Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita conty's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.05.2009
    Postari in forum
    1
    vreau sa discut cu cineva despre adhd. am un baietel cu probleme si nu se integreaza bine in scoala

Floricica Nou Venita doran's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.06.2009
    Postari in forum
    1
    am si eu o fetita tot cu probleme
    este hiperkinetica si am probl cu scoala si invata prost de tot am mutato la 2 scoli nu se acomodeaza deloc e f rea
    nu invata nimic dar nici tratament nui dau face ce vrea ea nu stiu ce sa mai fac acum are probl si la scoala mari sunt disperata ca ramine corigenta pe vara dar mai am o sapt sper sa o treaca nici nu poate nici nu o fortez dar rabdarea este sing solutie zic eu

Floricica Nou Venita carmenbucur67's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2007
    Postari in forum
    22
    Buna,
    Conty,
    da-ne mai multe amanunte despre voi. In ce clasa sunteti, cum a evoluat, cu ce probleme va confruntati?
    Doran,
    ca sa putem lega un dialog ,poate ar fi bine sa revii si tu cu ceva amanunte.
    Asa putem dialoga mai bine.
    Eu tot citesc pe internet de cativa ani, diverse opinii, copii acestia sunt si asemanatori si diferiti!
    De exemplu : baiatul meu este in clasa a IV, ne confruntam cu deficit de atentie si concentrare,a demarat mai greu cu scoala,dar comportamnetal vorbind la scoala este un copil cuminte (de aia am si dubii asupra diagnosticului ! la noi astea se pun cam pe banda...)
    Carmen

Floricica Nou Venita fagarasanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.09.2009
    Postari in forum
    2
    si eu am dubii asupra diagnosticului, am si eu un baietel, se concentreaza greu, nu poate sta locului, destul de des devine violent, alte ori e insingurat. mi-a fost recomandata dna Dobrescu de la Spitalul Obregia. am citit pe net si pare o persoana calificata. am gasit si ca exista o campanie de presa privind ADHD, ca aproape 5% dintre copii ar fi suspecti de asa ceva, vestea buna ar fi ca exista tratament pentru asa ceva, cu medicamente stimulante, sau non-stimulante, pe langa un tratament comportamental atent supravegheat. ma intreb, totusi, adhd e o boala moderna, sau exista dintotdeauna si pana acum n-a fost clasificata astfel? am mai citit ca 30% dintre copiii diagnosticati cu ADHD devin delicventi, ceea ce ma ingrijoreaza destul de mult.

Membru inregistrat la
    15.01.2007
    Postari in forum
    22
    Buna,
    Copii cu adhd ar trebui integrati in clase obisnuite. Si dascali ar trebui sa aiba informatii despre problematica adhd si sa-i trateze altfel, poate cu ceva ingaduinta. Din pacate, asta nu se prea intampla.Noi am gasit intelegere la dna invatatoare.
    Spui ceva de delicventa ...se exclude daca e vorba de un intelect normal sau peste.
    Din toate cele citite de mine am concluzionat ca acsti copii ,cu acest diagnostic se manifesta foarte diferit. Copilul meu este in clasa a V-a, noi avem mare noroc ca a fost si este foarte cuminte la scoala. Problematica lui a fost legata de scrisul in clasa -putin, de citit- greoi, de notat tema de a doua zi - ..pauza , de socotit.La sfarsitul clasei a IV pot spune ca toate astea s-au ameliorat vizibil, mai putin matematica, care presupune mult lucru individual. Cred ca na-ma grabit si cu scoala, nu implinise 7 ani...un an conteaza foarte mult in dezvoltarea unui copil!
    Acum suntem in clasa a V-a , emotii si mai mari, profesori multi, teze , alte testari!
    Despre medicatie, am exclus neurolepticele, nu se stie ce reactii au in timp si folosim medicatie naturista. Zic eu benefica, sper sa nu fie placebo.
    Boala moderna - sunt multi care o considera "rasfat", poate pentru faptul ca atunci cand vor si al ce le place pot fi "foarte" atenti.....In strainatate se fac investigatii si studii amanuntite.
    Cu bine,
    Carmen

Floricica Debutanta calauzitor's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2008
    Postari in forum
    1.047
    Carmen, ce i-a dat homeopatul? Ca baiatul meu ia stratella si mie nu-mi place ca-l face moale.

Membru inregistrat la
    15.01.2007
    Postari in forum
    22
    Homeopatie...pai asta a fost acum 2 ani, erau mai multe remedii, scheme diferite in fiecare zi, alternate in cursul unei spatamani ...concret nu imi amintesc si nu pot spune cat a ajutat.
    Sincer, am mers plina de speranta la acel medic......m-am turtit cand am vazut ca tratamentul e dat "la comun" ,asa ca am renuntat.
    Desi homeopatia ar fi singura care as reincerca=o si tot caut experiente benefice ..nu gasesc!
    De ceva timp, ii adminsitrez produse naturiste, zic eu benefice: omega 3, hipercalm, tei.
    Incerc sa le alternez.
    De experienta stratterei - la noi a indus ceva agresivitate, ulterior a disparut, asta era prin clasa aII-a cand a luat 6 luni.Atat. Altii au patit-o mai rau...am dat un link la celalalt subiect din forum.
    Cu bine,
    Carmen

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari