Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556

Care sunt obsesiile copiilor vostri?

Vreau sa va spun ca multa vreme am spus ca sunt lucruri intamplatoare diferite chestii pe care le faceau fetele mele. Dar, cu timpul, mi-am data seama ca unele dintre aceste lucruri sunt adevarate obsesii. Cred ca si noi, adultii, avem unele dar nu le mai baga nimeni in seama de multa vreme.
    In cazul copiilor insa le observam, ne sesizam ca sunt lucruri care se tot repeta pentru ca - nu-i asa? - suntem tot timpul cu ochii pe ei!

Fetita mea cea mica, de exemplu, nu vrea sa se imbrace decat in fusta sau in rochie si deja nu mai este o intamplare, o tine povestea asta de cativa ani buni (vreo 3-4). Fie iarna, fie vara trebuie sa gasesc solutii pentru toalete cu fustite. Tot ea, de cate ori iesim seara din casa, cauta luna, este primul lucru pe care il face si trebuie sa ne gandim si sa hotaram in ce faza este. va dati seama, a trebuit ca pana la cei 6 ani pe care ii are sa explicam deja ce este cu fazele lunii. Este, de altfel, o poveste foarte simpatica - zic eu- asta cu luna.
    Alat obsesie de-a ei este lumina de veghe, lampa care ramane aprinsa peste noapte. Nu se paote fara ea. Si, in loc sa o dezvat eu pe ea, m-a invatat ea pe mine, incat si atunci cand e plecata de acasa, dorm eu cu lumina de veghe.

Iar fetita mea cea mare, de cand am invatat ce-i cu banii si care este valoarea lor si de cand mai munceste cate ceva ca sa isi castige banii de buzunar, este obsedata sa si economiseasca. De fapt, exagerez eu cand spun ca este obsedata, cred ca tine de firea ei si mi se pare un lucru foarte bun. Dar adevarul este ca asa procedeaza: din fiecare banut pe care il face, pune ceva deoparte, iar cand strange o suma mai mare mi-i da sa ii pun in cont...Are deja si un cont!
    Copiii vostri ce obsesii au? Ce obiceiuri mai bune sau mai putin bune?

mada_lyna
    Guest
    obsesia baietelului meu este sa impinga toate obiectele mai voluminoase. de exemplu: tricicleta, sau scaunele sau masa de bucatarie sau nu stiu ce bolovan de pe-afara.
    ce ma enerveaza la chestia asta e faptul ca nu se joaca cu jucarii si le prefera pe acestea pe care le-am zis mai sus. saptamanal ii cumpar jucarii noi doar ca sa se joace si el cu jucarii si nu cu pietre,bolovani cosul de rufe si mai stiu eu ce.
    tot timpul el cara cate ceva....of of of

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    obsesia lui eric atat acasa cat si in magazine este sa rupa etichetele produselor sau preturile,sa desfaca hartiile de pe sticle,cutii,afise,sa se joace cu matura sau mopul!cauta asa ceva in fiekre magazin unde intram si stam mai mult de 5 minute sa zic,,,,plus impinsul obiectelor mari gen noptiera,scaun,bicicleta

Floricica Nou Venita aliver's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    115
    Fata mea e obsesdata de felul in care se va imbraca maine,luni sau peste doua saptamani.La nici sapte ani numai la haine se gandeste.Si la felul in care ii sta parul-toate firele trebuie sa fie la locul lor,nici unul nu are voie sa iasa din rand.
    Nu stiu cum voi tine pasul peste zece ani.

Floricica Cu Vechime giovy's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    8.062
    Buna!Fetita mea are numai 2 ani si 4 luni si deja isi alege singurica hainutele de iesit,daca nu o imbrac cum vrea ea,nu e chip de iesit din casa....cateodata se imbraca in verde,mov si galben se mai uita lumea dupa noi pe strada,dar asta e nu e loc de negociere cu ea.

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Citat Postat de aliver Vezi mesajul
    Fata mea e obsesdata de felul in care se va imbraca maine,luni sau peste doua saptamani.La nici sapte ani numai la haine se gandeste.Si la felul in care ii sta parul-toate firele trebuie sa fie la locul lor,nici unul nu are voie sa iasa din rand.
    Nu stiu cum voi tine pasul peste zece ani.
    Macar nu e o obsesie costisitoare. Horia este obsedat de camioane sau alte masinarii de constructie (excavatoare, buldozere) si ori de cate ori suntem intr-un magazin si vede unul pe care nu-l are, e musai sa il luam. Are acasa o colectie de peste 70-80 de astfel de exemplare, de toate marimile. Rares de curand a dezvoltat o obsesie pentru trusa de scule a sotului. Ori de cate ori mestereste ceva Bogdan, cel mic e lipit de el. De vreo cateva ori am gasit tot felul de scule din trusa sotului printre jucariile lui, si le luase Rares si le pusese bine la pastrare. :))
    Iar Catinca in afara de haine - unde fie iarna fie vara trebuie sa fie cu fusta, iar vara nu iese din sandale nici daca urcam pe munte (aici trebuie sa fiu inventiva si sa gasesc tot felul de motive ca sa nu poata lua sandalele, ca altfel isi rupe picioarele daca e dupa ea), mai are mania telefoanelor mobile. De la 4 ani are telefonul ei (din cele vechi ale noastre) si de cate ori ne schimbam noi telefonul, automat il schimba si ea pe al ei cu cel la care tocmai am renuntat eu sau sotul. Inca tinem situatia sub control si am rezistat eroic sa nu ii cumparam unul nou doar pentru ca vroia ea unul cu camera foto. Acum il are, cel vechi al sotului.

Floricica Nou Venita evaerika's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2010
    Postari in forum
    91
    fata mea e obsedata de intinsul rufelor "pe sarma" si stransul lor.nu spal rufe decat cand e ea treaza ca sa le intindem impreuna sau sa le strangem.m-ai are o obsesie tot despre haine e vorba,scosul sau pusul in dulap.am sigurante la usi dar daca cumva am uitat sa le pun e jale in camera...........
    sper sa ii placa si cand o sa fie mai mare,sa aiba simtul esteticului.

Floricica Nou Venita Eliana1's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2016
    Postari in forum
    1
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    obsesia baietelului meu este sa impinga toate obiectele mai voluminoase. de exemplu: tricicleta, sau scaunele sau masa de bucatarie sau nu stiu ce bolovan de pe-afara.
    ce ma enerveaza la chestia asta e faptul ca nu se joaca cu jucarii si le prefera pe acestea pe care le-am zis mai sus. saptamanal ii cumpar jucarii noi doar ca sa se joace si el cu jucarii si nu cu pietre,bolovani cosul de rufe si mai stiu eu ce.
    tot timpul el cara cate ceva....of of of
    Bună. Nu știu dacă mai esti activa pe acest forum ...insa m.ar ajuta mult un feedback din partea ta în legătură cu evoluția lucrurilor la copilul tău. Și băiatului meu îi place foarte mult sa împinga tot ceea ce are roti ...cărucior , mașinuțe etc estw o obsesie pt el . Dacă mergem în parc și vede un carut ..nu reușesc sa mă înțeleg cu el .prefera sa împingă căruțul decât sa se joace. Mi se pare o obsesie ăsta pt el ...si vroiam sa știu cât tine aceasta faza. Multumesc

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari