Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161

Poveste cu final fericit

Acu cateva zile am vorbit cu unul dintre cei mai dragi elevi pe care i-am avut in tara. Si am fost fericita sa aflu ca povestile reale pot avea si ele final fericit... :)
    Copilul acesta a venit in clasa la care eram diriginta cand era intr-a 6-a. Venea dintr-un centru de plasament, avea cu 3 ani pestre varsta celorlalti, avea aprobare speciala sa studieze si pentru primirea lui am fost chemata la o discutie in particular cu tutorele. Ceea ce am aflat in acel moment m-a facut sa ma treaca fiori de gheata. Copilul acesta fusese martor la o crima. Si nu una oarcare, ci a propriei mame, ucisa cu bestialitate de tatal sau, care in acel moment se afla in inchisoare. I-au trebuit mai bine de 2 ani de terapie pentru a-si reveni. Repeta clasa a 6_a... Si cam atat mi s-a spus. Era pentru prima data in viata cand eram pusa intr-o astfel de situatie. Pentru asta nu te pregatesc nici facultatea, nici seminariile pedagogice...nimic... Nu stiam cum sa il abordez, ce sa spun, ce sa fac, cum sa vorbesc cu el, daca sa vorbesc despre ceea ce s-a intamplat sau nu, daca sa abordez cu ceilalti parinti aceste probleme, care oricum aveau sa iasa la suprafata... Ma rog, nebunie! Si a venit sedinta cu parintii... Bineinteles, toti venisera informati, chiar mai "informati" decat mine, cu temeri, cu atitudini de respingere si de condamnare a celor care au permis ca acest copil sa invete impreuna cu ceilalti... Eram intre ciocan si nicovala, copilul imi era drag pentru ca era de o seninatate si de o bunatate incredibile, avand in vedere ceea ce traise. Insa ma macina gandul ca poate ceilalti parinti aveau dreptate, ca poate era doar o perioada si apoi...cine putea sti? mintea omului nu se poate controla...un acces de furie...o jignire adusa de un coleg... sau de un profesor... ce se putea declansa?
    Nu vreau sa lungesc. Spiritele s-au calmat, copilul a ramas, a invatat, a recuperat mult din ceea ce pierduse, atat la invatatura, cat si in dezvoltarea personala. Colegii il iubeau foarte mult pentru ca nu ma inselasem: chiar era bun! L-au ajutat toti, fara exceptie si in 2 ani a ajuns intre primii 5 din clasa. A trecut examenul de capacitate, a facut si liceul... Eu am plecat cand ei au terminat clasa a 8-a, insa legatura o pastrez si acum. In vara asta au dat bacalaureatul si el a avut rezultate foarte bune... M-am bucurat atat de mult! Atata vointa de a-si depasi conditia, de a iesi la suprafata, de a invinge trecutul... Zilele trecute, insa, am aflat inca ceva ce m-a facut sa fiu mandra de el: este student la medicina. Pare incredibil, nu? Ei, bine, e adevarat... Copilul e un barbat in toata firea, cu capul pe umeri, care stie bine ce vrea de la viata... Si abia astept sa treaca cei 6 ani, sa-l intalnesc, sa-i strang mana si sa-i spun: "Felicitari pentru absolvire, domnule doctor!"

NU STIU UNDE TREBUIA POSTATA, ROG MODERATORUL SA O MUTE DACA E CAZUL. MULTUMESC!
    Modificata de snowdance22; 19.09.2011 la 18:55:38.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Impresionanta povestea... Felicitari baiatului si sper sa ii mearga totul bine in viata!!!
    Nu stiu ce altceva as putea sa spun...

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    merita, sa stii... :) multumesc!

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Cu adevarat, EXCELENT! Felicitari pentru atitudine, felicitari pentru baiat insusi!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari