Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693

Ce sport alegeti pentru copii dumneavoastra ?

Denisa are 4 ani jumatate si are foarte multa energie . Ma gandeam sa o dau la dans sau gimnastica ritmica. Stiu ca practicarea unui sport in mod organizat face bine copilului ajutandul sa se dezvolte armonios ata fizic cat si psihic.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    In primul rand titlul topicului e gresit:si gramatical,dar si din alt punct de vedere.De ce am alege noi sportul pe care sa-l practice copiii nostri si nu ei?Cazul meu:mi-e frica de apa de mor,iar fata mea merge cu tati la piscina(la cererea ei) de doua ori pe saptamana si e innebunita,ar merge zilnic.Daca era dupa mine o trimiteam la karate.Toti copiii sunt plini de energie,dar sportul inseamna in primul rand disciplina,degeaba o trimiti tu la dansuri daca nu are nici o treaba cu chestia asta...Intelegi?

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Cam ai dreptate, Hande.Eliza mea merge la dansuri pt ca asa vreau eu, nu pentru ca vrea ea.E clar ca nu-i prea place dansul.Nu pot sa spun ca e prea mica, pentru ca sunt si fetite mai mici cu un an decat ea, dar lor le place, se vede....si la ea, dar ca nu ii place.O voi mai duce o vreme, nu vreau sa renunte chiar asa de repede si usor si daca, totusi, o vad ca nu-i place, nu vreau s-o chinui, o voi retrage.Va incerca altceva, ceva ce-i va placea, ceva la care sa fie nerabdatoarea sa ajunga.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    Cam ai dreptate, Hande.Eliza mea merge la dansuri pt ca asa vreau eu, nu pentru ca vrea ea.E clar ca nu-i prea place dansul.Nu pot sa spun ca e prea mica, pentru ca sunt si fetite mai mici cu un an decat ea, dar lor le place, se vede....si la ea, dar ca nu ii place.O voi mai duce o vreme, nu vreau sa renunte chiar asa de repede si usor si daca, totusi, o vad ca nu-i place, nu vreau s-o chinui, o voi retrage.Va incerca altceva, ceva ce-i va placea, ceva la care sa fie nerabdatoarea sa ajunga.
    Noi am fost la un concurs de karate sa-l vdem pe fiul colegilor nostri,are 6 ani.Eu am fost super incantata,fata abia astepta sa se termine.I-am cumparat rochite pentru mers la tenis,e asa de frumoasa cand le poarta,dar nu vrea nici macar sa vada ce inseamna.Cand a intrebat-o tati "mergi cu mine la piscina sa stam in apa?" a zis un "daaaaa".Eu am stat cu frica-n san o perioada si speram sa-i treaca,dar ea e foarte fericita.Oricum ma bucur ca a invatat sa inoate bine,eu n-am reusit performanta asta in 31 de ani :)!

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    pai noi deja am inceput cu piscina(are 11 luni).........mai tarziu mai vedem.......ce va alege el

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Noi am incercat mai multe sporturi pana m-am dumirit ca fiului meu i se potriveste un sport individual si nu de echipa. Asa ca l-am inscris la karate si inot. La karate a fost nevoit sa renunte dupa 5 ani, fiindca la inot ajunsese la nivel competitiv si avand antrenamente zilnic n-a mai putut face fata la amandoua.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de hande Vezi mesajul
    In primul rand titlul topicului e gresit:si gramatical,dar si din alt punct de vedere.De ce am alege noi sportul pe care sa-l practice copiii nostri si nu ei?Cazul meu:mi-e frica de apa de mor,iar fata mea merge cu tati la piscina(la cererea ei) de doua ori pe saptamana si e innebunita,ar merge zilnic.Daca era dupa mine o trimiteam la karate.Toti copiii sunt plini de energie,dar sportul inseamna in primul rand disciplina,degeaba o trimiti tu la dansuri daca nu are nici o treaba cu chestia asta...Intelegi?
    Perfect adevarat. Nu stiu sa inot, sa schiez, sa patinez, sa calaresc. Fiica-mea cea mare le-a invatat pe toate. I-am sugerat, nu am inscris-o eu. I-am dat o sugestie, i-a placut si vrea mereu. Dansuri a facut cativa ani si cand nu a mai fost incantata s-a retras. Acum vrea baschet. Aici am eu o strangere de inima pentru ca este fata si destul de inalta.
    Modificata de ioanabalescu; 11.02.2012 la 08:30:24.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Eu o sa o dau pe Antonia la dansuri...e terminata dupa muzica...cum aude muzica cum incepe sa se batzaie si are niste miscari scenice ft amuzante=)).Mi ar place si innot sa faca,nu ca mine care am 25ani si habar nu am sa innot.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Pt Hande si Maria.Am 36 si tot nu stiu sa inot..In schimb am facut oarece gimnastica si balet prin copilarie la scoala.
    Pana la urma, Elizei, daca ii va placea fotbalul sau boxul....na, ce sa-i fac, va face ce va vrea ea.Degeaba o imping eu de la spate....Stiu pe cineva care si-a dat copilul sa faca pian, dar copilul....n-avea nici o treaba cu pianul, nu-i placea.S-a chinuit asa cativa ani apoi a renuntat.

Floricica Nou Venita deliabilescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2007
    Postari in forum
    288
    Pe fetita mea am inscris-o la badminton, gimnastica ritmica si pictura. La cursul de pictura a renuntat dupa 3 ore de curs. In schimb e innebunita dupa badminton si gimnastica. Am mai avut o tentativa cu dansul dar nu-i placea. Mai nou isi doreste si inot.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu merg pe ideea sa incerce de toate ce ii putem noi oferi si sa ramana cu ce-i place. Pe mine m-au cam fortat ai mei sa merg la balet si ma simteam tare aiurea... si au pus asa o presiune pe mine ca trebuie sa merg ca ei au platit, si ca daca renunt sunt delasatoare, etc... si am ajuns sa o fac pentru ei. E cam mult sa te astepti daca un copil cere ceva... eu am cerut baletul pt ca mama facuse balet si eram curioasa cum e, sa si ramana pe decizia aia si sa vrea sa faca in continuare. Cred ca la varste mici nu se pune problema de seriozitate si nu stiu cata disciplina. Eu sporturile astea le vad mai mult ca pe o activitate de grup, o mica rutina, putina ordine si disciplina si in rest sa fie multa placere din partea copilului, sa se simta bine si sa se miste.
    Pana acum am incercat piscina -- ii place foarte mult, gimnastica - ii place, dar poate trai linistita si fara, si dans-- nu s-a aratat prea interesata. Asa ca pe moment ramanem cu piscina si gimnastica din cand in cand, si mai incolo mai incercam si altele... nici dansul nu-l tai de pe lista. Vedem cand e mai mare si ce zice ca vrea si ce e pe aici la indemana de facut.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari