Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492

Copilul meu este violent cu noi

Buna, nu stiu daca este tipic varstei dar baietelul meu este foarte violent, are un an si jumatate.
    La inceput ,acum vreo 4_5 luni imi datea palme daca se supara, in general daca ii interziceam sa faca ceva.
    Acum a inceput sa ne loveasca pe toti, parinti, bunici, verisoara, persoane cunoscute.
    Bunicii i-a dat cu un cartof, lui tati cu un adidas, si mie... cu tot ce prinde in mana, fara nici un motiv.
    Ce sa fac??? Ii zic pe un ton autoritar ca nu este voie si se supara si mai rau.
    Modificata de daniela37; 15.11.2011 la 08:57:59.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Of, Lolita... este o faza care va trece, dar nu te astepta sa treaca de la sine iar mai apoi Kevin sa se transforme brusc intr-un mielusel.
    Cred ca e timpul ca micutul Kevin sa afle ca orice fapta a lui (fie buna, fie rea) are consecinte. Este inca micut acum, dar cred ca ii poti aplica pedepse usoare, potrivite pentru varsta lui. Sub nicio forma nu ii incurajati comportamentul. Adica: daca il apuca astfel de manifestari in public, oricat de jenata te-ai simti, nu ceda, nu ii face pe plac. In astfel de situatii, cred ca fiecare dintre noi am fi tentati sa cedam si sa oferim copilului ce isi doreste, doar pentru a nu ne face de ras in public. Dupa parerea mea este total gresit.
    Daca sunteti acasa si face asa, mai intai il avertizezi ca daca continua sau daca se repeta ceea ce face, va fi pedepsit ducandu-l in camera lui(evita totusi sa ii spui ca e pedepsit). Daca in urma avertismentului continua, ia-l pe sus si du-l la el in camera, unde va trebui sa stea 1-2 minute si sa se linisteasca (nu stiu cat vorbeste Kevin, dar nu iti face griji, intelege absolut tot ce ii spui si ii explici). Cat e la el in camera, ai grija sa nu aiba jucariile la indemana (altfel s-ar putea sa ii placa pedeapsa). Daca aplici de cateva ori metoda asta cu consecventa, vei vedea ca se va linisti.
    Important: nu lasa pe nimeni sa intervina, sa ii ia apararea etc.

Si noi am avut cu Irini o problema asemanatoare; zbiera, urla, plangea iar in cele din urma ma lua la palme. Am incercat diverse metode de a o potoli: cu vorba buna, cu vorba rea, cu palme la fund, cu luat in brate si mangaiat... Nimic n-a functionat. Abia cand am citit pe net si am gasit un articol despre metoda asta, am aplicat-o si in mai putin de o saptamana au incetat toate manifestarile violente. Acum Irini nici macar nu mai tipa, iar cand ar vrea sa o faca (eu imi dau seama imediat ce intentii are, inainte de a face propriu-zis ceea ce si-a propus) o avertizez spunandu-i ca o izolez la ea in camera... asa ca renunta imediat la "vocalize" :)))

mada_lyna
    Guest
    pina acum vreo luna Robert al meu nu a avut iesiri de acest gen.insa,la un moment-dat,nu stiu ce mi-a facut si i-am dat niste palmute la fundulet. si astfel,el a realizat ca exista si bataia. a 2-a zi ,pe cand eram afara, a lovit o fetita . apoi,de cate ori se enerva, incearca sa ma loveasca daca nu ii facem pe plac.numai ca, de cate ori el imi dadea o palma ,eu ii dadeam si eu una(evident usoara ,doar cat sa priceapa gestul) si ii spuneam ca si pe mine ma doare si uite cam cat.si s-a linistit .i-a trecut.a inteles ca nu e frumos sa lovesti si ca se poate intoarce roata. chestia a ca uite,violenta a nascut violenta,iar acum nu e usor sa il dezvat de acest urat obicei.

Floricica Nou Venita maximilian's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    47
    cam aceeasi problema o avem si noi.se intampla rar,dar se intampla.zic eu ca totul a inceput de asta vara,cand avam intalniri zilnice cu un alt baietel de varsta apropiata si care a palmuit-o destul.el a scapat de obicei pt ca mamica lui il plesnea peste manutze.am incercat si noi metoda asta dar fara succes.am incercat si fara sa reactionam,crezand ca ea cuta o reactie,dar nimik.cateodata ne pocneste din senin,fara sa fie nervoasa.speram si noi sa fie trecator.incercam in continuare s-o ignoram cand face asa,pt ca parca s-a mai diminuat treaba.vedem cum evolueaza lucrurile.succes

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari