Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739

Banii de buzunar - necesitate sau moft?

In clasa baiatului meu Alex(clasa 2)sunt parinti care le dau copiilor 10,20 de lei bani de buzunar in fiecare zii,personal nu i-am dat atatia bani(mi-ar fii destul de greu sa le dau la fiecare 10 lei zilnic,in cateva saptamani as ,,intra in faliment")noi am incercat sa le dam alocatia luna de luna ca sa invete sa isi gestioneze singuri banii.Voi cum procedati cu copii vostri au banutii lor de buzunar sau le dati o suma fixa pe care sa o cheltuie intr-o luna?

Floricica Nou Venita aliver's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    115
    Ma bucur ca ai deschis acest topic,chiar vreau sa aflu niste pareri.
    Fata mea e cls.l,eu nu ii dau bani la scoala,dar imi cere in fiecare zi,nu pt.ca ar vrea ceva anume,pur si simplu vrea bani sa mearga la bufet sa-si cumpere si ea'' ceva''.Si ,ca o paranteza,vrea si telefon,sunt colegi care au.
    Mie se pare devreme pt.bani si tel.,voi cum procedati cu acesti pui de oameni pasionati de tehnologie si bani?

Am uitat sa va spun ca vrea tel.cu touch screen sau tableta.ARE 7 ANI!

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Mi se pare ca un copil trebuie responabilizat de mic cu privire la bani. Trebuie sa invete sa ii economiseasca, sa ii chiverniseasca si sa ii cheltuiasca cu cap, cunoscandu-le valoarea. Eu cam asa am de gand sa procedez cu Silviu- Copiii si banii

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu am sa ii dau un sandwich si un pachet de biscuiti,sau un corn,sau vad eu atunci si eventual 1-2lei doar daca cere si nu zilnic pentru canu vreau sa se indoape cu prostii.iar de telefon la 7 ani nu se va pune problema pt ca nu va avea

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Eu inca am fetita mica, nu stiu sigur ce as face si ce ar fii mai corect. banii de buzunar cred.. i as da sa isi ia si ea ceva, un paket de biscuiti , un suc...!! cat despre telefon , nu chiar in clasa 1 , dar mai tarziu un tel cat mai simplu prin care sa pot lua legatura cu ea nu cred ca ar fii rau. asta avand in vedere ca nu de mult eram si eu un copil si ceream aceleasi lucruri :) in clasa 5 a aveam telefon, printre primii din clasa pe vremea respectiva. si banii de buzunar aveam zi de zi pe atunci tin minte , eram la liceu (adica acum 6ani ) aveam zi de zi 10 lei , imi ajungeau sa imi fac toate mofturile :) am fost si putin cam rasfatzata si mie ca si eu am sa ii fac toate mofturile fetitei mele.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Momentan nu stiu daca vor avea bani de buzunar pentru ca eu ii voi duce si eu ii voi lua de la scoala, o perioada cat mai lunga planuiesc, asa ca daca vor dori ceva, le voi lua eu de pe drum. Iar daca vor avea un bufet in scoala (deci nu la 100 m de..., nu vis-a-vis de....) ci IN SCOALA, probabil ca le-as da de un pachet de biscuiti, dar numai dupa ce vad si eu ce vand aia acolo, sa nu aiba prostii gen chipsuri sau bomboane.
    Modificata de roxie; 12.12.2011 la 15:00:04.

princess
    Guest
    Si noi ne confruntam cu aceleasi probleme cu fetita noastra, nu atat cu banii cat cu telefon sau laptop:) La scoala nu le da voie cu telefon dar copiii care au ii fac si pe ceilalti sa-si doreasca. Si nu vrea orice, doar cu touchscreen. Discut cu ea, o fac sa inteleaga ce-i cu telefonul si cand are nevoie (atunci cand va umbla singura prin oras de ex.) si e liniste pana apare urmatorul copil cu telefon si o luam de la capat.
    Bani de buzunar nu cere niciodata pentru ca nu are ce face cu ei la scoala, nu ii lasa invatatoarea sa iasa din curte sa mearga la shooping:) In schimb a facut donatii pt tombole sau alte activitati de caritate si vad ca a prins ideea de a da si altora.
    Acasa are banii ei si cand vrea ceva cere de acolo. A inceput sa fie constienta ca mai are nevoie si de altceva ca sa nu-i cheltuie numai pe jucarii (haine de ex. sau carti) si nici nu mai vrea sa scape de toti odata.

Am incercat sa o invatam valoarea banilor prin tot felul de experiente. De exemplu am fost o data la cumparaturi si ea a vrut tot felul de prostii pana si-a cheltuit toti banii, mai avea 5 lei si voia sa scape neaparat si de ei asa ca s-a dat intr-o masinuta. I-am zis ca noi mai avem de facut cumparaturi si ea mai vede si alte lucruri si nu va mai avea bani dar a zis ca nu o intereseaza, a mai ramas cu 1 leu. Cand am intrat in alt magazin a inceput cu "vreau si aia, vreau si aialalta" si i-am explicat ca ea cu 1 leu nu poate sa cumpere pt ca si-a cheltuit toti banii. N-am cedat si nu i-am cumparat nimic in plus, atunci si-a dat seama ca a ramas fara bani si a inceput sa se gandeasca la ce ar fi putut sa renunte ca sa mai pastreze din ei. De atunci (acum vre-o 2 ani) nu mai e asa cheltuitoare si tot timpul tine evidenta cati bani mai are si ce poate face cu ei.
    Modificata de princess; 12.12.2011 la 09:37:39.

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    princess foarte frumos. mai ales daca ai un copil intelegator, care nu se arunca pe jos, nu plange si nu tipa.. e f bine sa invete sa fie chibzuita. fetita mea are 22 de luni doar, si cand mergem in super market ce imi cere.. aia ii i au. noi suntem la inceput si imi face placere sa vad ca isi doreste anumite lucruri :)

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Si tata l-a invatat pe fratele meu cu bani de buzunar,ii dadeam cate 20 lei pe zi,uneori si mai mult,iar acest lucru i-a stricat destul de mult,noroc ca el de multe ori nu ii cheltuia pe prostii,ii punea la pusculita :).Plus ca poti sa ii ceri orice,sau sa ii vorbesti despre orice,mai putin bani,cand vine vorba de bani face destul de urat...

eu am fost crescuta altfel,pentru ca am stat la matusa mea,dar imi aduc aminte ca si eu imi doresc in scoala generala sa am cativa banuti pentru a ma duce la bufet ca celelalte fete.Pentru mine a fost doar un moft,mai tarziu mi-am dat seama ca nu vroiam decat sa le imit pe acele fete,chestie care nu mi-a placut prea mult.
    Eu cred ca faza asta cu banii la copiii de scoala generala este doar un moft datorita varstei lor si datorita altor copiii care categoric sunt mult mai avansati cu tehnologia decat eram noi pe vremuri :))
    Daca as avea un copil probabil ca i-as dat acolo 5 lei ca sa nu se simta prost :),in rest i-as lua eu pachet :)

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Cand fetita mea o sa mearga la scoala o sa ii pun pachetel de acasa pentru a sti sigur ce manaca. Cu banii la scoala nu sunt deacord pentru ca nu stii ce isi cumpara copilul. Sunt cazuri de copii in clasa a treia care vin la scoala cu bani si cumpara tigari si bauturi. Nu sunt deacord cu acei parinti care ofera bani copiilor .

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Pe vremea cand fiu-meu era prin clasa a 2-a primea cam $5/sapt daca bifa ca a facut toate activitatile pe care i le listam eu pe un orar zilnic. A tinut cateva luni, apoi ne-am plictisit atat noi, parintii, cat si el.
    Acum baiatul e in clasa a 7-a, dar nu primeste o suma constanta ca si bani de buzunar. Imi cere ceva maruntis ici-colo, cand merge vara in parc cu alti copii, sau cand merge la party-uri organizate sau in excursii. In rest pt scoala nu-mi cere findca nu are ce sa-si cumpere acolo, iar autobusul il ia din fata casei si-l lasa in curtea scolii, deci nici pe drum nu exista tentatii.
    La momentul actual sursele lui de venit sunt:
    - banii primiti cadou de zi de nastere/onomastica/Craciun
    - banii primiti pe diferite munci prestate in jurul casei, care in mod normal nu sunt responsabilitatea lui (de ex: taiatul ierbii, stransul frunzelor, lopatat zapada)
    O parte din acesti bani ii tine in contul lui la banca, iar o parte ii are cash acasa, din care foloseste cand vrea sa-si mai cumpere una-alta... bicicleta, joc Wii, carti, accesorii la haine.
    Ma consider un parinte norocos fiindca la acest capitol nu am probleme cu copilul.
    Clasificarea "necesitate sau moft" eu zic ca depinde de mai multi factori: de varsta copilului, de suma ceruta, de produsul cumparat, etc. La mine cam 80% din cazuri au fost necesitate, ca la moft ii tai macaroana urgent.
    Modificata de mama leone; 12.12.2011 la 17:43:52.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari