Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita banu alida's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    1
    Diferenta dintre aceste cuvinte este mare.Sunt copii cu handicap.copii cu dizabilitati si copii cu nevoi speciale.Ce diferenta este intre cuvinte?Am cautat cuvinte ce nici nu exista explicat la dictionar medical.atunci de ce se numeste dictionar medical?

Floricica Nou Venita adituca's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2008
    Postari in forum
    66

Moderator Floricica Novice valye's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Buna dimineata. O sa incerc sa fac o scurta prezentare a acestor termeni care v-au creat confuzie. Handicapul este dezavantajul social ce rezulta din urma unei deficiente sau dizabilitati. Am sa va dau exemplul unei persoane ce se afla imobilizata in fotoliul rulant, persoana ce nu are alta problema conexa de sanatate decat cea prezentata. Initial, persoana are doar o deficienta locomotorie, insa obstacolele intalnite in mediu fac ca acel individ sa aiba un handicap (bordurile sunt prea inalte si peersoana nu poate cobori cu scaunul pentru a efectua diverse activitati, nu exista pante pentru accesul in diferite institutii, etc). Handicapul inseamna deci imposibilitatea de a efectua activitati conforme cu varsta, sexul persoanei, interesele acesteia, imposibilitate datorata si obstacolelor prezente in mediul inconjurator. Dizabilitatea reprezinta o insuficienta a persoanei, datorata unor maladii ereditare sau dobandite pe parcursul vietii. Spre deosebire de handicap, termen care indica si un caracter de permanenta al afectiunii, se considera ca dizabilitatea poate avea si un caracter temporal, poate persista o perioada de timp. Sintagma "copii cu nevoi speciale", in prezent termenul uzitat este "copii cu cerinte educative speciale" (copii cu C.E.S) face referire la aspectul educational, desemnand copiii care din diverse motive (deficiente, mediu dizarmonic sau viciat) prezinta manifestari de inadaptare la cerintele scolii. Sper ca v-am putut fi de folos.

Floricica Nou Venita adituca's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2008
    Postari in forum
    66
    Multumesc, @valye, pentru mine e muuult mai clar acum!

Moderator Floricica Novice valye's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Cu multa placere, ma bucr ca v-am fost de folos.

Floricica Nou Venita angelo95's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.12.2009
    Postari in forum
    4
    La copilul meu ia facut ilegal protectia copilului cu scola impreuna certificat de copil cu probleme si handicap si este mai normal ca altii. Este lege si ordonanta ce anume este handicap nevoi speciale este definit exact care sunt criterile de handicap si nevoi speciale .Si pe siteul Min muncii si sanataii este . Profesorii care sunt elevii nelinistitii comanda certificat de nevoi speciale si handicap ca ei primesc bani in plus pe asta .Statul are interesul sa ai integreze in scoala de masa dar ei fac ce vor dar nici nu al sedez are efecte negative si reactii adverse si nu necesita este ok

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari