Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta administrator's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037

CONCURS: Dezvolta increderea in sine a copilului tau

Copilul.ro, BookLand si SmartBox Family te invita la concurs!!!

Povesteste-ne ce faci zi de zi pentru a-i dezvolta copilului tau increderea in fortele proprii si esti, astfel, inscris/inscrisa in concursul nostru.

Premii:
    7 premii a cate un audiobook de la Smartbox Family "Dezvolta increderea in sine a copilului tau".

Contrar opiniilor conform carora copilul nu tine minte nimic de cand era mic si nu conteaza prea mult ceea ce a trait atunci, primele contacte in familie sunt cele mai importante pentru copil si pentru construirea identitatii sale. Modul in care un copil este asteptat, este imaginat, este primit ii confera acestuia un loc in familie si o recunoastere ce ii permite sa devina un membru al familiei.

"Dezvolta increderea in sine a copilului tau"
    este un curs audio pentru parinti care le ofera parintilor cateva raspunsuri la intrebarile lor cu privire la increderea in sine a copilului, precum si metode de a ajuta copiii sa isi dezvolte incredere in sine. Cursul mai abordeaza si relatia parinte-copil si efectele ei asupra increderii copilului, identificarea resurselor proprii si utilizarea lor in educatia copilului, situatii concrete de viata in care increderea in sine poate face diferenta intre succes si insucces.

Perioada de desfasurare: 22 iunie – 13 iulie.

Mult succes tuturor!

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Eu cred ca sunt doua feluri de incredere care trebuiesc dezvoltate. Prima este increderea copilului in mine, ca parinte. PEntru asta, unul dintre cele mai importante lucruri de facut este sa nu il minti. Incerc sa nu il mint pe Silviu, nici macar sub forma de gluma. Evit chiar si sa inventez explicatii fantasmagorice la infinitele lui intrebari (desi imaginatie aveam, si eram adepta folosirii ei inainte de a avea copii). Dar prefer ca el sa stie ca mama ii spune intotdeauna adevarul. De aici va invata ca mama ii spune adevarul si atunci cand ii spune ca poate, ca va reusi, ca trebuie sa incerce.
    Acesta este al doilea aspect- trebuie sa il conving pe Silviu ca poate singur- iar cand reuseste este tare mandru de el si ma intreaba "esti fericita?" pentru lucrul bun pe care l-a facut. Si confirmarea mea, ca sunt efricita ca a reusit sa faca ceva atat de bun si de frumos, cred ca ii da incredere.
    In aceeasi masura, incerc sa ma tin de promisiuni. Sa vada ca un lucru promis trebuie implinit, iar ceea ce-si va promite siesi va putea implini.
    De asemenea, il incurajez, il laud (si diresc, si povestind altora despre el cand este el de fata), si incerc sa ofer laude de genul "imi place ca aici ai aranjat cu grija cuburile/ ai folosit mai multe culori/ ai terminat lucrurl/ etc.)- adica ceva specific, mai util decat un "Foarte frumos!n Bravo!" (desi si aici ar trebui sa ma disciplinez si sa fac asta mai bine).
    Incerc sa "il surprind" cand e cuminte, sa il laud pentru comportamentul bun si ar trebui sa fac asta mai des decat dojana pentru cel nepotrivit, si stiu ca asta ii va da incredere ca poate fi un copi cuminte si capabil, creativ si indraznet.
    Multa iubire, multi pupici si un pic de fermitate intregesc reteta ideala!

Floricica Nou Venita arisaro's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2008
    Postari in forum
    33
    buna. Nu consider ca sunt o mama perfecta, nici pe departe, dar incerc si eu sa fac tot ce este mai bine pentru fetita mea.
    Primul lucru pe care consider ca trebuie sa il faci pentru copil este sa il observi, sa incepi sa cunosti care sunt calitatile, talentele lui dar si defectele sau slabiciunile si astfel il poti ajuta sa se descopere pe sine insusi. Este important sa vezi ce ii place lui sa faca, ce inclinatii are, in ce domeniu ar putea sa evolueze foarte bine si sa il incurajezi si sa il sprijini sa mearga in acea directie pentru a ajunge sa aiba satisfactii in acel domeniu, sa simta ca face ceva important foarte bine.
    fetita mea de cand era bebelus era foarte energica, uneori ajungeam sa ma gandesc ca este excesiv de energica, agitata si chiar am suspectat, cand a devenit un pic mai mare ca ar avea ADHD. Doctorii imi dadeau chiar siropuri pentru a o linisti dar nu am vrut si m-am gandit sa o duc undeva unde energia ei sa fie canalizata intr-un sens bun. Cineva imi spunea la un moment dat ca lumea are nevoie si de oameni energici, fara astampar, nu numai de oameni calmi si linistiti.
    asa ca am inceput sa o duc la balet si la inot de la 2 ani si ceva, apoi de la 3 ani si ceva la gimnastica sportiva. Am fost tot timpul alaturi de ea, o priveam, o incurajam, o laudam, o stimulam si material (jucarii, dulciuri sau mers la masinute etc.) atunci cand dadea de greu si propria ei vointa nu mai era de ajuns, ii explic ca daca vrea sa reuseasca sa fie buna in ceea ce face trebuie sa exerseze mult si sa nu se lase batuta, sa incerce pana reuseste pentru ca ea este o fata talentata si puternica si ca va reusi cu siguranta daca nu va renunta. Ca nu exista "nu pot" ci "nu vreau". Si apoi eu mi-am invatat fetita sa aiba incredere in Dumnezeu, i-am spus ca Dumnezeu i-a dat creieras ca sa poata invata si muschi ca sa poata face tot felul de lucruri si ca ea doar trebuie sa le foloseasca si ca nu este nimic din ce poate face un alt copil si nu poate face si ea daca isi doreste si daca munceste mult pentru asta. Si atunci cand nu reuseste ceva, am invatat-o sa se roage lui Dumnezeu sa o ajute. Acum, de la 5 ani si jumatate a fost luata la pregatirea pentru gimnastica de performanta si dupa ce face la sala 4 ore gimnastica, vine acasa si exerseaza ore in sir un lucru pana ii reuseste, se indarjeste si nu se lasa. Uneori caut pe net videoclipuri cu secvente de la diferite concursuri de gimnastica si i le arat si ii spun ca asa va putea face si ea daca exerseaza si daca asculta de instructoare, i-am aratat secvente cu Nadia Comaneci si acum zice ca vrea sa fie si ea ca Nadia. Uneori se supara ca nu poate face si ea ca gimnastele de la performanta si atunci trebuie sa o domolesc si sa ii spun ca este prea mica, ca deabia a inceput si sa aiba rabdare ca daca va exersa va ajunge si ea sa faca ca ele.
    In general, cand se descurajeaza ii spun sa nu renunte sa incerce pentru ca nimeni nu a reusit din prima sa faca un lucru, nici eu nici tati nici alti oameni ci trebuie sa facem lucrurile de mai multe ori pana reusim si apoi ne va fi mai usor.
    Si noi mamicile, in incercarea noastra de ai incuraja pe cei mici mai facem greseli, dar ne ridicam moralul si mergem mai departe in speranta ca greselile noastre nu ii vor afecta prea mult si ca vom reusi sa le acoperim nu mai multa grija, cu mai multe incurajari, cu aprecieri.
    mult succes

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Nici nu stiu cum sa incep,nu sunt un parinte model,adica de genul ii fac toate poftele copilului(copiilor)meu.Am incercat cat am putut si eu si sotul sa le asiguram toate condiitile de care au nevoie,am fost alaturi de ei,i-am incurajat,i-am ajutat ,nu i-am criticat,sau mai rau urechiat niciodata(am mai spus,eu am incasat-o in copilarie de ,,n" ori si am oroare de bataie).Intotdeauna,cum spunea si Raluca mi-am tinut promisiunile(ca sa fiu sincera am incercat sa fac promisiuni pe care eram sigura ca le pot indeplini).Un copil se educa cu multa,multa dragoste,un copil are nevoie de liniste, de incurajare,de recompense atunci cand reuseste ceva,de atentie si de iubire!Un copil care in copilarie a fost certat,injosit,ridiculizat,cum din pacate inteleg unii parinti sa ii ,,educe"v-a ajunge un adult frustrat care din pacate v-a continua sa se comporte dupa modelul parintilor(parerea mea,nu dati cu pietre)!

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Cred ca increderea in sine a copilului vine din felul in care este el acceptat de catre familie, initial, iar mai apoi de societate.
    Sa ai incredere in tine dupa mine inseamna sa faci ce gandesti ca vrei sa faci (adica sa nu eziti, sa nu renunti inainte de a incerca macar), sa crezi ca poti reusi, dar in acelasi timp sa iti cunosti si limitele. Cu alte cuvinte sa crezi ca gandesti bine si ca stii ce si cat poti sa faci.
    Cred ca fiecare copil se naste cu incredere in propria persoana, si rolul nostru ca parinti este sa nu le stricam increderea in ei. Pentru chestia asta incerc sa aplic cateva mesaje dintr-o carte, si anume:
    - este normal sa fi diferit
    - este normal sa gresesti
    - este normal sa vrei mai mult, dar in acelasi timp sa fi multumit cu ceea ce ai.
    Ca sa exemplific putin aceste idei, incerc sa fac copilul sa simta in largul lui facand ceea ce vrea si poate sa faca, adica incerc sa nu il cert cand greseste, sa nu il fac sa se simta prost in vreun fel (sa il cataloghez ... prost, lenes, rau, etc, sa ii pun intrebari retorice de genul "de ce ai aruncat cu mancarea pe jos?", "numai copiii rai fac asa", sa rad de el, etc). Incerc sa nu fac comparatii, scopul in viata mi se pare sa fi fericit, si multumit cu propria persoana, mai degraba decat nivelul de performanta la care ajungi.
    Pe de alta parte, incerc prin activitatile care le facem impreuna sa ii ofer oportunitatea sa faca ceva conform posibilitatilor personale, sa nu ii creez frustrarea de a-i cere ceva care inca nu poate face, dar in acealsi timp sa fie si cate o mica provocare, sa simta ca uite a putut sa faca mai mult. Dau si eu feedback la lucrurile pozitive, pozitive din punctul meu de vedere. Iar cand face lucruri cu care eu nu sunt de acord incerc sa ii arat cum as vrea sa faca, iar in timp sunt convinsa ca exemplul pe care il vede il va repeta.
    Si un alt lucru foarte important pe care il facem in familia noastra este respectul reciproc pentru toti membrii, indiferent de varsta sau de capacitatile, talentele noastre, acceptarea fiecarei persoane asa cum este.
    Modificata de ankag; 24.06.2012 la 23:30:49.

Floricica Veterana ursulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    IN primul rand, copilasii mei trebuie sa stie ca sunt iubiti si acceptati exact asa cum sunt ei. Si...ca nu trebuie sa faca nimic ca sa ne castige dragostea...iubirea noastra este infinita pentru ei oricum.Baietelul meu cel mare trebuie incurajat in mod constant...uneori ne spune: "nu pot...nu stiu....nu ma pricep"....Poate ca am incercat noi, ca parinti, din prea multa dragoste sa facem prea multe pentru el...si multe le putea face singur.
    Asa ca , am incercat sa-i oferim mai multa independenta si sa-l urmarim din umbra.
    Vreau sa descoperim impreuna talentele lui si ceea ce ii place cu adevarat sa faca. Daca va crede ca el poate fi bun la toate, va fi tare dezamagit si isi va pierde increderea in el, daca anumite lucruri nu-i vor reusi.
    LAudele sincere, rostite la momentul potrivit, sunt de mare ajutor pentru castigarea increderii in fortele proprii. Spun la "timpul potrivit', pentru ca, daca il laud , de exemplu cand face un desen nereusit...imi spune;'mami, inca nu am terminat, desenul acesta nu e bun deloc...nu ma mai lauda!".
    De multe spunem :"suntem mandri de tine! mi-a placut atat de mult cum ai reusit sa........"
    Imi place ca, in urma tuturor activitatilor, discutiilor, povestilor noastre, a devenit un baietel realist (nu-mi doresc sa aib a o incredere in el nerealista, falsa) si ne spune:' stiu ca nu pot conduce masina ca tati; nu ma pot urca pe scara aceea inalta,eu am rau de inaltime, dar mie nu mi-e frica de gandaci :); nu sunt tare bun la catarat, dar eu am invatat sa merg cu bicicleta fara roti ajutoatare...." si tot asa :)
    Ma folosesc de multe ori de jocuri de rol, teatru de papusi si personajele papusi sunt puse in situatii asemanatoare celor prin care trecem noi. INtr-una dintre scenete, uneia dintre papusi ii era tare frica sa cante in public si D. a incurajat-o cum a putut mai mult pana cand , fara sfiala papusica a cantat foarte frumos. :) Atunci cand cei mici incep sa -i incurajeze si ei pe altii, inseamna ca au inceput, treptat sa dobandeasca incredere in ei si sa o "daruiasca" asa cum stiu si altora.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Parintii au un rol foarte important in dezvoltarea fizica si emotionala a copiilor. In primul rand sunt pentru fetita mea parinte , prieten si un exemplu pentru ea.Imi petrec timpul cu ea , ma joc cu ea , comunic pentru a ma apropia cat mai mult de ea .Niciodata nu o compar cu altii copii , incerc sa o susutin in activitatile pe care le are , nu ii aduc laude false , ii explic cand greseste si in acelasi timp o sustin sa poate trece peste situatie.

Floricica Nou Venita ionnela_22's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.04.2012
    Postari in forum
    41
    buna ziua. pentru a ne ajuta copilul sa-si dezvolte increderea in sine trebuie sa-i fim alaturi in orice moment inca de cand este mic. in orice situatii trebuie incurajat chiar daca uneori mai greseste trebuie sa-i explicam nu sa-l certam.un copil curajos va fii si comunicativ. parintii sunt un model pentru copilul lor, trebuie sa fim cu totii mai optimisti si sa avem incredere si multa multa rabdare in tot ceea ce ne propunem. Oferindu-i copilului o atmosfera placuta acasa, comunicind mai mult cu el, cu siguranta se vor observa schimbari semnificative in ceea ce priveste confortul lui psihic.

Floricica Nou Venita jenipirvu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2008
    Postari in forum
    3
    ii incurajez cand vor sa faca ceva si nu pot, ii laud atunci cand fac lucruri bune, ii invat sa fie politicosi si chiar daca copii sunt mai tafnosi, cu toane trebuie sa fim fermi in educatia lor si sa-i facem sa creada ca lucrurile le fac pentru ei si pentru ca vor ei, nu pentru altii si pentru ca asa vor altii; le explic ce e bine si le dau exemple pozitive si negative, prin povesti, inventez tot felul de povesti in care ei isi aleg numele personajelor si felul personajelo, iar atentia lor este numai la cum se continua/ termina povestile. Copii sunt minunati, sa-i lasam sa copilareasca si sa le stimulam imaginatia pentru o dezvoltare fireasca.

Floricica Nou Venita laviari's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2010
    Postari in forum
    59
    increderea este o trasatura care se dobandeste in timp.baza principala este familia, iar dragostea si caldura de aici vor fi temelia in viata.ajutand copilul prin comunicare fara minciuna, fara ocolisuri si cat se poate de direct dar toate acestea adaptate varstei sale.chiar si jocul cu copii in parc poate ajuta foarte mult la dezvolatea increderii.atitudinea imprevizibila a celorlati ii va da de gandit si copilul va actiona in consecinta.aici intervenit noi pentru a-l ajuta sa se corijeze daca a gresit sau ii incurajam reactia daca a fost una buna.aceleasi lucruri le facem si atunci cand ne jucam.sunt o multitudine de jocuri care ii pot testa si ajuta.copilasii nostri cu siguranta ne pot ajuta si pe noi sa ne testam increderea.sunt sursa inepuizabila de cunostinte.sunt minunati, sunt deosebiti, sunt ai nostri!!!!!!!!!

oanap85
    Guest
    " A gresi este omenesc" si orice problema are si o rezolvare ...
    Cred ca pentru a capata incredere in ei,trebuie sa-i incurajezi tot timpul sa-i lasi sa experimenteze sa-i lauzi ,sa le spui bravo,f bine ..un copil are nevoie tot timpul de atentie si de incurajare , asa ca eu cred ca un copil trebuie tot timpul stimulat.
    Daca a facut un lucru necugetat sa le explicam de ce nu e bine dar fara cearta si pedepse ,daca un lucru nu le iese sa-i incurajam sa mearga mai departe si sa incerce pana reusesc.;sa-i recompensam atunci cand merita si nu ma refer sa le dam lucruri scumpe,un copil se bucura si cand primeste o bulina zambitoare cand sunt apreciati:)
    Copii mei pentru mine sunt perfecti asa cum sunt
    Modificata de oanap85; 28.06.2012 la 08:56:50.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari