, decit ceva caraiala, care avea durata de la 1 minut la maxim 10 minute.
    Dar ... nu am cedat, si acum tare bine ne pare.
    Succes la dezvatat, ca cu cat e mai mare, cu atat e mai greu.

Floricica Novice iasminel's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2007
    Postari in forum
    494
    BUN VENIT .NOI SUNTEM DESTUL DE MARISOARA DAR NU REUSIM SA DORMIM SINGURICA AM INCERCAT NOI DAR A DAT GRES TOT TIMPUL.SE TREZEA NOAPTE SI VENEA IN CAMERA NOASTRA SAU DE MULTE ORI MA STRIGA.

Floricica Debutanta lavylory's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.02.2008
    Postari in forum
    708
    buna tuturor sunt lavi
    si noi avem aceasi problema avem 3 ani si nu dormim singuri in camera

Floricica Avansata ely27's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2007
    Postari in forum
    1.241
    salut. Cosmin al meu are 4 ani si 7 luni si tot cu mine doarme si cu fratiorul lui Razvan de 1 an si 10 luni. nu vrea sa doarma singur dar nici cu tati.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari