Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860

Masa de seara pentru toata familia

In primul rand daca mai exista un astfel de topic imi cer scuze insa eu nu l-am gasit..
    Deci ideea e in felul urmator eu sunt o mamica de fetita de aproape 4 anisori si care pleaca dimineata la 7 si ajunge la ora 19.00 asa ca am nevoie de ajutorul vostru deoarece nici fata nici taticul nu mananca mancare de pe o zi pe alta decat ciorbita sau supita...si efectiv nu stiu ce sa mai gatesc la aceea ora cand eu si sotul ajungem si chiar ne este foame abea reusim sa mancam un covrig si un iaurtel toata ziua...eu deobicei le fac..piure cu carnitafiarta sau prajta,peste prajit,mamaliguta cu branza dar efectiv sunt in pana de idei ieri am facut ficatei cu cartofi la cuptor...mentionez capt noi toti masa de la ora 20.00 este cea principalastiu ca nu e bine dar...astept idei de la alte mamici la fel de ocupate

Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860

Pilaful, placerea celor mici?

V-ati intrebat vredoata de ce majoritatea copiilor sunt inebuniti dupa pilaf cu carnita de pui? Se zice ca boabele de orez in combinatie cu apa elimina niste substante care iti confera placere si liniste plus ca nu necesita o mestecare indelungata lucru care i enerveaza pe copiii mici ..pilaful desii constipa daca se mananca mult si des este o adevarata mancarica pt copiii si adulti ..mai ales pilaful cu carnita de gaina de tara...este delicios,satios si aspectuos...copilasii vostrii consuma pilaf?
    Modificata de roxie; 07.12.2011 la 11:23:29.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Pilaf le fac de obicei atunci cand au o problema cu burtica, si il fac in felul urmator: calesc ceapa tocata marunt si morcov dat prin razatoare intr-o oala, apoi pun orezul si acopar cu apa. Cand a scazut apa suficient, e gata.
    Orez le mai dau cu legume si piept de pui, legumele si carnea calite separat, orezul fiert separat, si le amestec la sfarsit.
    Nu e pe lista lor de mancaruri preferate, dar mananca atunci cand le dau.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Fetita mea nu papa pilaf :( e singura mancare pe care o refuza categoric si nu o pot convinge sa pape. Nici sotul meu nu manaca pilaf deloc. E mai greu atunci cand are probleme cu burtica , pentru ca nu am cum sa ii dau si stiu ca este foarte bun . Orez nu papa decat in sarmalute si perisoare .

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Nici ai mei nu mancau pana acum cateva luni-un an. Pana cand au facut o enterocolita zdravana si le-am explicat ca altceva nu pot sa le dau sa manance - nimic altceva, pentru ca pilaful e ca un medicament, si au acceptat, mancand cu ghionturi ce-i drept. Si de atunci-de cand au mancat prima data, nu au mai refuzat. La noi asta e problema: sa manance, de fapt sa guste macar, pentru prima data ceva nou, dupa ce au mancat o data, nu mai e o problema.

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Te inteleg perfect si eu sunt de cele mai multe ori in pana de idei. Astazi voi gati ficatei cu sos de rosii .Ieri am gatit pulpe de pui inabusite cu mamaliguta si ciorbica de fasole verde . Cu siguranta sunt mamici care te vor ajuta cu retete. O zi frumoasa !

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Hai sa va spun ce ciorba am facut eu aseara, a iesit atat de gustoasa incat trebuie sa dau reteta mai departe:
    este o ciorba de linte rosie - lintea e super sanatoasa.
    Se face intr-o oala mare: Se fierbe lintea dupa ce e tinuta si spalata in apa rece – cam 400 grame. Se calesc 1 ceapa mare, 2 morcovi mari si 1 albitura – astea doua date prin razatoare. Luati 2 cartofi si ii taiati mare, se pun zarzavaturile calite si cartofii in ciorba, peste lintea care a fiert deja. Se condimenteaza cu cimbru si tarhon, 2 linguri de sare, si eu am pus si 3-4 catei de usturoi zdrobiti. Se adauga rosii decojite in suc - de la conserva am pus eu. Cand au fiert, se scot toate legumele cu o spumiera si se pun la blender, se adauga foarte putina menta tocata. Se baga totul inapoi in ciorba si se mai lasa sa fiarba. Sosul de smantana: 1 catel usturoi pisat, boia iute, chimen si smantana – se serveste separat, nu se baga in oala de ciorba.
    Modificata de roxie; 07.12.2011 la 13:20:52.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Pilaful este preferatul meu si al copiilor/O data pe saptamana le fac si tare mult le place.

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Citat Postat de dami28elena11 Vezi mesajul
    Pilaful este preferatul meu si al copiilor/O data pe saptamana le fac si tare mult le place.
    Esti o norocoasa ... eu cand fac pilaf mananc doar eu , si din aceasta cauza fac destul de rar desi imi place mult.

Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    roxie pare super interesanta ciorbita ta...dar unde gasesc linte? nu am cumparat si nici nu am mancat vreodata((( inca mai astept ideii pt masa de searaps.multumesc pt comasarea topicurilor si pt alegerea unui titlu mai bun)))

Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    rebeca ar papa zilnic pilaf ....cu ce credeti???? cu muulta ceapa rosie sparta si cu sare ea zice ceapa mov))))))

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari