Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567

Rusinos Varsta pana la care dam lapte praf juniorilor

Buna ziua mamicii. As avea si eu o intrebare in legatura cu laptele praf, fetita mea are varsta de 1 an si 10luni si inca ii mai dau lapte praf, nr 3 , adica de la 1 an in sus. nu i am schimbat laptele ptr ca in trecut am avut mari probleme cu laptele in sensul ca l am schimbat de cateva ori ptr ca numai accepta sa bea lapte deloc. la 4luni am descoperit ca ii place Humana1 si am continuat pana la 6luni cand am luat Humana2 care era cam gros si nu il putea bea asa bine s din nou a inceput refuzurile si nu a mai vrut ,pe urma incercand si alte marcii de lapte am ajuns a sticlutzele de almiron(lapte lichid) dupa un timp la fel sa plictisit si de acest lapte, din nou incepand sa caut diferite feluri de lapte sa bea pana am ajuns la acesta care este si acum. de atunci din primavara n am mai avut probleme si continuma pe formula de lapte praf se numeste Nutriben,nu stiu daca se gaseste si in romania.ideea este ca pediatra mi a zis ca laptele praf este mai bun decat celalalte , continand mai multe .voi ce parere aveti?

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    eu i am dat de la 2 ani lapte cu 1,5 grasime cam 1 luna apoi il combinam cu 3,5 si apoi numai de 3,5 ca nu se satura

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Noi avem 2 ani si 1 luna si inca ii dau lapre praf.Asta pentru ca nu e un mare mancacios si asa mi-a recomandat pediatra lui.Ne merge bine si inca nu il voi schimba pana in primavara.
    Cred ca fiecare parinte face cum crede, dar decat lapte apa chioara din comert ce este la noi mai bine lapte praf.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de dami28elena11 Vezi mesajul
    Noi avem 2 ani si 1 luna si inca ii dau lapre praf.Asta pentru ca nu e un mare mancacios si asa mi-a recomandat pediatra lui.Ne merge bine si inca nu il voi schimba pana in primavara.
    Cred ca fiecare parinte face cum crede, dar decat lapte apa chioara din comert ce este la noi mai bine lapte praf.
    dami28elena am uitat sa precizez ca nici fetita mea nu este mancacioasa si pediatra mi a zis ca prefera sa fie pe laptele praf. dar soacra mea ma zapacit ca ia zis ei o vecina de are un baietel mai mic de fata mea si ii da lapte de copii din comertz, cand am intrebat-o pe doctora a zis ca in nici un caz laptele acela,care nu are nevoie nici de frigider si e in cutie (de tabla) , eu i am mai zis soacrei mele sa nu mai faca pe doctora si sa zica ca laptele praf nu ar fii bun pana la varsta asta,dar totusi am zis sa pun o intrebare,sa ascult si alte pareri.

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Laptele praf este un lapte imbunatatit. Parerea mea este ca dupa 1 an, 1 an si jumatate ar trebui sa nu mai dam lapte praf in detrimentul mancarii, sau sa inlocuim mesele cu lapte. Nici nu cred ca se va hrani corespunzator cu alte alimente daca se continua cu lapte praf, pentru ca este hranitor si nu mai accepta alte mancaruri pentru ca nu ii va mai fi suficient foame.
    Parera mea este ca ar trebui sa se mearga pe lapte normal. Calciul si alte proprietati ale laptelui nu stau in grasime, ci in lapte, chiar daca acesta este degresat sau partial degresat.

Ai mei au acceptat laptele de vaca destul de tarziu fata de cum ma asteptam si cum mi-as fi dorit. Dar intr-un final l-au acceptat. Acum beau lapte de vaca autentic, direct de la sursa, il mai amestecam inca cu 2-3 masuri de lapte praf ca sa facem trecerea placuta, sa nu fie un soc pentru ei. dar sunt fericita ca il accepta foarte bine si beau intre 750 si 900 ml pe zi, asta pe langa mancare de toate felurile.

Chiar daca va parea ca nu prea mananca cateva zile, dar trebuie incercat sa se introduca mancarea si sa nu mai fie laptele considerat un aliment principal la aproape 2 ani sau peste...parerea mea!

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Iar chestia asta cu laptele praf pe care il recomanda medicii...este un cerc vicios....dam lapte praf ca nu prea mananca, dar nu prea mananca tocmai de la laptele praf...si apoi, normal ca il recomanda pe asta, ca de acolo au de castigat...de la fabricile de lapte nu primesc inca nimic....inca...

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de maryann32 Vezi mesajul
    Laptele praf este un lapte imbunatatit. Parerea mea este ca dupa 1 an, 1 an si jumatate ar trebui sa nu mai dam lapte praf in detrimentul mancarii, sau sa inlocuim mesele cu lapte. Nici nu cred ca se va hrani corespunzator cu alte alimente daca se continua cu lapte praf, pentru ca este hranitor si nu mai accepta alte mancaruri pentru ca nu ii va mai fi suficient foame.
    Parera mea este ca ar trebui sa se mearga pe lapte normal. Calciul si alte proprietati ale laptelui nu stau in grasime, ci in lapte, chiar daca acesta este degresat sau partial degresat.

Ai mei au acceptat laptele de vaca destul de tarziu fata de cum ma asteptam si cum mi-as fi dorit. Dar intr-un final l-au acceptat. Acum beau lapte de vaca autentic, direct de la sursa, il mai amestecam inca cu 2-3 masuri de lapte praf ca sa facem trecerea placuta, sa nu fie un soc pentru ei. dar sunt fericita ca il accepta foarte bine si beau intre 750 si 900 ml pe zi, asta pe langa mancare de toate felurile.

Chiar daca va parea ca nu prea mananca cateva zile, dar trebuie incercat sa se introduca mancarea si sa nu mai fie laptele considerat un aliment principal la aproape 2 ani sau peste...parerea mea!
    Nu pot sa te contrazic ca laptele este consistent (dar asta era si ideea)..., dar ma refer ca nu te pot contrazice ptr faptul ca atunci cand bea laptele mai devreme decat de obicei , mananca si mancare mai bine (observ ca ii este foame), sau de 2 ori in ultima luna cand sa trezit f tarziu si eu la fel nu i am mai dat laptele ,decat fructele imediat si pe urma mancarea, da am observat ca ii era foame,cand a vazut mancarea sa asezat la masa,a coborat ,si luat o linguritza si sa asezat din nou la masa. azi dim a baut mai putin lapte 130ml doar, nu stiu de ce ia venit sa verse,a avut si un ragait *nu stiu cum sa exprim* zgomotos prin care am inteles ca ia venit laptele inapoi si n am mai insistat,dar la ora mesei azi desi era carne cu carofei si morcovi(ce nu prea ii place) a mancat in timp record , intr un sfert de ora, care noi avem nevoie aproape de o ora. bine ca i am pus mai putin decat deobicei ca ma gandeam ca si asa nu mananca tot , dar surpriza a mancat tot.
    Modificata de georgiana20; 22.12.2011 la 17:02:21.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    daca ai bani dai lapte praf in continuare ca are in plus fata de laptele din comert vitamine si fier.eu iam dat milumil de cand am nascuto si pana la 2 ani.cand nu am mai luat alocatia fetei iam schimbat in dorna,si acum ii dau milli.dar daca as fii avut bani cred ca ias fii dat si pana la 4-5ani,fara exagerare.si tin sa precizez ca nu am treaba cu mancatul fetei,adika la noi nu a avut nici o treaba schimbatul laptelui cu mancatul ei.a avut legatura doar cu banii,ca nu miam mai permis.acum ii dau o canade lapte pe zi,eventual 2 daca cere.
    Modificata de madasabi; 22.12.2011 la 17:07:39.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    daca ai bani dai lapte praf in continuare ca are in plus fata de laptele din comert vitamine si fier.eu iam dat milumil de cand am nascuto si pana la 2 ani.cand nu am mai luat alocatia fetei iam schimbat in dorna,si acum ii dau milli.dar daca as fii avut bani cred ca ias fii dat si pana la 4-5ani,fara exagerare.si tin sa precizez ca nu am treaba cu mancatul fetei,adika la noi nu a avut nici o treaba schimbatul laptelui cu mancatul ei.a avut legatura doar cu banii,ca nu miam mai permis.acum ii dau o canade lapte pe zi,eventual 2 daca cere.
    De permis , ne permitem sa ii luam,de altfel nu e f scump 11euro si imi tine cred o saptamana,bea dimineatza si seara cate 180ml. si eu sunt de aceeasi parere ca laptele praf contine mai multe vitamine,fier mai ales. dar astept si alte pareri... :-/

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    aaaaaaa,pai dc mai intrebi atunci?eu nu miam permis ca ea bea 500ml seara,adika 2 biberoane,si 250ml dim.o cutie e 35lei si o termina in 3-4zile.dai copilului ce e mai bun,mai ales ca iti permiti.plus ca sar putea sa nu ii placa cel din comert,si risti sa nu mai bea deloc.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    eu nu va contrazic..dar al meu bea cel mult 250 ml dimineata si cel mult 250 ml seara
    nu cred ca astia 500 ml de lapte praf inlocuiesc mesele de mancare.
    Dar am zis decat lapte din comert..mai bine lapte praf.daca tot il bea.imi ajunge o cutie de 600 gr 3 saptamani( milumil junior 2+)
    Nu am de unde sa cumpar lapte de vaca.Si inca nu i-as da lapte de vaca.
    Elena mai bea si ea lapte dar foarte rar.ea oricum nu prea a baut lapte.
    Eu am auzit copii care si dupa 2 ani beau cam 2 l de lapte pe zi..atunci chiar ca e mult..si nu vad rostul la asta mult lapte..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari