Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753

ce pedepse aplicam copilului?

Salut. Am un baiat de 4 ani care este cu o personalitate foarte puternica. Cand am vazut ca incepe sa raspunda innapoi sau nu face ce-i zicem noi, am inceput cu pedepsele. Ori noi nu stim sa le aplicam ori nu le dam corect deoarece se pare ca se resemneaza si se adapteaza repede la lipsa desenelor , statul singur in camera, statul la colt, etc dar comportamentul nu se schimba. Ptr. noi e greu sa fie pedepsit insa ptr el nu prea...intreaba tot timpul ca de ce e pedepsit chiar daca tot timpul ii raspund la intrebari...este cand nu mai am nervi. Are si un fratior de 6 luni iar acum vrea si suzeta de la cel mic .Voi cum procedati?....el asculta prima jum de ora dupa care pare sa uite ce a promis

Floricica Nou Venita ioanapopa976's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2010
    Postari in forum
    3
    Parerea mea este ca e putin gelos pe fratiorul lui care, acum fiind foarte mic, probabil primeste foarte multa atentie :) D-asta si raspunde, e indaratnic vrea doar sa va atraga atentie :)
    Sfatul meu e ca atunci cand il pedepsiti ..chiar sa fie pedepsit; adica pedeapsa sa insemne si lipsa de atentie din partea voastra. De exemplu.. il pedepsiti sa stea 10 minute singur si nu il bagati in seama decat daca isi cere scuze si promite ca nu mai face nazbatii :) Iar pentru a se schimba fata de fratiorul lui .. incearca sa il implicit putin in ingrijirea celui mic :) De exemplu, cand mergeti la cumparaturi lasati-l sa ii aleaga el o suzeta sis a i-o faca cadou fratiorului :)

Mult succes!

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    E prea mic pt pedepse, iar faptul ca are un fratior mic, un nou mebru, pedepsele au facut mai mult rau...
    Asta este pararea mea

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Cred k pedepsele uneori dauneaza decat sa ne ajute... in comunicarea si rezolvarea problemelor cu , copii nostri.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari