Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita monicaholling's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2009
    Postari in forum
    1
    pentru cei ce au copii cu acceasi problema as vrea sa ii informez despre o noua metoda (nechirurgicala) de tratament. nu stiu daca se practica in Romania - eu locuiesc in Marea Britanie - dar merita sa incercati.

Se numeste Metoda Ponseti si consta in aplicarea de ghipsuri corective timp de saptamani sau luni, urmata de purtarea unor chetute speciale, cu bara de metal intre ele. Avantajele metodei sunt urmatoarele - 1. nu exista riscurile asociate cu chirurgia 2. corectarea se face peste o perioada mai indelungata, ajutand cresterea piciorului in pozitia corectata (chirurgia rezolva problema pe moment dar cu cresterea piciorului creste sansa de recidivare, adesea necesitand multiple interventii) 3. se poate aplica in functie se severitatea cazului, deci daca forma este mai usoara lucruruile se pot corecta fara prea multa durere de cap.

Informatii mai detaliate pe siteul http://www.ponseti.org.uk/ - din pacate in limba engleza.

Fetita mea a fost tratata prin aceasta metoda (in sistemul medical de stat - deci nu e o metoda fantezista a unor sarlatani) si picioarele i s-au indreptat foarte bine, acum fiind la stadiul ghetutelor cu bara.

Floricica Nou Venita ami24's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.06.2008
    Postari in forum
    92
    Am intrat intamplator pe acest topic deoarece nu am copii , imi doresc si de aceea postez la topicul de mai sus. Am citit ce ati scris despre acesta metoda, si vreau sa va spun ca se practica si la noi.
    Am un nepotel din sora care s-a nascut anul trecut pe 1 ian chiar in noaptea de Revelion. La nastere doctorita pediatra a observat o anomalie la picioruse urmand sa-i dea un diagnostic (ulterior nu era corect), ca apoi sa se stabileasca acest diagnostic de varus equil. S-a chinuit cu aceste gipsuri si ghetute foarte mult urmand ca in cele din urma sa fie operat.Se corectase putin dar nu suficient.si era un chin si pt baietel caci acum ii vine f. greu sa indoaie si genunchiul cu pricina (din cauza gipsului nu a indoit niciodata).
    Operatia a facut-o in doua etape si acum e bine, merge cu un chef .....
    Ceea ce am vrut sa zic este ca acest varus nu e la fel de grav la toti copii (sora mea a vazut forme groaznice in spital), si la unii merge numai cu aceste gipsuri si ghetute.
    Multa sanatate tie si copilului tau!

nad
    nad este offline.
    Floricica Nou Venita nad's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2009
    Postari in forum
    6
    baietelul meu s-a nascut cu spina bifida si cu un piciorus varus equin. nu i-am pus gips, mi s-a parut destul de complicat - fiind si greu pt piciorusul lui si stiu ca tb schimbat doar la anumite perioade de timp, deci ar fi fost mai greu cu spalatul - asa ca mi s-au recomandat orteze. ortezele sunt mult mai usoare, fiind din plastic si e adevarat ca i le-am tinut ceva timp, un an le-a purtat permanent, i le scoteam la spalat doar, iar urmatorul an doar noaptea. dupa care piciorusul si-a revenit. acum are 4 ani si jumatate si cand i-am facut ghetutele ortopedice ultima data , ortopedul nici nu m-a crezut ca a avut varus equin.

Floricica Nou Venita macovei anca's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.08.2008
    Postari in forum
    127
    off,fetelor,acesti micuti au avut un noroc extraordinar.
    am si eu o rugaminte,ati mai auzit sau vazut pe undeva la varus equin [dupe 3 operatii] implantare de suruburi?
    daca da va rog sa ma ajutati sa i-au legatura cu aceea persoana pt a discuta. nu stiu de ce am senzatia ca copilul meu....a fost primul si ultimul .

bb
    bb este offline.
    Floricica Nou Venita bb's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.06.2009
    Postari in forum
    1
    Ghetutele cu bara sunt ghete ortopedice fixate intre ele cu o bara metalica, atela Denis-Browne. Desi sunt convinsa ca rezolva problema cu pozitia picioruselor, sunt ADEVARATE INSTRUMENTE DE TORTURA!!! Pentru cei care inca nu le-au incercat, va fi groaznic, atat pentru copilas, cat si pentru voi. Piciorusele nu se pot misca decat impreuna si limitat, copilul de-abia scapat din gips o sa urle de disperare...Ghetutele ies foarte des iar doctorul va va spune, ca si mie probabil sa le puneti iar si iar. Pielea se roade in zonele cele mai solicitate, iar tu trebuie sa-i pui piciorusul ranit inapoi in ghete, pentru ca trebuie sa le poarte zi si noapte...La inceput nu se poate intoarce in somn si numai somn nu va fi acela pentru toata casa.
    Insa exista o alternativa si sunt furioasa ca medicii n-o recomanda! In cealalta parte a lumii s-a inventat de mult o bara mobila, se numeste Dobb's Bar, care ii permite copilului sa miste mult mai mult piciorusele, poate sa se intoarca, poate chiar sa mearga de-a busilea cu ea! Cautati pe internet http://www.markellshoe.com/. Noi de-acolo am cumparat, ne-a ajutat o prietena stabilita in SUA si ne-a costat de trei ori mai putin decat nenorocita aia de atela Denis-Browne, cumparata din Romania, de la Ortotech (care ne jupoaie de bani). Merita toate eforturile s-o obtineti, veti avea un copil mult mai fericit. Sau poate aduce cineva in Romania si eu inca nu am aflet, cine stie? Mult succes!

Floricica Nou Venita ciderellla's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.11.2009
    Postari in forum
    1
    buna am un baietel de 1 an si 4 luni si are aceeasi problema varus equin si acum e la stadiul de ghetute dennis brown am vazut aici ca ai posta in site anume ghete doobs bar
    te rog frumos cum pot face si eu rost de ele si cam cat ma costa nu mai pot sa supot dennis brown simt ca innebunesc cu ele multumesc

Floricica Nou Venita monique1326's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2007
    Postari in forum
    2
    un filmulet despre Metoda Ponseti,(tradus in romaneste) aici:

Floricica Nou Venita cristina97's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.08.2009
    Postari in forum
    25
    Sunt mamica unui baietel de 9 luni nascut cu varus equin sever! Am corectat prin metoda ponsetii!!!!Acum purtam 2 tipuri de orteze denis - noaptea si orteza glezna picior -ziua!!!!!!!! Va pot ajuta cu informatii referitoare la doctori, metode de procurare orteze gratis(prin casa de asigurari), cum s-a comportat bebe si multa intelegere!!!! lasati-mi mesaj!!! Este o problema care cere multa rabdare si multa sustinere din partea familiei!trebuie sa stiiti ca este o problema rezolvabila si ca daca se incepe mai devreme ,cu atat mai bine pentru bb!!!!

Multa bafta!!!!
    Va pupic!!! Multa sanatate!!!!

Floricica Nou Venita nica7's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.03.2006
    Postari in forum
    9
    Buna Cristina
    Si eu am nascut un baietel cu diagnostic varus equin la piciorusul stang. Avem 5 sapmanani am fost la ortoped in Bacau si nu suntem multumiti de rezultate dupa 3 aparate ghipsate. Am fost la Bucuresti la d-l doctor Thiery si vom incepe metoda Ponseti. Sper sa tinem legatura si poate ne si vedem cand vin la Bucuresti ( voi veni in fiecare saptamana vinerea)

Floricica Nou Venita cristina97's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.08.2009
    Postari in forum
    25
    Oricand cu placere nica7 !!!!Intru mai rar acum asa ca de aceea raspunsul intarziat lasa-mi un mesaj cu adresa de mail!

Pup! MUlta sanatate!

Floricica Nou Venita countesa's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.07.2007
    Postari in forum
    5

Ghetute fara bara pt.varus equin

Buna ziua.Am o fetita de 2 ani si 8 luni care s-a nascut cu varus equin la ambele picioare.Am tratat-o si am fost cu ea tot la Cluj iar acum la ultimul consult din iunie ne-a spus doctorul ca trebuie sa poarte pe timpul zilei ghetute fara bara ortopedice.Daca ma puteti ajuta cu un sfat de unde pot cumpara aceste ghetute,Mentionez ca noaptea si la amiaza doarme cu ghetute cu bara dar in timpul zilei ii trebuie ghetute fara bara.Multumesc

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari