Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Saralu's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.11.2013
    Postari in forum
    7

Copilul de 4 ani si intunericul

Fetelor! Sunt noua pe forum! Avem si noi o problema! Cum invatati copilul sa fie prieten cu intunericul? Am o fetita de 4 anisori caruia ii este frica sa mearga in alta camera daca este intuneric... nu stiu de unde a aparut frica asta. Mai sunt mamici printre voi care v-ati confruntat cu asa ceva si ce ati facut in privinta asta? Va multumesc

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    Sunt mamica si ma confrunt cu asta.....la mine .
    Nu cred ca frica vine de la desene (nu neaparat), sau ca a vazut vreodata ceva pe intuneric, ceva infricosator, s.am.d., eu zic ca pur si simplu nu iti place sa nu vezi tot in jur, sa nu ai vizibilitate, iar mintea isi imagineaza ca exact acolo unde nu poti vedea se afla ceva. Eu una ma tem de intuneric, de cand ma stiu, vorba aia...habar nu am de ce!

Floricica Nou Venita mada_lyna's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2010
    Postari in forum
    39
    si Robert al meu sufera de teama asta. seara la culcare trebuie sa las Tv deschis sau draperia trasa sa vina lumina de afara. dar nici asa nu ii place, ca vede jocul umbrelor si il sperie. ii explic mereu k nu e nimic de speriat si ii spun ca dak ar fi fost ,si mie mi-ar fi teama,dar dak e totul ok, nu are de ce sa s teama.insa....degeaba.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Fetita mea are 4 ani si nu se teme de intuneric. Cel putin pana acum nu am observat aceasta teama la ea. De multe ori vrea sa faca bezna in casa ca sa se joace cu lanterna sau cu niste jucarii care au ceva luminite colorate. Deci ea e ok.
    Spre deosebire de Irini insa, mie nu imi place deloc intunericul. Pot sa zic ca ma apuca o usoara panica daca ma flu brusc in intuneric mai mult de 2-3 secunde.
    Asa ca ce putem pretinde de la un copil de 4 ani...?
    Eu pe Irini am obisnuit-o de mica sa nu se teama de intuneric, pentru ca nu voiam sa fie ca mine (eu pana la 12-13 ani muream de frica sa dorm singura in camera, iar daca o faceam, aveam absolut toate luminile aprinse plus un radio). La 1 an si 4 luni i-am pregatit dormitorul ei si am incurajat-o sa petreaca mult timp acolo. La inceput cu noi, apoi o lasam singura. La inceput cu multa lumina, apoi am redus-o. Important este sa se simta in siguranta intr-un spatiu, indiferent de conditiile de iluminare.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Mie mi-a fost intotdeauna frica de intuneric, chiar si acum imi este. Imi place sa am lumina in camera; niciodata nu dorm nu draperiile trase. Imi place lumina. fetita mea, care face in curand 4 ani, ma roaga sa-i aprind lumina daca vrea s-o mearga intr-o alat camera in care este intuneric. Eu nu vad nimic anormal in asta; copii isi pot imagina diverse lucruri si de aici si teama de intuneric.

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Citat Postat de Saralu Vezi mesajul
    Fetelor! Sunt noua pe forum! Avem si noi o problema! Cum invatati copilul sa fie prieten cu intunericul? Am o fetita de 4 anisori caruia ii este frica sa mearga in alta camera daca este intuneric... nu stiu de unde a aparut frica asta. Mai sunt mamici printre voi care v-ati confruntat cu asa ceva si ce ati facut in privinta asta? Va multumesc
    Eu nu vad a fi o problema frica de intuneric la copii mici,si ai mei sunt speriati de intuneric ............noi avem lapa de veghe si noaptea si o gasesc ok.fetita mea are 5 ani si baiatul 3 ani.

Floricica Nou Venita Saralu's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.11.2013
    Postari in forum
    7
    Multumesc de raspuns! Si noi avem si lampa de veche... problema e cand vrea sa mearga in cealalta camera sau la baie. I-am cumparat o lanterna si ieri am vazut ca a folosit-o cu brio fara sa mai fiu eu nevoita sa merg cu ea :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari