Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    1 din 166 dintre copiii care se nasc anual in lume dezvolta autism.

In Romania exista 30.000 de copii care sufera de aceasta afectiune.

Acesti copii, la fel de frumosi si de speciali ca orice alt copil, nu pot comunica cu cei din jur si risca sa fie institutionalizati, marginalizati.

Singuri nu putem face mare lucru, dar, alaturandu-ne campaniilor care vizeaza o schimbare in bine in viata acestor copii, putem aduce zambetul pe buzele copiilor autisti si ale parintilor lor.

\"Impreuna invingem autismul\" este o campanie intiata pentru a-i ajuta pe copiii cu autism sa fie diagnosticati din timp si sa urmeze o terapie ca sa-i integreze in societate.

Campania demareaza miercuri, 12 noiembrie, prin lansarea site-ului campaniei www.invingemautismul.ro si inceperea strangerii de fonduri.

Conturile pentru donatii au fost deschise la BRD - Groupe Societe Generale, Agentia Calea Calarasilor:

RO90BRDE441SV30677974410 lei

RO31BRDE441SV30678184410 euro

Manuela Harabor, Dana Nalbaru si Bianca Brad sunt sustinatoare ale acestei campanii.

O alta actiune care vine in sprijinul copiilor autisti este cea desfasurata de Jurnalul National. Aceasta consta intr-o scrisoare deschisa adresata oficialitatilor din Romania in masura sa ia atitudine pentru ca acesti copii sa aiba sansa unei vieti normale.

Semneaza si tu scrisoarea deschisa si fii un sprijin pentru copiii cu autism!

Manuela Harabor, Maia Morgenstern, Andreea Marin Banica, Amalia Nastase, Teo Trandafir, Bianca Brad, Dana Deac, Sanda Nicola sunt doar cateva dintre persoanele publice care au semnat aceasta scrisoare catre oficialitati.

Floricica Novice marielena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2008
    Postari in forum
    330
    Am semnat si eu scrisoarea deschisa...am indemnat multi colegi si cunoscuti sa o faca....
    Lucrez intr-un centru de plasament cu multi copii cu autism...sunt copii speciali, dornici de multa afectiune...au dreptul la o viata normala!!!!!!!!

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Buna, Marielena!

Iti multumim in numele copiilor ca ai semnat si ca ai trimis si altora sa-ti urmeze exemplul. Poate macar asa se face ceva, cat de putin pentru acesti copii!

Floricica Nou Venita marianazarva's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2008
    Postari in forum
    57
    pentru mamicile din pitesti sau imprejurimi care sunt interesate in 15 si 16 decembrie are loc al ll lea modul al cursului tinut de profesorul mitasof despre terapia comportamentala in educarea copiilor cu autism si sindrom down.cursurile se tin la scoala speciala de la valea mare si se adreseaza parintilor,cadrelor de specialitate si tuturor celor care sunt interesati.eu am un baiat cu down de 9 ani si am luat parte la primul modul in luna noiembrie.marturisesec caam aflat foarte multe lucruri folositoare.mai ales c se bazeaza pe terapia comportamentala.sunt lucruri care ne ajuta foarte mult.

Floricica Nou Venita marianazarva's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2008
    Postari in forum
    57
    pentru mamicile din pitesti sau imprejurimi care sunt interesate in 15 si 16 decembrie are loc al ll lea modul al cursului tinut de profesorul mitasof despre terapia comportamentala in educarea copiilor cu autism si sindrom down.cursurile se tin la scoala speciala de la valea mare si se adreseaza parintilor,cadrelor de specialitate si tuturor celor care sunt interesati.eu am un baiat cu down de 9 ani si am luat parte la primul modul in luna noiembrie.marturisesec caam aflat foarte multe lucruri folositoare.mai ales c se bazeaza pe terapia comportamentala.sunt lucruri care ne ajuta foarte mult.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari