Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita marialena's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2009
    Postari in forum
    4
    Aici putem sa ne impartasim parerile si sa ne sfatuim legat de boala copiilor nostri. Eu am o fetita operata si cine vrea poate intra sa discutam si sa ne impartasim suferintele si nu numai. Va astept.
    -->

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Buna, eu am o fetita dar nu avem probleme de sanatate dar am intrat si am vazut albumul tau si pot sa-ti zic ca ai un copil superb, o fetita gingasa si frumoasa asa cum numai in reviste poti vedea. Imi pare rau ca ati avut probleme dar acum sper ca totul e bine. Poate ar fi bine sa ne spuneti povestea voastra, cum ati decoperit boala la inimioara, cand, cum se numeste, ce ne recomanzi si sigur vom avea ceva de invatat. Va doresc sanatate si va pup.

Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Ceea ce scrie mai jos este de fapt un mail pe care l-am primit, nu stiu daca este adevarat dar merita sa incercati daca aveti probleme sau cunoasteti pe cineva care credeti ca i-ar fi de folos. "important: operatii gratis pentru copii
    in atentia parintilor care au copii cu probleme cardiace
    in acest moment exista in israel o clinica medicala ce are o fundatie independenta ce strange fonduri internationale pentru a plati operatii de cord pentru copii , in acest moment sunt stranse fonduri enorme pentru cazurile din romania. . . Daca stiti parinti disperati ai caror copii necesita interventii chirurgicale pe cord, trimiteti-le acest mesaj. El poate salva viata unui copil! Site-ul fundatiei este :
    http://www. Saveachildsheart. Org/>
    controlati-l singuri sau se poate suna la redactia radio romania cultural unde se pot cere detalii. Se asigura costurile pentru operatia in sine, tratament complet pre si post operator, cazare pentru un parinte. Parintele si copilul platesc doar biletul de avion dus-intors! ! ! Aceasta stire s-a difuzat pe 28. 05. 2009 ora 13. 20 la emisiunea - stiinta in cuvinte potrivite - rubrica medicala - care se difuzeaza in fiecare zi dupa stirile de la ora 13. 00

stirea este foarte serioasa si verificata! ! ! ( redactori si prezentatori sunt corina negrea si dan manolache )"

Membru inregistrat la
    15.11.2009
    Postari in forum
    4
    Multumesc frumos pt complimente. Intr-adevar este o fetita superba si pe cat e de frumoasa ,pe atat e de cuminte. Am avut ghinionul ca la nastere sa fie diagnosticata cu suflu sistolic [asta multi copii o au dar la majoritatea dispare dupa un timp] ,avea saturatie mica la oxigen si se invinetea in jurul guritei mai ales cand manca. A 4-a zi de la nasyere ne-au trimis la cluj pt investigatii find suspecta de malformatie congenitala la inima,aici la alba iulia neavind aparatura adecvata. La cluj a fost diagnosticata cu stenoza pulmonara valvulara,adica,valva care ducea sangele la plamani era foarte ingustata. Ne-au trimis acasa o luna spunand ca , cum creste ar trebui sa i se mai largeasca,din nefericire la ea s-a ingustat mai tare si inima fortand sa pomeze sangele pe acolo i -sa ingrosat si muschiul inimi. Nu am vrut sa mai ramanem la cluj si ne-am interesat de tg mures auzind ca acolo sunt cei mai buni cardiologi mai ales pt copii. Am reusit sa luam legatura cu ei si la 2 sapt ne-am internat. Pe data de 9 iunie avand 2 luni jumate fetita mea a fost operata pe cord deschis,o experienta si o suferinta pe care nu o doresc nimanui sa o cunoasca. Medicii de acolo sunt niste oameni extraordinari ,si nu numai medicii,tot personalul. Trebuind sa ii taie si din muschiul inimii care era ingrosat i s-a pus un shunt ajutator ca sa ajute inima pana isi revine sa pompeze sangele mai usor. Din fericire shuntul se inchide singur dar are nevoie de inlocuire de valva pt ca atat i-a fost de stenozat incat i s-a pus numai un petec si acum trebuie inlocuit,inca nu stim cand ,abia dupa ce se inchide shuntul,deci inca o operatie pe cord deschis,dar am credinta si situ ce medici sunt acolo asa ca sunt optimista. Daca stiti pe cineva cu probleme recomand tg muresul fara nici o ezitare,dr suciu horatiu,sa-i dea d-zeu numai bine. Asta e povestea noastra. Asteptam mesajele voastre sau intrebari daca aveti.
    -->

Floricica Nou Venita rebecca2's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2010
    Postari in forum
    14

Zambitor buna

vreau sa te contrazic in legatura cu operatii gratis in ....nush unde.eu am fost in situatia de a alege intre sa-mi las fata sa moara dupa medicii din romania sau sa bat din usa in usa ptr a cere ajutorul.normal ca am ales ultima varianta si uite dupa atatea umilinte indurate REBECA traieste contrar spuselor medicilor din mures,cluj,bucuresti

Membru inregistrat la
    27.02.2010
    Postari in forum
    14
    Citat Postat de marialena Vezi mesajul
    Aici putem sa ne impartasim parerile si sa ne sfatuim legat de boala copiilor nostri. Eu am o fetita operata si cine vrea poate intra sa discutam si sa ne impartasim suferintele si nu numai. Va astept.
    buna.poate ai auzit sau vazut ceva pe ici pe colo .sunt mama lui REBECA o fetita de 1 an si 7 luni acum care traieste mainilor fermecate a medicilor din spania care sau riscat operando ,si care timp de 9 ore au luptat ptr ai da o noua sansa la viatza.dar in fine a iesit bine.problema se pune ca banii astia nu sunt destui niciodata.si desi am apelat la toata lumea nu mai pot spera sa strang 5000 euro.povestea noastra e lunga.timp de 1 an am umblat pe la medici prin toata tara,mereu am fost amanate,si in cele din urma sami zica cu parere da rau e prea trz,nu se mai poate face nimik.REBECA a inceput sa se cianureze la nas,guritza,ochisori.am crezut ca ,cade cerul pe mine.o consolare de la un dr.LASA CA MAI AI DOI COPII.AIA DA CONSOLARE am intr-adevar inca 2 copiidar,aia nu inseamna ca trebuie sa o las sa moara.si iata toata lumea se mira ca traieste.prin ce am trecut doar noi si bynul d-zeu stie
    am primit o noua sansa la viatza.cazuri ca mn sunt multe dar nimeni nu face nimik.nici macar sfaturi.de aceea mi-am propus sa caut mame disperate ca mn si sa le ajut sa gaseasca o cale spre insanatosire a copiilor

Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Rebecca uite aici un site despre unul din cazurile de copii operati in Israel: Copil roman cu malformatii cardiace congenitale operat cu succes in Israel. Incearca si suna la radio si verifica daca este adevarat, nu ai nimic de pierdut...eu nu am facut decat sa postez mailul ce l-am primit eu nu am verificat daca e adevarat sau nu, multumesc lui Dumnezeu nu avem probleme de genul acesta dar am vrut sa-l pun aici ca daca e adevarat poate salva viata macar a unui copil. Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si fetitei tale dragalese si tie.

Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Am dat acum o cautare pe google si am gasit multi copii operati la inima in Israel...eu zic ca e adevarata stirea...merita sa incercati. Sa va ajute Dumnezeu. http://stirileprotv.ro/stiri/social/...de-spital.html - cititi aici mesajele scrise jos dupa stire sa vedeti ce zic mamicile care au fost in Israel cu copiii
    O alta poveste http://www.erd.ro/article/3193%26pageno=1
    Modificata de cristina16; 29.06.2010 la 00:03:08.

Membru inregistrat la
    15.11.2009
    Postari in forum
    4
    sincer imi pare rau pt cate ati indurat.fetita mea precum ai citit a fost operata la mures dar eu nu ma pot plange de medicii de acolo si am vazut intr-o luna jumate cat am stat acolo ce fac si cum se poarta cu pacientii si pt asta jos palaria pt ei.sper sa rezolvati si restul problemei si sa va dea D-zeu multa sanatate.e o dulcica Rebecca.pa pa.
    -->

Membru inregistrat la
    27.02.2010
    Postari in forum
    14
    nu stiu ce sa mai zic.nu vreau sa contrazic pe nimeni.problema e ca rebeca a fost operata si eu nu dispun de suma de 5000 de euro cu care sunt datoare.si incerc din rasputeri sa ma fac auzita dar parca toata lumea nu aude si nu vede disperarea mea.am ajuns la acapatul puterilor,as pune si eu o poza dar nu stiu cum.parca imi pierd mintile

Floricica Nou Venita acmim's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    1
    Buna

Si copilul meu s-a nascut cu un defect congenital cardiac si de aceea am infiintat o asociatie non-profit a parintilor care au copii cu defect congenitale cardiace - Asociatia Copilul Meu Inima Mea. Am lansat deja un site cu informatii traduse in romana de pe o platforma europeana de informare pe aceasta tematica. Doresc sa ajut cu informatii si sa formam o comunitate in Romania si sa ne sustinem reciproc.
    Va astept pe site si sa ne contactati!

• + Raspunde
    load
    Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari