Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita daniela's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2008
    Postari in forum
    16
    Copilul meu are a.d.h.d., are 5 ani si i s-a introdus medicamentul stratera. Vreau sa stiu de la alti parinti cum a evoluat copilul lor in urma tratamentului cu acest medicament.

Floricica Nou Venita carmenbucur67's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2007
    Postari in forum
    22
    Buna,
    copilul meu in varsta de 10 ani a fost diagnosticat cu ADHD, diagnostic in care nu cred 100%. Acum 2 ani, in disperare de cauza i-am dat Strattera o perioada de 6 luni. Sincer nu am vazut efecte benefice, "poate" ceva mai concentrat dar sigur efecte adverse nedorite, adica orele de masa impinse spre seara dar mai rau altceva , era mai agresiv chiar....lucru de care mi-am dat seama cand am incetat medicatia.
    Din discutiile mele cu alte persoane, sincer, nimeni nu a fost multumit de medicatia respectiva.
    Mai nou a aparut si la noi Concerta (Ritalin) la care am semnale ca actioneaza benefic ( dar depinde de persoana evident) . Eu nu am curaj sa testez.
    Acum eu ii administrez copilului un tratament naturist - doua produse de la Child Life Essential care zic eu ca actioneaza benefic.
    Tot ce pot sa-ti spun ca incurajare este ca maturizarea copilului se face in timp dar e nevoie de multa rabdare.
    Poate as mai incerca homeopatia ( desi am mai incercat asta, dar pe o scurta perioada de timp) , oricum ceva are actioneaza bland si sa nu fie de tip "arma cu doua taisuri".
    Toate cele bune,
    Carmen

Membru inregistrat la
    15.11.2008
    Postari in forum
    16
    buna! sincer, deocamdata nici nu mai stiu ce sa cred si sa zic, fiindca vad ca nu exista nimeni care sa-mi spuna un lucru imbucurator despre acest medicament.
    multumesc pentru raspuns si pentru incurajare pentru ca avem nevoie ca de aer.
    un calduros la multi ani si sarbatori fericite alaturi de cei dragi

Membru inregistrat la
    15.01.2007
    Postari in forum
    22
    Buna,
    multumesc de urari.
    La multi ani!

Eu intru mai rar pe aici.
    Spune-mi, continuati cu Strattera? Cum evolueaza copilul tau ? ( este baietel?)
    PS: Daca vrei sa corespondam, ti-as putea trimite pe privat adresa mea de email.

Cu bine,
    Carmen

Membru inregistrat la
    15.11.2008
    Postari in forum
    16
    Buna, Carmen!
    da, continuam cu acest medicament.ti-am trimis un mesaj pe privat.
    mai vorbim

Membru inregistrat la
    15.01.2007
    Postari in forum
    22
    Buna Daniela,
    am gasit mesajul tau si am trimis si adresa mea.
    E bine ca la voi actioneaza benefic si sunt progrese.
    Din pacate la noi nu a functionat. Andrei parea mai "adunat" dar erau si multe efectele secundare (chiar un soi de agresivitate). Poate nu strattera era vinovata , poate medicatia care o acompania. Oricum au incetat odata cu sistarea medicatiei.
    Constat cu bucurie ca odata cu trecerea timpului maturizarea isi spune cuvantul. Suntem in clasa a IV, copilul a facut progrese,privind retroactiv ... dar simt ca greul abia acum incepe... Sincer imi este teama de clasa a V-a , etc.
    Toate cele bune,
    Carmen

Floricica Nou Venita dumagl's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2009
    Postari in forum
    2
    Buna ziua tuturor!

Eu spun Strattera NU . Are multe efecte secundare negative ca tendinta de suicid si grave afectiuni ale ficatului. Nu stiu cum se face ca pe prospectul medicamentului luat de pe site-ul oficial al firmei Eli Lilly and Company in limba engleza este scris clar ca acest medicament poate da tendinte de suicid, dar pe prospectul in limba romana asa ceva nu este scris. Aici http://209.85.129.132/search?q=cache:04bgAedBLdoJ:www.anm.ro/_/scrisori/Strattera.doc+strattera&hl=ro&ct=clnk&cd=10&gl=ro puteti citi scrisoarea adresata Agenției Naționale a Medicamentului unde Eli Lilly and Company avertizeaza despre acest simptom dar nu spune nimic despre efectele grave pe care le are asupra ficatului. In italia acest produs a fost interzis spre comercializare , iar in sua vanzarile au scazut foarte mult . Poate cazurile de tendinta de suicid au fost putine dar care mama isi asuma riscul ?

Eu am citit foarte multe articole in limba italiana si engleza unde se explica clar despre aceste efecte negative periculoase , dar in nici un site in limba romana nu am gasit un astfel de articol. Pacat... am ajuns cobaiul americanilor

Floricica Nou Venita aurazlotea's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2009
    Postari in forum
    74
    buna sunt din brasov am si eu un baietel de 10ani care ia stratera de f mult timp si pot spune ca la el are efect dar nu la toti copii merge acest medicament depinde de organismul copilului cat de bine este tolerat el ia pot spune cam de un an

Membru inregistrat la
    15.01.2007
    Postari in forum
    22
    Buna Aura,
    as fi interesata sa discutam mai multe pentru ca am si eu un baietel de 10 ani ca si tine si intampinam greutati vis-a- vis de scoala.
    Acum 2 ani si copilul meu a luat strattera pe o perioada de 8 luni dar din pacate erau prea multe efecte adverse.
    Daca doresti sa dialogam adresa mea de email este : carmenbucur67@yahoo.com
    Sincera sa fiu tare greu gasesc o mamica de copil cu adhd scolar.
    Toate cele bune,
    Carmen

Membru inregistrat la
    15.11.2008
    Postari in forum
    16
    buna!
    din cate vad aici mai exista copii care tolereaza bine acest medicament. din pacate trebuie sa recunosc ca am intrerupt medicatia cu acesta deoarece incepuse sa se autoagreseze si plangea foarte mult, in ciuda faptului ca era mai linistit, in special dimineata.la momentul acesta pot spune ca sunt multumita fiindca aceste efecte secundare au disparut, adica plange, dar nu atat de exagerat si nu se mai agreseaza.

Floricica Nou Venita alexama08's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    8
    buna!si eu voi incerca cu baietelul meu,peste 6 luni,Strattera,sper sa fie bn,as dori sa-mi spuneti cum se manifesta copii vostrii in viata de zi cu zi???ast raspuns,va pup

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari