Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564

Copil care fura

Buna, fetelor! Dragi mamici....
    Ma confrunt in ultima perioada cu o situatie destul de dificila si oarecum ciudata. Am observat ca unul din copii care ne frecventeaza casa (un copilas care vine destul de des sa se joace cu Di si la randul nostru si noi mergem la ei in casa) sustrage in mod repetat jucarii din cele cu care se joaca. Nu stiu cum sa cataloghez acest lucru si drept urmare cum sa reactionez.
    Sotul meu a observat cam de mult timp acest lucru, dar eu mereu ii spuneam ca jucariile lipsa sunt ratacite pe undeva, Diana avand 2 saci plini cu de toate , plus cele care sunt pe mobila.Copilul de care va vorbeam are in jur de 8 ani si e destul de istet: se joaca cate o ora, uneori mai putin si apoi brusc se pregateste de plecare, cand jocul e in toi.Odata, o jucarie pe care stiu sigur ca i-a apartinut Dianei am vazut-o la ei acasa.Observand ca ma uit insistent la aceea jucarie , copilul a venit si mi-a returnat-o spunand ca Diana a lasat-o acolo.Se vedea clar ca e speriat. Cu alta ocazie, era in vizita la noi cu mama; la plecare , cand dadea sa se incalte, i-a cazut o masinuta din buzunar.Fastacit, i-a intins-o Dianei spunand ca a "uitat-o " la el.Mama copilului nu a reactinat nicicum, eu am ramas masca ca ea nu a spus nimic.

Nu stiu cum sa fac.Sa vorbesc cu parintii? Sa ii spun copilului ca am observat ce face si ca sunt suparata pe el? Ma gandesc ca la aproape 8 ani ar trebui sa stie ca nu e bine ceea ce face.Mi-ar placea mai mult daca mi-ar cere acel lucru sa il duca acasa, sa se joace cu el, i l-as da cu mare placere, poate chiar de tot.Vreau sa adaug ca au o situatie financiara buna, deci baietelul chiar nu duce lipsa de jucarii.Si de asemenea ca doar jucarii ia cu el....nimic altceva. Parintii sunt oameni super ok, de aceea ma mir ca nu se intreaba de unde are copilul jucarii noi, dar sunt sigura ca s-ar supara daca as aduce asemenea acuzatii copilului lor.

Credeti ca e cazul sa ma alarmez? Sau sa o fac uitata? Nici nu stiu cum e mai bine.....

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Este o situatie destul de delicata dar nu e singurul caz de care am auzit. Chiar daca nu este vorba de fetita ta in acest articol poti citi mai multe despre aceasta problema delicata Copilul tau fura! | Copilul.ro .

Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Am citit articolul si ceea ce am retinut eu e ca parintii trebuie sa afle. Insa nu stiu cum pot reactiona parintii: unii pot sa se simta jigniti ca le fac copilul hot, altii pot sa nu considere acest lucru grav, punand totul pe seama ca sunt copii.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Andre, parerea mea este sa ai o discutie cu baietelul, in priza faza. Sa ii spui ca nu e frumos sa ia jucarii de la o fetita, si mai mica decat el. Iar daca are nevoie de jucarii, i le poti imprumuta dar sa le si dea inapoi. Pe un ton hotarat ca sa se simta cu musca pe caciula, privindu-l in ochi fix pentru a-i vedea si reactiile

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    ioana are dreptate , dar e posibil ca acel copil sa mearga la parintii lui si sa le spuna cu totul si cu totul altceva iar atunci parintii o sa se supere invocand urmatorul motiv "trebuia sa vorbesti cu noi...". Dar daca sunt niste parinti responsabili care vor binele copilului nu ar trebui sa se supere ci sa incerce sa rezolve problema aceasta .

Moderator Floricica Novice Cristelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    420
    Citat Postat de Diandrea Vezi mesajul
    ... punand totul pe seama ca sunt copii.
    La 8 ani e deja clasa a II-a, e mare, nu mai e un copil.
    Vorbeste cu parintii lui intai de toate. Daca sunteti prieteni apropiati si ei ca parinti niste oameni cu cap, ar trebui sa le para bine ca le atragi TU atentia asupra copilului lor. Nu vreau sa ma gandesc la situatia in care copilul ia ceva de la un coleg de clasa si se ajunge la directiune.
    Eu ca parinte prefer sa stiu de la un apropiat si sa previn copilul asupra consecintelor, decat sa inchid ochii..."lasa ca e copil" si sa ajung sa fiu chemata la scoala de invatatoare si sa ajung la directiune.

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Citat Postat de Cristelaa Vezi mesajul
    La 8 ani e deja clasa a II-a, e mare, nu mai e un copil.
    Vorbeste cu parintii lui intai de toate. Daca sunteti prieteni apropiati si ei ca parinti niste oameni cu cap, ar trebui sa le para bine ca le atragi TU atentia asupra copilului lor. Nu vreau sa ma gandesc la situatia in care copilul ia ceva de la un coleg de clasa si se ajunge la directiune.
    Eu ca parinte prefer sa stiu de la un apropiat si sa previn copilul asupra consecintelor, decat sa inchid ochii..."lasa ca e copil" si sa ajung sa fiu chemata la scoala de invatatoare si sa ajung la directiune.
    Cristelaa are dreptate. E posibil ca acel baietel sa faca acelasi lucru si la scoala. Imi aduc aminte ca aveam o colega care "fura" stilouri , de fiecare data cand disparea un stilou si doamna ne controla il gasea la ea in penar sau ghiozdan. Parintii au dus-o la psihologul scolii si problema sa rezolvat.

Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Citat Postat de Cristelaa Vezi mesajul
    Vorbeste cu parintii lui intai de toate. Daca sunteti prieteni apropiati si ei ca parinti niste oameni cu cap, ar trebui sa le para bine ca le atragi TU atentia asupra copilului lor.
    Ai mare dreptate, Cris, dar am o reticenta in a vorbi cu parintii.Daca ai citit mai cu atentie prima mea postare , am vorbit de o situatie in care copilului i-a cazut o masinuta din buzunar, in fata mamei si ea nu a avut nici o atitudine.Si iarasi stau si ma intreb cum se poate sa nu observe ca copilul are jucarii care nu sunt ale lui si sa nu isi puna nici o intrebare.Tin minte, din copilaria mea, ca mama mereu ne verifica mereu, era la curent ce scimb de jucarii faceam cu colegii de joaca. Suntem apropiati, nu zic ca nu...dar ma indoiesc de obiectivitatea lor.

Oricum as face-o cineva tot se va supara: copilul daca le spun parintiilor (si nu as vrea sa isi ia ciuda pe mine) sau parintii (nu-i facuta nestiuta), in cazul in care vorbesc cu baiatul (aici ajung la vobele lui llorikiss, baiatul sa spuna parintiilor varianta lor).

PS: Daca copilul meu ar avea astfel de probleme, as prefera sa mi se spuna (indiferent de natura relatiei mele cu persoana respectiva)....dar asa cum ma cunosc pe mine, Diana la 8 ani va stii ca nu e bine sa iei ceva ce nu e al tau.

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    Citat Postat de Diandrea Vezi mesajul
    Buna, fetelor! Dragi mamici....
    Ma confrunt in ultima perioada cu o situatie destul de dificila si oarecum ciudata. Am observat ca unul din copii care ne frecventeaza casa (un copilas care vine destul de des sa se joace cu Di si la randul nostru si noi mergem la ei in casa) sustrage in mod repetat jucarii din cele cu care se joaca. Nu stiu cum sa cataloghez acest lucru si drept urmare cum sa reactionez.
    Sotul meu a observat cam de mult timp acest lucru, dar eu mereu ii spuneam ca jucariile lipsa sunt ratacite pe undeva, Diana avand 2 saci plini cu de toate , plus cele care sunt pe mobila.Copilul de care va vorbeam are in jur de 8 ani si e destul de istet: se joaca cate o ora, uneori mai putin si apoi brusc se pregateste de plecare, cand jocul e in toi.Odata, o jucarie pe care stiu sigur ca i-a apartinut Dianei am vazut-o la ei acasa.Observand ca ma uit insistent la aceea jucarie , copilul a venit si mi-a returnat-o spunand ca Diana a lasat-o acolo.Se vedea clar ca e speriat. Cu alta ocazie, era in vizita la noi cu mama; la plecare , cand dadea sa se incalte, i-a cazut o masinuta din buzunar.Fastacit, i-a intins-o Dianei spunand ca a "uitat-o " la el.Mama copilului nu a reactinat nicicum, eu am ramas masca ca ea nu a spus nimic.

Nu stiu cum sa fac.Sa vorbesc cu parintii? Sa ii spun copilului ca am observat ce face si ca sunt suparata pe el? Ma gandesc ca la aproape 8 ani ar trebui sa stie ca nu e bine ceea ce face.Mi-ar placea mai mult daca mi-ar cere acel lucru sa il duca acasa, sa se joace cu el, i l-as da cu mare placere, poate chiar de tot.Vreau sa adaug ca au o situatie financiara buna, deci baietelul chiar nu duce lipsa de jucarii.Si de asemenea ca doar jucarii ia cu el....nimic altceva. Parintii sunt oameni super ok, de aceea ma mir ca nu se intreaba de unde are copilul jucarii noi, dar sunt sigura ca s-ar supara daca as aduce asemenea acuzatii copilului lor.

Credeti ca e cazul sa ma alarmez? Sau sa o fac uitata? Nici nu stiu cum e mai bine.....

Poate maica-sa a ramas indiferenta ,ca nu i se pare cine stie ce chestie grava. Sau poate nu vrea sa recunoasca ca fiisu are o problema.
    Depinde de cel fel de relatie aveti voi 2 -cat e de apropiata sau nu....vezi si tu cum reusesti sa o abordezi. Ca sa rezolvati problema copilului care fura, e bine sa vorbiti amandoua,ca intre 2 prietene. Cel mai bine sa o ajuti si pe ea sa vada ce se intampla cu copilul ei. Incearca sa porti o discutie deschisa -calma si calda fara sa o faci sa se simta stanjenita. Poate femeia stie de problema lui dar poate nu vrea sa recunoasca si poate nici ea nu stie cum sa faca fatza acestor probleme. Pune-te si tu in locul ei.Nu e usor. Eu zic sa o ajuti tu. Incearca sa o sfatuiesti cumva...nu ca te-ai da experta,dar macar sa ii ramana in minte ca si tu esti preocupata de problema lor si ca doresti sa ii ajuti.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Mie mi-e greu sa cred ca mama copilului nu stie faptul ca odrasla-i are o problema. N-are cum! Cum naiba sa apara in casa fel de fel de jucarii si sa nu stii ca nu apartin copilului tau???! Asta se poate doar in cazul in care baietelul este si foarte mincinos si ii indruga mamei fel de fel de povesti despre cum au aparut intr-un mod magic acele jucarii la el in camera...
    E clar ca mama stie ca fiul sau "pune mana"! Partea proasta este ca la toata povestea asta, ea nu pare a fi decat un spectator...
    Eu nu stiu daca in situatia asta merita sa abordezi parintii... sunt aproape convinsa ca o sa iti racesti gura de pomana, si in plus risti sa iti atragi de partea ta antipatia lor.
    Personal, eu as face putina educatie cu pustiul. Nu l-as aborda direct si deschis, ci i-as presara pe ici pe colo mici povestioare despre copii care fura si care mint. As avea grija ca povestirea sa fie plina de inteles si de detalii si din asta sa inteleaga ca orice fapta are pe viitor consecinte. Sunt sigura ca te vei descurca...

Uite, de exemplu, Irini a mea, chiar daca e micuta stie ca nu e frumos sa minti si stie ca lui Pinocchio i-a crescut nasul din cauza asta... Evident ca nu poti sa ii spui unui copil de 8 ani ca ii va creste nasul... El la varsta asta trebuie sa discearna foarte bine si trebuie sa se simta cel putin rusinat de faptele sale.
    Tu incearca... daca merge bine, daca nu... nu te obosi, sincer! Si stii de ce iti spun sa nu te obosesti? Pentru ca tu, ca prietena, ai un aport foarte mic in educatia lui... Daca parintii nu pun bazele unei educatii frumoase... degeaba!

Floricica Novice cryss4's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2011
    Postari in forum
    574
    Eu nu stiu ce sa zic..dar cunosc,chiar fata unor prieteni de familie,care acum este clasa a 7a!! mi-a furat anul trecut un MP3 player,spunandu-le alor sai ca ii l-a dat o tiganca pe strada si alte vrajeli..dupa o perioada,tatal fetei a venit la noi,cu MP3-ul MEU,rugandu-l pe tata sa se uite la el,ca nu merge ( desigur,mi-l stricase ea!!) ..ai mei s-au uitat ceva timp unul la altul,sa nu cumva sa se iinsele dupoa care i-au comunicat faptul ca este al meu..si-au cerut scuze dar fata a continuat...zic asta deoarece nu este singura data cand a furat ceva!! a mai furat chiar si un telefon de la un coleg/prieten!! Au venit parintii respectivului acasa la ea pt a-i inapoia telefonul,deoarece nu vroia!!Pe motiv ca ea nu are ca acela... Eu consider ca in astfel de cazuri este ft importanta educatia pe care ti-o ofera parintii.Eu spre exemplu va spun sincer nu am pus mana nici pe o moneda,nu am furat niciodata desii cand eram mica am avut o situatie financiara mai proasta,usor ne-am ridicat..dar chiar si asa,nu am furat niciodata,chiar daca alti cunoscuti aveau mult mai mult ca mine..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari