Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693

Oul aliment esential in alimentatia juniorilor !!!

Ouale de gaina se afla printre cele mai consumate alimente datorita faptului ca au multe vitamine, dar si pentru ca sunt hranitoare. Acestea furnizeaza o cantitate mare de proteine, aminoacizi, vitamina A, acid folic, vitamina B6, fier, calciu, fosfor si potasiu.

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Denisa are 4 anisori si papa cate 1 cateodata 2 oua pe saptamana , facem si pauza. Outul il papa fiert tare. Voi dati juniorilor vostrii acest aliment sau sunteti contra.Cunosc mamici care sunt contra . Astept parerile voastre cu drag.Loredana

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Sunt pentru, absolut. Ca mamica ai carei copii au facut foarte mult timp mofturi la mancare, refuzand si oul, si carnea, si legumele, si unele branzeturi, stiu foarte bine cat de importante sunt din perioada cand NU erau in alimentatia lor. Ai mei au inceput sa manance oua doar de un an de zile, un an si putin, pana atunci l-au refuzat complet, sub orice forma il dadeam. Acum il mananca omleta si fiert. Si mananca cam 3 sau 4 pe saptamana, dar nu in aceasta cantitate in fiecare saptamana, uneori uit sa le dau.
    Modificata de roxie; 28.11.2011 la 20:04:06.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Si eu le dau ou la copii.
    Le place foarte mult fiert.sau amestecat cu branza.Incerc sa le dau sa poata manca amandoi.
    Desi Elena fiind mai mare il prefera ou ochi....ii dau mai rar dar ii mai dau si asa
    le fac omlete cu de toate .Le dau cam 2 oua pe saptamana.Cred ca ajunge.

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Si eu sunt pro oua.Fetita mea are doar 4 luni dr cu siguranta ii voi da ou pana la 1 an.Asa putem vedea daca sunt alergici sau nu la ou si daca sunt atunci vaccinul care se face la 1 an (priorixul care e construit pe o baza de ou) este interzis.Sunt de parere ca trebuie sa pape de toate insa fiecare lucru cu vremea lui.Va urez pofta buna :)

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Pro pentru ca oul contine nutrienti de care corpul bebelusului are absoluta nevoie,Darius are 7,5 luni si ii dau galbenus de ou o data sau de doua ori pe saptamana(un sfert de galbenus)il savureaza cu mare placere.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Asta e un subiect pe sufletul nostru :) Antonia mea are 11luni si 3saptamani si e topita dupa oul fiert...cand o pun in scaunelul ei cu masutza incepe uuuu(asa zice ea la ou) si nu mai pot scapa de ea...mai nou a vazut si sertarul unde tine mama soacra ouale si trage de el si incepe uuuuuu...stiu ca ar trebui sa ii dam cam de doua ori pe saptamana dar nu ne intelegem cu ea,ii place prea mult si sunt dati cand mananca zilnic si dati cand mananca o data la doua zile...nu ma lasa inima sa nu ii dau,mai ales ca nu prea mananca mancare si zic ca macar daca papa ou mai ia si ea vitamine.Noi suntem norocosi avem gainusele noastre care fac oua si ii dam numai oua proaspete.

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Dar outele de prepelita le-ati incercat???? Eu am cumparat pentru fetita mea si e foarte incantata cand il le dau fierte pentru ca sunt mici si le papa singura.Nu sunt inecacioase si contin mai putin colesterol.I-am dat si cocktail din galbenus de ou de prepelita amestecat cu lapte cald si miere , este foarte gustos si bun pentru imunitate si gatut.Astept parerile voastre.

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Stiu ca oul este un aliment esential in alimentatie, eu de cand am inceput sa ii dau , mi a refuzat... am incercat sa o "fortez" , macar sa manance 3 inghitituri ,degeaba, pana la un moment dat i am dat omeleta , am observat ca parca il accepta. Asa sa gandit sotul meu sa imbinam cartofii prajiti cu omeleta (dupa cartofii fiind inebunita ) numai asa mananca. cartofii cu omeleta ... ii place f mult.decat deloc , consider ca este bine si asa,mai ales ca avem si noi gainusele noastre si ouale sunt proaspete.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Galbenusul de ou e indicat sa se introduca in alimentatia unui copil sanatos pe la 8 luni. Iar albusul doar dupa 1 an.
    Albusul de ou este unul din cele top 8 alimente provocatoare de alergii (pe langa lapte, nuci, arahide, peste, soia, etc)

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Si noi papam cartofiori amestecati cu omleta si sunt foarte buni ... yamiiii

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari