Ultimele discutii din forum
    sun2shine
    Guest

Legumele de culoare verde

Ati observat ca unii copii nu vor sa manance legumele de culoare verde?Eu am un exemplar de copil care zice ca sunt :yeaky .Nici macar nu vrea sa guste ....iar cealalta mananca orice si de orice culoare.
    Ati reusit sa ii convingeti sa manance legume de culoare verde?

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Adela a mea mananca spanac,frunze de salata simple,fire de patrunjel,broccoli fiert,ceapa verde...

cristina elena
    Guest
    La noi yeaky=oribil
    Sau cateodata scarbos, debinde ce dispozitie au si ce cuvant le vine pe limba.
    Nu mananca nici o leguma verde gatita, in schimb mananca vara din gradina bunicilor mazare si spanac!!! le plac boabele de mazare, sa si le desfaca ei din teci (ar manca in nestire) si frunza de spanac/salata o adora in sandwich-uri.

sun2shine
    Guest
    Tia nici nu vrea sa le vada!Zica ca vomita de la ele!

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Si care credeti ca-i explicatia? De ce nu le plac legumele verzi? Noi n-avem problema asta ... deocamdata.

sun2shine
    Guest
    Habar n-am!
    Am intreabat-o si mi-o zis ca vomita de la ele!

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    bine ca sunt verzi si nu roz...astea sunt destul de comestibile,ne plac!

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Cu copilul nu am absolut nici o problema la mazare, fasole verde, spanac, salata, castraveti, varza creata.
    Broccoli nu ii place, insa il mananca fiindca stie ca e sanatos.
    La ceapa verde face mofturi ca pisca, dar ciuguleste din ea.
    Insa fasolea lima si telina nu le mananca de nici o culoare daca sunt intregi, numai date prin blender. Zice ca sunt scarboase, adica "yucky", nu cum s-a postat mai sus.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Apropo de verde si yacky, a venit pe la noi in viza o prietena cu baiatul ei de 10 ani, Edi avea vreo 7 -8 luni pe atunci, manca pasat si ii facusem broccoli (pe care surpinzator il mananca cu mare placere ) pasat la blender si baiatul prieteni mele cand a vazut castronelul cu mancare a facut "ieeeuuuuuu produsul verde" si m-a intrebat daca chiar am de gand sa ii dau asta sa pape apoi ajuns acasa a spus la toata lumea cum il chinui eu pe Edi cu "produsul verde"

A fost si mai orpilat cand a aflat ca si el a mancat acelasi lucru cand a fost bebelus

sun2shine
    Guest
    De fapt asta mare a mea are problema cu majoritatea fructelor si legumelor.Unele le mananca ,i-am zis si noi ca sunt sanatoase si ca contin vitamine si a trebui sa ii explic tot procesul (cum asimileaza corpul nutrienti si cum ea creste mare ,si parul creste mare etc).Si am avut un pic de noroc si cu Rapunzel care are parul foarte lung si Tia vrea si ea par lung asa ca acum inghite si ea doua bucatele din orice leguma numa ca sa ii creasca parul..nu o fortez niciodata sa manance tot.....

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Marissa, fara suparare, aici e vorba de legumele verzi. Incearca 2 topice mai incolo, pe dreapta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari