Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miru_iri's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2012
    Postari in forum
    37

Are 4 ani si e indragostit!

Iremediabil as zice :) este tare simpatic, cum vine de la gradinita ma pune sa o sun pe mamica "iubitei" lui ca sa vb cu ea la telefon. Prietena si-a facut-o la gradinita, din fericire si ea ii impartaseste sentimentele (deocamdata). Ma pune aproape zilnic sa cumparam o floare sau biscuiti, orice atentie pentru Sophia, prietena lui de la gradi. Mi-a povestit educatoarea ca nu poate sa ii desparta si ca trebuie sa fie atenta sa ii aseze unul langa altul la toate activitatile, si mi-a mai povestit ca i-a surprins pupandu-se la baie. Taticul fetei nu e prea incantat, cand ne intalnim la gradi si isi iau afectuos la revedere el ii opreste si o ia pe fetita aproape smucind-o. El nu intelege de ce taticul ei reactioneaza asa si intr-o zi m-a intrebat daca este un om rau? Cele care ati avut baietei indragostiti la varste atat de mici, cum ati procedat? Nu stiu cum ar trebui sa ma port in situatia asta, instinctul mi-a spus sa am rabdare si sa il ascult cand imi povesteste fara sa fac mare caz de situatie. Oare am procedat corect? Ma gandesc cu groaza la ziua in care ea nu-l va mai iubi pe el si il va iubi pe altul? O gramada de probleme cu copiii astia dom'ne

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Taticul fetitei este cam deplasat in comportament. Cam de pe la 4 anisori, unii chiar de pe la 3 ani si jumatate, incep sa manifeste interes fata de parteneri de joaca de sex opus. Nu e dragoste in adevaratul sens al cuvantului, fii pe pace. Ei doar reproduc comportamente si manifestari pe care le surprind in jur (la televizor, in familie, pe strada, intr-o anumita comunitate, etc.) si prin care incearca sa ajunga la acelasi nivel dse acceptare ca si adultii cu care interactioneaza. Cu alte cuvinte, dupa cum ar spune americanii - what monkey sees, monkey does.. Maimuta ce vede, face..

sadia
    Guest
    Barbatii nah..............fii pe pace.Tu lasa copilul in pace ,e iubitor ce vrei.....lasa-l sa fie.
    Si cand te intreaba copilul de ce se comporta tatal asa ,nu stiu scuza-l intr-un fel.....

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    trebuie sa fi alaturi de el si sa nu razi cum au multi parinti tendinta sa o faca involuntar daca o sa razi de el ca e indragostit data viitoare cand v-a avea o asemenea experienta se va feri sa-ti mai spuna sau sa-ti ceara ajutorul,iar atunci cand fetita nu-l va mai iubi explicai ca asa e iubirea,spune-i ca daca nu mai sunt impreuna inseamna ca nu se potrivesc asa cum se potrivesc mami si tati si ca v-a gasi fetita potrivita candva.

mada_lyna
    Guest
    eu nu pot sa te sfatuiesc deloc caci fi-miu are doar 3 ani,e mai pusti decat al tau :)))))0,dar m-a amuzat rau de tot ce si cum ai scris. mie mi se par draguti ....dar cred k are doar o afinitate pt ea. e ca si la adulti: de unii oameni ne place din secunda 1 si pe altii nu-i suportam din secunda zero.
    sa stii ca si Robi are tendinta de a proteja fetitele cu care intra in contact, vrea sa se joace cu ele, sa le arate ce jucarii are.... sau dk vreo fetita mai mare k el( de 6-7 ani de ex) il ajuta cu ceva,le multumeste asa, mai .... lung, se rusineaza putin....sunt ff draguti.
    lasa-i in pace! sa iubesti cu atata inocenta, e ceva....

kon
    kon este offline.
    Floricica Nou Venita kon's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.03.2013
    Postari in forum
    1
    :) Se spune ca sentimentele astea de "gradinita" sunt cele mai pure si reale.Se prea poate!
    Fetita mea cea mare a e "prinsa" de acelasi baietel de cand erau colegi, in grupa mica.Acum merge la pregatitoare, nu mai sunt colegi, dar ea nu il uita.Ba isi face si planuri de viitor care il includ, bineinteles... :)
    Si cea mica are o pasiune de-asta, si pe deasupra e si geloasa, ca baietelul e curtat si de alte fete :))
    Dar ea il place atat de tare ca e dispusa chiar sa-l imparta cu celelalte, cata vreme ea e "prima dintre ele".
    Asta a spus ea! La cei 5 ani ai ei e amuzant...mai tarziu...vom vedea!
    Eu si celelalte mamici ne amuzam de situatie.Nici nu vad de ce am actiona in acest sens, sau de ce am deveni agresive( ca taticul din povestea ta).
    Pe masura ce cresc isi vor da seama singuri cam cu ce se papa dragostea asta, vor trece si prin toate fazele ei, ca noi toti.La varsta asta, e chiar induiosator sa-i vezi "indragostiti".

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    e foarte amuzant ce povestesti dar trebuie sa tratezi totul cu cea mai mare seriozitate cand vorbesti cu el. in nici-un caz nu trebuie sa refuzi sa cumperi ce vrea el pentru fetita, poti eventual sa-i propui altceva in caz ca ce vrea el e deplasat. tocmai pentru ca sentimentele sunt asa de puternice si pure, va fi greu cand fetita nu-l va mai iubi sau va aparea alt baiat. gelozia si suferinta sunt la fel de puternice. atunci sa fii langa el, sa-i spui ca il intelegi, sa-l ajuti sa treaca mai repede peste lucrul acesta zicandu-i ca oamenii mari se mai si despart pentru ca nu se mai potrivesc, eventual dandu-i si exemple de la televizor, poti sa-i distragi atentia. mult succes cu iubaretii!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari