Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioanas's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2005
    Postari in forum
    11
    Sunt uluita si revoltata! Azi mi-a povestit mama ca fetita mea, i-a povestit cu titlul de mare secret, o faza de la gradinita. Se pare ca un baiat nou, mutat din alta grupa, nu o lasa sa doarma, adresandu-i:

- Am sa iti pun/sa iti pui mana pe puta mea, si sa o freci

- Sa iti bagi limba in gura mea!

Fetita mea nu are nici 6 ani, are doar cinci si noua luni. Sunt foarte suparata ca a fost supusa unei astfel de traume, la care nu ma asteptam!

V-ati mai cicnit de astfel de situatii? Ce pot sa fac, pentru ca nu pot sa las situatia fara urmari! Ma gandesc ca un copil mic nu poate debita asa ceva decat daca le aude in familie, ori i se intampla ceva in familie! Poate ca este chiar de competenta Protectiei copilului?...

Floricica Nou Venita carmendia's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2008
    Postari in forum
    284
    Buna,
    dat fiindca scena s-a petrecut la gradinita, parerea mea este sa anunti educatoarele. Ele vor merge mai departe si vor anunta parintii baiatului, directoarea unitatii si daca este necesar ...mai departe.
    Socant...
    Sa auzim de bine!

Floricica Nou Venita janny_dinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2010
    Postari in forum
    3
    Am patit si eu o chestie asemanatoare in noaptea de anul nou, ca n-am mai avut chef de niciun revelion. Fetita mea are 7 ani si 10 luni si o prietena si colega de scoala mai mica cu cateva luni decat Ioana.In vacanta de iarna i-am dat voie Ioanei sa doarma la Rebecca, respectiva prietena. Ii cunosteam familia, deci am considerat ca n-ar fi o problema. Dupa care am invitat-o si noi pe Rebecca sa doarma la Ioana, iar asta s-a intamplat de vreo cateva ori, ele intalnindu-se si in timpul zilei.Mi-am invatat copilul sa fie sincer, sa nu minta, sa vina sa-mi spuna tot, astfel ca in noaptea de anul nou cu cateva zile intarziere a venit si destainuirea ioanei, motivand ca nu mi-a spus la momentul respectiv, pt ca nu a lasat-o rebecca si pt ca a crezut ca am s-o cert.
    Si am aflat urmatoarele:ca respectiva fetita i-a zis fetei mele sa se dezbrace si i-a pus mana la pasarica, cerandu-i si ei sa faca la fel. Dar ioana a atins-o doar prin chilotel. Ba ca Rebecca se aseza peste Ioana si se freca de ea, ba se aseza cu pasarica pe fata papusilor, ba ca se dezbraca in fata Ioanei pe muzica .Tot felul de traznai de am zis ca-mi sta mintea in loc. Am ramas muta, siderata , imaginati-va si voi. Iar ioana dupa ce mi-a zis , a rasuflat usurata" acum numai am nimic sa-ti spun"pt ca numai avea niciun secret fata de noi parintii. Am incercat sa vb cu mama Rebeccai dar nu dau de ea. Ce ma sfatuiti sa fac?Nu credeam sa ma lovesc de asa ceva de la varsta asta, ma refer la Ioana, si sunt convinsa ca ea nu ar fi facut asa ceva de la sine, pt ca este un copil naiv, care crede in Mos Craciun, Mos Nicolae, un copil ascultator, cu bun simt care inca isi doreste papusi drept cadouri si iubeste joaca cu papusile.Indrumati-ma ca am mare nevoie!

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Este un subiect important, care merita discutat pe larg din mai multe motive. In primul rand pentru ca produce reactii afective importante, spuneti ca sunteti socate, uluite etc. Apoi pentru ca presupuneti ca aceste evenimente au avut un impact asupra copiilor, atat asupra copiilor vostri cat si asupora celor care le-au zis, facut, manifestat.
    Parerea mea este ca avem de vorbit atat de spre sexualitate, asa cum se manifesta ea la copil dar si la adult, cat si despre limite, discretie, agresivitate si chiar trauma.
    Banuiti ca acei copii au auzit respectivele continuturi sau le-au vazut, ceea ce este foarte posibil datorita cuvintelor si expresiilor care nu sunt caracteristice varstei lor. Este important insa ca ei nu au reusit sa treaca peste ce au simtit si "le-au dat mai departe", povestindu-le, aratandu-le, jucandu-le cu alti copii.
    Cred ca in ambele cazuri, copiii mamelor care au scris au fost intr-o situatie emotionala aparte si au considerat ca "secret" si impovarator ce au vazut si auzit de la colegii lor. De aceea cred ca este nevoie sa vorbiti cu ei despre ce au vazut si auzit, atunci cand va veti simti in stare sa faceti asta, adica dupa ce va veti linisti putin astfel incat sa nu-i tulburati si mai tare cu furia, indignarea dvs.
    De obicei atunci cand copiii aduc astfel de continuturi, indiferent daca le0au auzit de la alti copii, de la adulti, din filme, daca le-au vazut in realitate etc. este nevoie de o discutie mai ampla si esalonata pe un interval mai lung. Daca acesti copii resimteau ca "secret" acest lucru este important, arata o relatie a lor, intuitiva desigur, cu aceste lucruri. Speram ca ei pot discutra cu parintii sau alte rude despre cum li se pare ce au auzit, ce cred despre aceste lucruri, astfel incat eticheta de "obscen", "oribil", "socant" sa nu ramana lipita pe tot ce inseamna manifestari sexuale.

Floricica Avansata madyflo's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    2.090
    Si eu m-am confruntat vara trecuta cu aceasta problema.Robert isi facuse un nou prieten.Baietelul avea 6 ani,cu 2 ani mai mare decat Robert.Intr-o zi se jucau amandoi dar nu si-au dat seama ca eu sunt prin preajma lor.Atunci l-am auzit pe baietelul respectiv cand ii spunea lui Robert sa isi dea pantalonii jos.Am fugit repede la ei dar am stat ascunsa sa vad ce urmeaza sa se intample.Robert nu a vrut sa isi dea pantalonasii jos si atunci baiatul respectiv fiind si mai mare i-a tras pantalonasii jos si incepuse sa il traga de putica.Atunci am fugit repede la el l-am luat de mana si am mers direct la parintii lui si le-am povestit tot ce se intamplase.Bineinteles ca acel copil nu a recunoscut desi eu vazusem tot ce se intamplase.Parintii au facut un scandal de toata frumusetea ca vezi doamne copilul lor nu face asa ceva desi dupa cateva zile am aflat ca Robert nu era singurul copil cu care se purtase asa respectivul.Dar cu toate acestea parintii nu au luat nici o masura pe motiv ca totul este o aberatie si copilul lor nu face asa ceva...

Membru inregistrat la
    03.03.2005
    Postari in forum
    11
    Incredibil, nu pot sa cred! Nu stiu in ce masura e vina parintilor, nu pot sa imi dau seama. Nu stiu ce as simti de ar fi invers, daca fetita mea ar fi initiatoarea unor astfel de situatii! Oricum, ceva e mai mult decat putred, de unde sa aiba asa niste manifestari un copil de 7 ani? Trebuie sa iei legatura cu parintii fetei, dar direct, fata in fata! O discutie la telefon ar fi prea putin, si, daca se poate, sa vina si sotul tau cu tine! Si fetita mea este ca si a ta, naiva, crede in Mos Craciun, si nu s-a lovit niciodata de notiuni sexuale, nu are acces la televizor singura. De fapt nu e niciodata nesupravegheata. Si, dupa experienta ta, sigur nu va dormi vreodata la o prietena, chiar daca pana la citirea raspunsului tau, credeam ca doar baietii pot fi asa... Nu stiu ce sa spun, fetita aceea stie prea multe pentru varsta ei!

Floricica Nou Venita janny_dinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2010
    Postari in forum
    3
    Va dati seama ca nu stiu cand va mai participa Ioana la vreo petrecere in pijama....De la Ioana stiu ca fetita respectiva are acces la PC si se mai uita si noaptea la televizor dupa ce o trimite la somn maica-sa. Deci e constienta de ce face. Nici eu nu credeam sa am de-a face cu asa ceva de la varsta asta si ca sa vedeti ce chestie: soacra-mea, afland ca am lasat-o pe Ioana la Rebecca peste noapte, mi-a spus ca nu prea e de acord cu asta data fiind o experienta din copilaria ei de pe la 12 13 ani.Cand, la fel ca si Ioana impreuna cu alta fetita a ramas peste noapte la o vecina din sat mai mare de varsta , de vreo 14, 15 ani care le invata sa se masturbeze. Va dati seama, asta fiind acum 50 de ani in urma si la tara unde mai pui! Iar eu am asigurat-o ca la noi nu-i cazul la aproape 8 ani ai nostri...Asa ca aviz amatorilor!

Membru inregistrat la
    03.03.2005
    Postari in forum
    11
    Multumesc pentru corectarea titlului... Mama a dus ieri fetita la gradinita, si i-a povestit educatoarei. Aceasta a fost uimita, si a povestit ca baiatul, Leon, este infiat, este rau, si de aceea il asezase langa Oana, pentru ca aceasta este cuminte. Azi a vorbit sotul meu, cu cealalta educatoare, si se pare ca nu au abordat inca parintii copilului, mama acestuia plecand in fuga... Cica!...

Membru inregistrat la
    03.03.2005
    Postari in forum
    11
    Eu ma simt in stare sa discut cu fetita despre intamplare, dar am realizat ca pentru ea nu a fost decat un moment pe care nu l-a inteles, si nicidecum ceva traumatizant. Nepricepand conotatiile sexuale ale cuvintelor, nu a existat nicio trauma. Permiteti-mi sa va contrazic putin, cred ca insistand sa discut cu ea pe aceasta tema, as avea efect contrar, i-as trezi eu insami interesul pentru un teritoriu pe care nu are ce cauta la 5 ani, nici macar in discutii...

Furia e a mea, exact cum spuneti.

Eticheta de "obscen", "oribil", "socant", este in mintea parintelui ce se loveste de aceasta situatie. In niciun caz nu in mintea micutului care este victima unei astfel de intamplari, mai ales atunci cand copilul nu are notiuni sexuale. E evident ca nu ne apucam sa tipam la micut, si sa ii spune ca e ... obscen, socant si oribil ceea ce i s-a intamplat. Noi nu am mai deschis subiectul in fata fetitei, aceasta fiind prea mica pentru a purta o discutie pe teme sexuale.

oanachampion
    Guest
    Doamneee... Am intrat pe topicul asta crezand ca e vorba de copilasi care folosesc cuvinte urate... M-am ingrozit!
    Copilasii sunt, in general, destul de curiosi, insa cred ca trebuie invatati de mici sa ceara sa le fie respectata intimitatea si sa respecte, la randul lor, intimitatea altora. Eu pe ai mei i-am invatat (pt. ca, atunci cand il schimbam pe unul, celalalt venea si incepea sa se joace va dati voi seama cu ce... de curiozitate, nu de altceva, ca la doi ani habar n-au ca asta are conotatii sexuale) sa se fereasca si sa spuna "don't touch my pee-pee"... :) Stiu, suna aiurea, insa cred ca e important sa stie ca "pee-pee" e ceva ce nu trebuie atins de altii... Doar umila mea parere...
    Mare grija cu dormitul la prieteni... In majoritatea cazurilor in care se intampla ceva de genul asta, nu prietenii lor ii abuzeaza sexual, ci parintii prietenilor lor, ceea ce e mai grav...

Membru inregistrat la
    03.03.2005
    Postari in forum
    11
    Continuare...

Se pare ca educatoarele nu au abordat inca parintii baiatului, pe motiv ca nu i-au ... prins, de parca ei si-au teleportat copilul, si nu au trecut pe langa ele, nu l-au imbracat, incaltat... Apoi insinueaza ca ... nu s-ar fi intamplat nimic, spunand ca au luat copiii, si ca Oana nu ar mai recunoaste nimic!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari