Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241

Copilul nu asculta

Buna ziua am si eu o problema cu fiul meu in ceea ce priveste comportamentul lui pe strada, mai precis: fuge de langa mine si refuza sa il tin de mana.
    Am incercat sa ii explic prin toate modalitatile posibile ca trebuie sa ma tina de mana fiindca e periculos sa traverseze strada , deoarece sunt masinile care circula si o sa faca buba si va merge la spital, insa nu vrea sa inteleaga.
    La inceput merge putin apoi imi da drumul la mana si fuge de langa mine si se opreste abia cand ajunge aproape de strada si eu binenteles tot timpul alerg dupa el ca nu cumva sa treaca strada.
    Mamici va-ti confruntat cu aceasta problema si daca da ce metode ati folosit?

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Si eu ma confrunt tot cu aceasta problema. Doar cand traversam strada imi da mana, in rest vrea doar singur sa mearga si de cele mai multe ori alearga sau merge destul de repede. I-am explicat si eu de "n" ori situatia, imi spune "bine" pe moment dar nu baga la cap ce ii spun. A inceput sa nu asculte in privinta asta de pe la 3 ani, pana atunci mergea tot drumul cand ieseam in oras doar de mana, era foarte cuminte. Nu stiu nici eu ce sa ii mai spun si cum sa ii mai explic, mereu cand vede alti copii mai mari care se alearga pe strada imi spune ca vrea si el sa alerge ca ei si o ia pur si simplu la goana in urma lor, nu intelege de ce ei au voie si el nu..

Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Citat Postat de qwer1 Vezi mesajul
    Si eu ma confrunt tot cu aceasta problema. Doar cand traversam strada imi da mana, in rest vrea doar singur sa mearga si de cele mai multe ori alearga sau merge destul de repede. I-am explicat si eu de "n" ori situatia, imi spune "bine" pe moment dar nu baga la cap ce ii spun. A inceput sa nu asculte in privinta asta de pe la 3 ani, pana atunci mergea tot drumul cand ieseam in oras doar de mana, era foarte cuminte. Nu stiu nici eu ce sa ii mai spun si cum sa ii mai explic, mereu cand vede alti copii mai mari care se alearga pe strada imi spune ca vrea si el sa alerge ca ei si o ia pur si simplu la goana in urma lor, nu intelege de ce ei au voie si el nu..
    Eu sunt nevoita sa alerg dupa el si sa il strig si abia dupa ce il strig mai tare se opreste in loc sta si apoi cand ma vede ca alerg dupa el iar incepe sa alerge.
    Nu stiu ce metoda sa mai aplic fiindca nu intelege si mi-e teama ca ar putea sa alerge si in strada daca nu as alerga dupa el.

mada_lyna
    Guest
    si eu patesc asa, nu mereu dar oricum. probabil e un semn de independenta,doar ca ei nu realizeaza pericolul. eu sunt terifiata de ce s-a putea intampla. daca alerg dupa el , o ia la sanatoasa si mai rau si prefer sa strig dupa el si sa ii spun ca plec acasa si il las acolo(desi stiu ca nu e bine,dar este singura metoda care functioneaza),dar dak fug dupa el fuge si mai abitir.
    fireste ca i-am explicat in nenumarate randuri,dar nu vrea sa asculte oricum.
    ma gandeam sa ii caut pe youtube un filmulet(nu f violent), si sa ii arat si sa ii explic ca i s-ar putea intampla si lui dak mai fuge de mine si nu ma tine de mana cand mergem pe strada.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Buna fetelor...eu am un bebe foarte mic si inca nu ma confrunt cu o asa situatie...mai am pana sa vad cum este...insa prietena mea ce-a mai buna...are un baiat de 6 ani..si cand era de varsta copiilor vostrii(3-4 ani), avea vesnic aceeasi problema....l-a si batut odata cand a traversta strada in fuga fara sa se uite...din fericire nu a trecut nici o masina atunci, insa vazand ca nu poate ace nimic nici cu bataia , nici cu vorba buna, s-a gandit ca atunci cand merge cu el pe strada si plaeca de langa ea....sa se pitule...i-a spus ca daca o sa mai plece o sa o i-a babau pe mami si n-o s-o mai gaseasac el.....si asa a si facut....se pitula de el acnd pleca de langa ea....va spun ca pur si simplu cand se intorcea si vedea ca nu mai e...se punea pe un plans insteric....il lasa sa plaga si sa se dispere si apoi iesea in fuga de unde era...chipurie a putut sa scape de babau, pt ca s-a oprit el...si nu sa- cumintit imediat ...pana cand l-a lasat cred ca 15 min in parc, pe seara singur pe eli...si il privea de dupa copaci....va spun ca s-a pus jos cand a vazut ca nu o mai gaseste si plagea....de atunci nu s-a mai dezlipit de a nici in ziua de azi!Poate va ajuta la ceva!
    numai bine....si succes!

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    Anee,vad ca fiul tau este aproape de varsta fiicei mele...Daca as fi in situatia ta as incerca sa-mi fac rost de niste planse de educatie rutiera( care se folosesc in gradinita)si sa incerc sa-i explic concret cu ajutorul planselor.Poti inventa povesti,lectura dupa imagini in diferite situatii despre comportamentul pe strada.Invata-l despre semafor,culorile lui...creeaza povesti si introdu-l pe el in poveste dandu-l exemplul pozitiv si motiveaza-l de fiecare data cu recompense(cum se dau la gradi).
    Sunt o multime de edituri care au seturi de planse si nu sunt f scumpe.In magazinele diverta am vazut,daca nu gasesti iti recomand editura Diana sau Aramis....eu de la ei imi mai procur materiale didactice.Il mai poti invata poezii pe aceasta tema si faceti memorizare... asta e metoda care as aplica-o eu la acesta varsta.

Floricica Cu Vechime madona's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2009
    Postari in forum
    6.234
    La noi au existat reguli de la inceput; pe trotuar merge langa mine, de manuta sau nu, iar strada o traversam numai tinandu-ne de mana, de fiecare data explicandu-i culorile semaforului.

Daca sunt copii care alearga ii dau imediat ca un exemplu negativ si-i explic pericolele care-i pandesc pe acei copii.
    Nu o sperii niciodata cu ''bau-bau'' iar ''politistul'' este cel care ajuta oamenii si are grija ca acestia sa pastreze regulile.

Daca as avea aceasta problema sa nu mearga linistita pe strada, cred ca i-as explica de acasa ca urmeaza sa mergem undeva, ca va merge cu mine de mana sau linistita langa mine, iar daca nu va face asa ne-am intoarce imediat acasa indiferent de locul unde se intampla sa fim...si m-as tine de cuvant! chiar daca s-ar tavali pe jos! taras as lua-o si as duce-o acasa doar ca sa inteleaga ca nu facem rabat de la reguli...cand este vorba de siguranta copilului sunt foarte ferma.

Insa nu confund cu nevoia de independenta, daca suntem pe aleile unui parc unde nu circula masini, copilul poate alerga pe langa mine sau sa mearga in directia in care doreste, o las sa-si exprime orice dorinta si de obicei tin cont de ea...nu-mi place sa spun tot timpul ''nu aia, nu acolo, nu face asa'', eu nu o stresez, dar nici ea pe mine...

Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91
    chiar nu sunt singura care are problema asta si sant mamici cu copilasi mai mari! pe mine ma aduce la disperare pustiul meu! oricum i-as explica face pe dos de parca ar face intentionat! speram sa mai inteleaga dupa 3 ani dar am vazut ca sunt copilasi mai mari care nu vor sa inteleaga. eu ies cu el in carut, cand ajungem in parc il dau jos sa zburde si ne intoarcem tot in carut. asa evit sa alerg si sa tip dupa el!

Floricica Avansata danipufu's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    1.856
    depinde de fiecare copil in parte,nu tot ce merge la un copil merge si la celalat,incearca sa ii mai explici,eu deja incerc sa il invat sa traverseze,ne oprim ,ne uitam in stanga,dreapta si trecem,el merge pe langa mine,ma tine de mana sau merge incet ,daca alearga,alearga un pic apoi se opreste,ma asteapta,e un fel de joc,alergi un pic si ma astepti,apoi iar alergi,dar nu foarte departe de mine

Floricica Nou Venita ego81's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.09.2009
    Postari in forum
    32
    fii-mea facea asa pe la 2 ani, 2 ani si 3 luni... Ii explicam de ce trebuie sa ma tina de mana si aveam grija sa mentionez toate pericolele, dar ea tot cum vroia facea... iar eu alergam dupa ea. Acum s-a mai domolit, dar tot mai are momente in care refuza sa o tin de mana si vrea sa mearga ea... Mie nu-mi ramane decat sa fiu atenta la ea si sa sper ca nu mai dureaza mult aceasta perioada.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Seara buna, dragi mamici!
    Cred ca in primul rand trebuie facuta diferenta intre cateva lucruri: nevoia de independenta, jocul, lipsa simtului pericolului corelata cu lipsa de disciplina.
    Anne, in situatia ta, cred ca piticotul tau vede un joc intre voi doi atunci cand pleaca de langa tine. Cred ca cel mai important este sa nu te implici deloc in jocul sau. Profita de ocazie atunci cand va aflati intr-un loc 100% sigur (pe o alee, pe un drum necirculat etc) si in momentul in care pleaca de langa tine (in prealabil sa ii fi spus ca nu are voie sa plece) nu mai alerga dupa el; nu trebuie sa iti citeasca pe chip disperarea sau frustrarea, ci dezamagirea, mania ca nu te-a ascultat. Atunci, pe loc, aplica-i si o pedeapsa pentru asta, fara sa tipi, fara sa te manifesti foarte vehement. Apoi, sa ii spui raspicat ca ceea ce face el nu este deloc un joc. Eu cam asa as proceda, si in general cam asa procedez cu Irini cand vreau sa o scap de vreun narav.

Apropo de educatia rutiera, noi am inceput-o de fff devreme, de pe cand Irini avea 1 an si cateva luni. In drumul nostru spre parc, treceam de fiecare data pe langa 3 semafoare, si de fiecare data, fara exceptie, ii explicam cum functioneaza treaba cu omuletul verde si cu cel rosu. La fel, cand eram cu masina, ii spuneam cum e cu mingea rosie, portocalie si verde. A inteles repede rationamentul... Acum deja ne atrage atentia (in special lui Stefanos cand mai trece pe portocaliu spre rosu).

Nevoia de independenta o au toti copiii, cred eu... Si a mea nu face exceptie. Asa ca atunci cand mergem pe strada, pe distrante mai lungi, ii dau eu voie sa mearga singura pe distante mici; ii dau repere clare, de exemplu: de la mine pana la masina rosie parcata, dupa care, obligatoriu trebuie sa ma tina de mana. Si asa si face. In felul acesta creem un echilibru si nu o vad sa aiba vreo razvratire. Dar, nu am spus ceea ce e cel mai important despre Irini: are simtul pericolului foarte dezvoltat, si sub nicio forma nu s-ar aventura singura pe carosabil.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari