Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155

Idee Ceva la care sa ne gandim!

Mamele nu primesc decat copii pe care sa ii poate creste. Nu exista copil care sa o depaseasca pe mama lui. Adica avem resursele - inclusiv cele fizice - ca sa ii tinem piept si sa fim langa micutul nostru .

sadia
    Guest
    Nu am inteles nimic.......................

Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Ce e asa greu de inteles , Dumnezeu ne da cat putem duce si la fiecare pas este cu noi . Vrei si un exemplu : eu am un copil special , la 4 ani nu vorbeste , nu isi tine capul adica e special . Foarte multe persoane din anturajul meu sau al sotului meu se astepta ca unul din noi sa cedeze si sa faca vreo prostie dar noi suntem niste persoane puternice si zambim mereu , inercam sa ajutam cu ce putem chiar daca si noi avem o situatie speciala . Foarte multi ne-au spus ca nu multi ar putea trece prin ce trecem noi . Cam la asta se refera ceea ce am zis mai devreme .

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Am banuit ca la asta te-ai referit,la parintii care au copii "speciali",cu nevoi speciale.Intr-adevar,si eu cred ca Dumnezeu nu da oricui o astfel de sarcina,o astfel de "tema",ci numai celor care sunt in stare sa o duca.La fel este si cu parintii care pierd un copil,nascut sau nenascut fiind.Dumnezeu ne da,tot El ne ia,si tot El ne intareste sa ne purtam fiecare crucea!

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    draga dyana, intr-adevar aveti o mare provocare in viata voastra si sunteti de admirat ca sunteti atat de uniti!
    am o mare admiratie pentru parintii ca voi, cu copii "speciali", sa va dea Dumnezeu multa sanatate si putere si sa faca o minune pentru puiul vostru ca sa i se amelioreze starea si sa poata sa creasca sanatos!

Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Multumim flavia69 . Incercam sa trecem peste provocarile vietii . Fiecare are o provocare in viata . Cred ca asta este a noastra .

sadia
    Guest
    Citat Postat de dyana.M Vezi mesajul
    Ce e asa greu de inteles , Dumnezeu ne da cat putem duce si la fiecare pas este cu noi . Vrei si un exemplu : eu am un copil special , la 4 ani nu vorbeste , nu isi tine capul adica e special . Foarte multe persoane din anturajul meu sau al sotului meu se astepta ca unul din noi sa cedeze si sa faca vreo prostie dar noi suntem niste persoane puternice si zambim mereu , inercam sa ajutam cu ce putem chiar daca si noi avem o situatie speciala . Foarte multi ne-au spus ca nu multi ar putea trece prin ce trecem noi . Cam la asta se refera ceea ce am zis mai devreme .
    Dyana degeaba te superi dar nu te-ai exprimat bine si nu te-am inteles,acum am inteles.Imi pare rau,am o cunostinta aici cu un copil cu aceeasi dizabilitate,te inteleg perfect,citind postarea ta ,asta de acum ,mi-am amintit de ei.
    Curaj mult,si sa stii ca te admir fff mult!

Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Eu trebuie sa imi cer scuze sadia , exprimarea mea nu a fost cum trebuie .

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Cu tot respectul pentru tine, Dyana, nu sunt de acord, si o sa iti spun de ce. Daca Dumnezeu ar da copii speciali numai celor ce ii pot duce si iubi si pretui, nu ar fi atatia copii speciali abandonati, maltratati sau avortati. Dimpotriva, cred ca lucrurile stau tocmai invers, acel copil special, pe care esti dispus sa il accepti in viata ta te face un parinte si un om special in sensul bun al cuvāntului. Capaciatea de a te darui pana la sacrificiu, caracterul cladit cu rabdare, puterea de a trece prin toate cu un zambet, astea le invatam de la copilul nostru si prin el. Esti un parinte special datorita copilului tau cu nevoi speciale, si nu invers. Asta este concluzia la care am ajuns dupa 3 ani de "mamicie speciala" :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari