Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita comiral's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.01.2009
    Postari in forum
    2
    Fetita mea de 4 ani refuza sa manance. Este un chin cand vine ora de masa. Are doar cateva mancaruri 2-3 pe care le accepta cu greu in rest refuza sa manance, spune ca ba o doare burtica si sa nu o fortez, ba ca nu ii e foame. Daca o las o gatesc cotrobaind prin care dupa ceva de rontait. Nu stiu cum sa mai procedez cu ea

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    aveti antecedente de mici?. Oricum nu o forta sau pacali

Floricica Nou Venita iulia2006's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2007
    Postari in forum
    42
    Buna se pare ca avem aceleasi probleme pt ca si vlad are doar citeva feluri de mancare preferate si asta n-ar fi o problema asa grava dar la gradi nu mananca NIMIC.Sunt disperata.

mischa2000
    Guest
    fortat nu, dar pacalit?
    pai daca nu ar fi pacaliti eu cred ca macar 30 % din copii existenti ar muri de foame ... si tot nu ar cere ... iar mamele la inchisoare pentru neglijenta.

Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    ai si tu dreptate... pe baiatul meu cel mare l-am pacalit ca sa manance, iar acum nu mananca decat cateva feluri de mancare, e reticent la nou, nu are placerea de a gusta, manca altceva...

Floricica Nou Venita iulia2006's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2007
    Postari in forum
    42
    La fel am patit si eu

Floricica Nou Venita fizic's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.10.2009
    Postari in forum
    2
    BUNA!FETITA MEA,PE NUME KARLA,ARE 6 ANISORI.CU CEVA VREME IN URMA ACEEASI PROBLEMA O AVEAM SI NOI,DAR STAI LINISTITA K ARE SA-SI REVINA CAND ARE SA MAI CREASCA.ACUM NU O MAI ROG SA MANANCE,BA DIN POTRIVA IMI CERE SINGURA DIFERITE ALIMENTE PE CARE ALTADATA NICI MACAR NU DOREA SA LE GUSTE.

Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    baiatul meu cel mare are 10 ani si nu si-a mai revenit, in sensul ca nu cere singur chestii noi; probabil cand va deveni adult o sa fie dornic sa guste alte alimente. Dar oricum ce ii place mananca foarte bine. Cel mic de 1 an vad ca mananca orice ii dau. sanatate

new sunshine
    Guest
    Daca nu mananca nu mananca...(va spun ce se intampla la noi).De la inceputul mesei ii spun ca trebuie sa guste tot.De f multe ori nu mananca tot din farfurie cu toate ca nu ii pun mult.Dar trebuie sa guste 2 bucatele din orice.Si in rest arunc ce ramane.Asa nu imi manca boabele de mazare,fasolea verde,etc.Acum mananca aproape orice.Unele inca nu si le-a asimilat dar mai lucram la ele.Si nu a murit de foame si nici nu e sub limita de greutate.Cea mica mananca orice si tot asa cat vrea.Eu zic ca nu arata rau pt varsta lor si o sa fac la fel si de acum.Niciodata nu le-am fortat sa manance din farfurie.E adevarat ca le-am indemnat dar daca nu vor asta e....

Floricica Nou Venita natalia2008's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2009
    Postari in forum
    14
    Si eu am avut probleme cu baietelul meu, pana la 2 - 2 ani si jumatate. L-am dus la gradi si in primul an nu vroia nici chip sa manince acolo si trebuia la ora 13 sa fug sa-l iau acasa. Il gaseam stand pe un scaunel si mancand un colt de paine si uitandu-se cu jind la ceilalti copii.
    Si asa m-am chinuit primul an de gradi. In al 2 lea am discutat cu el inca din timpul verii si i-am explicat ca a devenit baietel mare si o sa stea la gradi pana dupa amiaza, si deci va manca si dormi acolo. A fost un pic cam greu in primele saptamani, dat incet, incet am reusit si a acceptat.
    Si tot asa incet a inceput baiatul meu sa manince si fasole verde, si orez cu lapte, mazare, mancaruri pe care acasa le refuza. Ba chiar a inceput sa-mi spuna ca eu nu fac mancare asa buna ca la gradi si a trebuit de fata cu el sa ma duc la bucatarie si sa cer informatii bucatareselor despre cum fac ele mancarea asa buna. Si m-am conformat.

Concluzie, nu fortati copilul sa manince, va manca singur, dar trebuie multa, multa rabdare.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Am cam scapat de perioada asta care a durat vreo 2 ani , 2 ani de chin , de la 2 la 4 ani ma rugam de ea sa manance alergam cu farfuria de mancare dupa ea si sincer statea 1ora sa manance si nu manca tot.Nici nu vreau sa imi amintesc sa ma ia durerea de cap.Acum are 4 anisori si papa destul de bine , are zile cand nu refuza nimic si zile cand doar ciuguleste dar nu o fortez pentru ca am facut asta din pacate si a vomat.Are 17 kg la 4 ani e slabuta dar doctora imi zice k arata foarte bine sa nu ma mai ingrijorez.Am noroc ca mananca fructe : mere , banane , portocale ,kiwi de toate si nu refuza laptele si iaurtul cei drept se mai stramba la brazica dar mananca o feliuta 2 . Carne papa .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari