Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693

Zambitor Spanacul un aliment esential in alimentatia juniorilor

Dragi mamici am o zgatie de fetita de 4 anisori destul de mofturoasa la mancare. Desi la inceput refuza categoric spanacul am facut azi si chiar a papat bine. Sunt bucuroasa pentru ca stiu cat de sanatos si plin de vitamine e.Voi dati spanac micutilor vostrii ? Daca suntei dragute puteti posta si cateva retete bune pentru pitici.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    da eu sunt innebunita dupa spanac.eu calesc ceapa putina,un pic de suc de ardei rosu,pun spanacul asa congelat,pun apa si il bag la cuptor sa scada.apoi pun pasta de rosii delikat si gata.

Floricica Nou Venita vio1sb's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2011
    Postari in forum
    28
    Copilului meu ii place f mult cu usturoi si somon la cuptor.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Noi avem o reteta delicioasa si ff sanatoasa...calesc putin ceapa si usturoi apoi pun spanacul tocat marunt amestec pun putin lapte si cascaval apoi cu acest amestec fac ........lasagna..si pun un strat de foi lasagna,un strat de spanac si presar piept de pui tocat marunt apoi foi si tot asa iese superrr bun si nici nu isi da seama ce papa incearca sigur vei avea succes.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Eu calesc ceapa tocata cat sa devina putin sticloasa, pun bilutele de spanac congelat, si cand sunt aproape gata adaug unul sau doua oua batute si le mai las cat sa se faca ouale. Si cu putina sare.

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Delicioase retetele voastre :)

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Uite o reteta pe care nu au refuzat-o nici copiii si nici adultii care nu consumau spanac sub nicio forma:
    Placinta cu spanac si branza
    Umplutura:
    600 g de spanac ,5 cepe mari ,300 g de brânză de vaci ,1 lingură cu vârf de smântănă groasă, 4 ouă, ulei, mărar verde ,chimen pudră ,boia dulce, piper, sare
    Pentru aluat:,
    500g făină ,250 ml de apa caldă, 25 g de drojdie ,1 linguriță de zahăr, 1lingură de ulei ,1 linguriță de sare.

Spanacul se opărește și se lasă la scurs. Daca e congelat, nu-i faci nimic, il folosesti asa cum e.Ceapa se taie feliuțe subțiri și se inabusa în ulei.Se adaugă spanacul peste ceapă, boiaua, piperul, chimenul pudră. Se lasa pe foc mic pana se evapora apa.
    Se frământă aluatul și se lasă la dospit o oră .
    Când spanacul și ceapa s-au răcit, se adaugă brânza, mărarul,smântâna și 3 ouă bătute înainte, și se potrivește de gust după cum vreafiecare.
    Se împarte aluatul în 2 și se fac 2 foi. În tava unsă se întinde o foaie, umplutura, apoi a doua foaie.Se înțeapă cu furculița, apoi se unge cu oul bătut rămas.
    Se coace la foc potrivit(în cuptorul preîncălzit) cam 40 de minute, depinde decuptor. Oricum trebuie să fie rumena deasupra. Se servește caldă sau rece.
    Modificata de snowdance22; 18.11.2011 la 21:43:20.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Rulada cu spanac,ciuperci si branza de vaci
    450g spanac congelat ,500gciuperci proaspete, 350g branza dulce de vaci, 2 legaturi ceapa verde ,1legatura marar proaspat, 1 legatura patrunjel proaspat, 3-4 linguri ulei demasline ,
    5 linguri faina ,8 oua ,sare si piper dupa gust,

]Mod de preparare:
    Se lasa spanacul la dezgetat intr-o strecuratoare.Se pune uleiul intr-o tigaiecare se pune pe foc,apoi ciupercile de toaca cubulete si se pun la calit ,seadauga spanacul scurs si tocat,verdeata tocata marunt si ceapa verde tocata siea marunt(eu am folosit doar frunzele verzi de la ceapa)se asezoneaza cu saresi piper dupa gust si se lasa pe foc pana scade toata zeama.Se lasa laracit.Separat de amesteca branza de vaci cu 6 oua si 5 linguri de faina,apoi amestecul de branza se incorporeaza in spanacul cu ciuperci.Se omogenizeaza bine.Se ia o forma rotunda (sau puteti folosi ce forma va place)se tapeteaza cu hartie pergament si se toarna amestecul.Deasupra se toarna 2 oua batute bine.Seda la cuptorul preancins la 190gC pana se rumeneste.Se lasa sa se raceasca,apoi se poate servi.
    Modificata de snowdance22; 18.11.2011 la 21:48:09.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Sufle de spanac
    Pentru 2 persoane: 1/2 kg spanac, 2 bucati ceapa verde ,2 bucati usturoi verde,
    1 legatura patrunjel ,1 legatura marar ,5 oua ,200 ml smantana, 1 lingurita faina .
    100 g cascaval sau branza de vaci, 2 linguri ulei ,50 g unt ,

Mod de preparare:
    Spanacul spalat, se fierbe in apa clocotita cu sare.
    Se strecoara, se mixaza. Ceapa se caleste foarte putin in uleiul incins, se adauga usturoiul tocat pentru 2 minute, se adauga o cescuta de lapte si spanacul.Se lasa pana scade sosul.Se bate un ou cu faina, sare,piper, smantana, se adauga in vasul cu spanac si se mai da un clocot.Adaugi marar.
    Ungi un vas de yena cu unt, asezi spanacul in vas, presari cu branza de vaci sau cascaval ras(daca doresti).Faci 4 gropite in spanac, unde asezi cate un oucrud si dai la cuptor.Cand oul e aproape inchegat, presari patrnjel si din nou cascaval sau branza de vaci (daca doresti) Mai lasi cateva minute la cuptor. Se serveste fierbinte cu mamaliguta.
    Modificata de snowdance22; 18.11.2011 la 21:59:38.

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Multumim snowdance22 pentru toate retetele chiar in weekend vreau sa gatesc una dintre ele :)

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de llorikiss Vezi mesajul
    Multumim snowdance22 pentru toate retetele chiar in weekend vreau sa gatesc una dintre ele :)
    cu multa placere
    ....................................

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari