Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806

Stimularea bebelusului cu nevoi speciale

Cu siguranta, parintii unui copil cu nevoi speciale vor incerca sa recupereze tot ce se poate cat mai devreme, vor interveni cu terapii si cu metode alternative pentru ca fetita sau baietelul lor sa isi atinga potentialul maxim. Cu cat mai devreme, cu atat mai bine.
    De aceea, fiind mama unei super dulci fetite cu mari nevoi speciale, ma intereseaza tot ce as putea face pentru ca Ecaterina sa progreseze atat fizic cat si psihic.
    Orice terapie (kinetoterapie, meloterapie, aromaterapie, etc.), orice jucarie (in special cele luminoase, muzicale, cu oglinzi incorporate), orice terapie medicala alternativa (medicina naturista, homeopatie) pot fi de ajutor si merita incercate.
    Eu am incercat ceva de genul acesta- Stimularea bebelusului
    CAti are 4 luni si jumatate si face progrese mari, avand in vedere diagnosticul ei.
    Desigur, mamicile copiilor mai mari au si mai multa experienta, si mai multe sfaturi de impartasit. Eu sunt deschisa la orice sugestie din partea parintilor cu experianta si a educatorilor speciali.

Floricica Nou Venita nicavictorita's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2008
    Postari in forum
    225
    buna,raluca!
    sa-ti traiasca printesa si puiul mai mare.sunt mama unui baietel cu sd,am gasit niste informatii despre stimularea senzoriala a bebelusului,sper sa te ajute.pe langa asta stiu,ca in perioada in care baietelul meu era bebe,gasisem niste filmulete pe youtube despre stimularea pe etape de varsta ,a bebelusului.poti sa le cauti,daca nu le-ai gasit deja...
    tot respectul meu pt felul in care ai abordat cresterea unui copil special.asta o va ajuta sa ajunga departe.acceptarea si iubirea sunt cele mai importante pt un copil.vroiam sa te intreb,unde as putea gasi ceaiul de rooibos?

"CINE SUNT BENEFICIARII STIMULARII SENZORIALE

Copiii cu deteriorari senzoriale severe sau probleme neurologice (autism, ADHD, Sindrom Down) . Copiii cu dificultati perceptuale sau disfunctie de integrare senzoriala precum si copiii cu dizabilitati severe/profunde utilizatori de scaun rulant care nu a au activitate motorie grosiera pot deasemenea beneficia de ‚€œcamera senzoriala‚€Ě.

CAMERA SENZORIALA INCLUDE DE OBICEI :

1. Efecte de lumini cum sunt proiectoarele care disperseaza lumina in toata camera, lampi, spoturi luminoase, panouri cu stelute, figuri fosforescente(luminoase), lumini de Craciun (instalatii). Acestea pot fi cel mai bine vazute daca camera este complet in intuneric. Copii care au epilepsie este necesar sa fie monitorizati cu atentie.
    2. Activitati senzoriale : suflatul baloanelor de sapun, pictatul cu degetele, folosirea plastilinei.
    3. Experiente tactile cum sunt : atingerea si simtirea mingiilor de bumbac, acoperirea cu diverse materiale textile de contexturi diferite, pene si hartia satinata.
    4. Itemi care sunt cauza si efect : cum sunt : folosirea schimburilor care permit copilului sa controleze itemii din mediul sau si jucarii care ofera efecte vizuale care vibreaza, fac zgomot sau pot fi simtite tactil.
    5. Itemi moi pe podea cum sunt blana de oaie, perne, scaune cu bile.
    6. Itemi aromatici care pot fi utilizati in aromoterapie, uleiuri si substante racoritoare(folosirea unor esente care calmeaza si stimuleaza
    7. Efecte sonore cum ar fi muzica pentru copii, sunete din natura sau cum ar fi ale unor animale. Selectati ritmuri muzicale cu o varietate de tonuri, ritmuri .
    8. Experiente de testare a diferitelor gusturi folosind mancaruri si bauturi diferite;

MATERIALE PE CARE LE PUTETI FOLOSI PENTRU STIMULAREA SENZORIALA

STIMULARE VIZUALA
    1. Acvariu
    2. Lampa care face bule
    3. Lumini negre
    4. Proiector
    5. Lumini din fibre optica
    6. Lumini cu aprindere intermitenta(decoratiuni pom de Craciun)
    7. oglinzi care nu se sparg
    8. Forme care reflecta lumina
    9. Hartie staniol
    10. Televizor cu DVD si video
    11. Mingi si jucarii care se aprind
    12. Jucarii di fibra optica
    13. Minge de discoteca
    14. Moristi si jucarii care se invart
    15. Coarda elastica
    16. Lipici stralucitor
    17. Baloane de sapun

STIMULARE AUDITIVA
    1. Bete de ploaie
    2. Clopotei
    3. Muzica de relaxare
    4. Xilofon
    5. Perna cu radio
    6. Truinghi, tamburina toba
    7. Boxe
    8. Sunete din natura
    9. Mingi care tipa
    10. Jucarii muzicale
    11. Clopotei de usa

STIMULARE OLFACTIVA
    1. Stativ cu mirosuri diferite
    2. Lotiuni
    3. Uleiuri esentiale
    4. Spray de corp
    5. Arome revigorante
    6. Ulei de masaj
    7. Perne mirositoare
    8. Aroma de camera

STIMULARE TACTILA
    1. Placute tactile
    2. Tigla
    3. Pensule
    4. Pamatuf ,perie de masaj, pensula de unghii, pensula vegetala, pensula de pictat
    5. Lufe si bureti
    6. Kush ball
    7. Manusa de masaj
    8. Roca vulcanica
    9. Inele
    10. Jucarii cu varfuri ascutite
    11. Bile tactile colorate
    12. Mingie mica agatata de un elastic
    13. Jucarii vibratoare
    14. Scaun de masaj
    15. Blana de oaie
    16. Sac de dormit
    17. Rola de pictat
    18. bucata de material incalzit
    19. Punga de gheata
    20. Masca de fata
    21. Saltea cu apa
    22. Perna vibratoare
    23. Aparat de masaj
    24. Mingi care se pot strange
    25. Plastelina
    26. Rola din material pufos
    27. Bandaje diferite
    28. Pamatuf de curatat praf
    29. Perne cu bile
    30. Veste cu greutate
    31. Lada cu nisip
    32. Vopsele de pictat cu degete
    33. Mingi de bumbac
    34. Pene
    35. Cutii cu orez"

Multa sanatate!

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Wow! Ce raspuns fain si complet! Multumesc! am acum o multime de idei...super!

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Eu ceaiul il am din Olanda, primit cadou (acolo l-am si descoperit)- singurul loc unde l-am vazut in Romania este aici- Tea Mug. Pun pariu insa ca il gasesti si in alte parti mai ieftin...un Plafar sau o Farmacie Naturista, de pilda. Merita sa incersi. Insa pt copii cu SD, neurologul mi-a spus ca ceaiul verde se potriveste cu o gena specifica trisomiei 21. Daca baietelul tau (care am citit ca merge f bine, bravo din toata inima) ar tolera ceai verde, merita sa il incerci si pe acesta.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Uite si acest articol interesant- nu stiu daca ai dat de el- http://www.nytimes.com/2011/07/31/ma...pagewanted=all

Membru inregistrat la
    10.11.2008
    Postari in forum
    225
    il voi cauta in farmaciile naturiste.stii cumva ce fel de ceai verde ar recomanda NPI -ul tau?citisem-pe blogul tau-ca ceaiul verde e recomandat la cei cu SD,dar imi era frica de teina, deasta te-am intrebat de rooibos....voi intreba si NPI-ul nostru cand ajungem la ea.eu tratament NPI,nu-i mai dau de la 1.4ani.de la 5 luni pana la 1.4 ani i-am dat tot ce mi-a dat NPI,dar am realizat ca copilul meu nu are o problema neurologica,asa-i el,plus ca tratamentul pe termen lung afecteaza ficat,rinichi,stomac....ma uit la copii mai mari ca al meu 13-14 ani,toti au probleme de sanatate....eu ii dau doar naturiste si homeopate.ulei de peste ia de la 1.2ani chiar si vara in doza injumatatita.cum te descurci cu 2 copii mici,atat de mici?ai ajutor?Articolul nu-l gasisem pana acum,merci!

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Dr neurolog a mentionat ceaiul verde intr-o discutie despre medicamentele ce ar putea stimula activitatea mentala...pt ca am intrebat-o eu. Trisomia 13 e muuult mai grava decat 21, in sensul ca mortalitatea e mult mai mare si retardul mult mai profund, insa depinde si de cazurile particulare. Cati, de pilda, se rostogoleste deja de pe burta pe-o parte, aproape pe spate cu putin efort, si face si alte progrese vizibile. Dar nu e regula, ci exceptia.
    E ff greu cu 2 asa de mici- Silviu e f soloicitant, si in ultima vreme me simt vinovata ca, din cauza oboselii mele si a energiei lui debordante il cam reped. Amandoi se scoala noaptea, Cati mai mult ca S., iar ziua e plin de energie- pe care eu nu reusesc sa o consum intotdeauna in mod constructiv. Ca ajutor, mai vine maica-mea 1 zi jumate pe luna...si cam asta e, eu si sotul. noroc ca e un tatic f implicat :)

Membru inregistrat la
    10.11.2008
    Postari in forum
    225
    Muuuulta putere si rabdare iti doresc! Ma bucur atat de mult cand aflu ca niste copii care sunt "condamnati" de o eticheta genetica, arata ca nu prea se incadreaza pe acolo pe unde arata statisticile. M. s-a rasucit tarziu,pe la 10 luni,dar de la 9 luni jumate mergea de manute...in general copii mai speciali,care-s acceptati de parinti asa cum sunt,si care pur si simplu ii iubesc ,si numai pierd timp cu :vai,de ce mie?","ma chinui degeaba,oricum nu va iesi nimic...",fac progrese uimitoare. pot spune ca si M e o mica exceptie,dar are nevoie de ajutor acum(logopedie)pe care nu reusesc s-o acopar,financiar vorbind...Ma uit ca Silviu,e mai mic decat M,si ma gandesc si la Cati,atat de mica.......Chiar si asa ,banuiesc ca sotul merge la servici,deci te ajuta doar cand e acasa-ca al meu-,.....toata admiratia si respectul meu!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de nicavictorita Vezi mesajul
    unde as putea gasi ceaiul de rooibos?
    daca nu il gasesti in Ro in plafar, lasa-mi un mesaj privat cu o adrtesa si ti-l trimit de aici.

Membru inregistrat la
    10.11.2008
    Postari in forum
    225
    l-am cumparat deja de la plafar cu 5 lei.merci frumos!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    cu placere, aici se gaseste in supermarketuri, eu habar nu aveam pentru ce e bun....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari